Prof. Izabella Krucińska. Inteligentne ubrania

4/6

MAŁGORZATA KUJAWKA

Fani filmu "Powrót do przyszłości" czekają na buty, które same się wiążą, i latającą deskorolkę. Tymczasem prof. Izabella Krucińska z Politechniki Łódzkiej projektuje kurtkę, która przy niskich temperaturach będzie puchła i dawała nam ciepło, a przy wyższych ? wracała do normalnego rozmiaru. Materiał z pamięcią kształtu jest już w laboratorium. Pozostaje kwestia dopracowania siłowników.

Specjalnością prof. Krucińskiej są inteligentne tkaniny. To materiały, które zmieniają swoje właściwości pod wpływem czynników zewnętrznych i tak jak kurtka przyszłości reagują na temperaturę poprzez zmianę kształtu. Aby inteligentna koszulka współpracowała z noszącą ją osobą, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej techniki druku. Służą do tego specjalne atramenty, które opracowuje prof. Krucińska. Ostatnio za bazę posłużył grafen, który jest bardzo dobrym przewodnikiem prądu. Przez koszulkę w trakcie druku płynie prąd, który zmienia jej opór elektryczny. Następuje jej programowanie. Dzięki temu wyczuje ona np. toksyczne gazy. Kiedy włoży ją człowiek pracujący w niebezpiecznym środowisku, pod ich wpływem uruchomi się alarm. Ratownik będzie wiedział, w którym momencie opuścić skażony obszar.

Możliwości jest jeszcze więcej. Dzięki inteligentnym ubraniom oddech strażaka narażonego na skrajnie wysokie temperatury może być monitorowany. Izabella Krucińska chciałaby pracę osób, które ratują nasze życie, uczynić bezpieczniejszą.

- Mam dwa życia. Tutaj, od rana do wieczora. Pracuję non stop. Kiedy wrócę do domu, też pracuję - mówi pani profesor. - A czas oddechu to weekend. Wtedy myślę innymi kategoriami. Oczyszczam umysł i łapię nową energię. Jadę do moich koni.

Koni ma pięć. Do tego 10 kotów. Dzięki temu świat pani profesor jest kompletny, dlatego ma jedno marzenie: żeby było tak, jak jest.

Wszystkie zdjęcia
  • Prof. Marcin Kozakiewicz. Sukces płytki A
  • Prof. Krzysztof Jóźwik. Helikopter hybrydowy x3
  • Prof. Piotr Kula. Grafenowy zbiornik na wodór
  • Prof. Izabella Krucińska. Inteligentne ubrania
  • Prof. Maria Bryszewska. Małe dendrymery o wielkich możliwościach
-->