Raport dotyczący liczby kobiet na publicznych uczelniach technicznych w Polsce przygotowała Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundacja Edukacyjna Perspektywy. Jak wynika z zestawienia, w roku akademickim 2017/2018 37 proc. studentów uczelni technicznych to kobiety (dla porównania dziesięć lat temu było to 30 proc.).

Spośród wszystkich studiujących kobiet w Polsce uczelnie techniczne wybiera jednak tylko 13 proc. pań. Pozostała część wciąż decyduje się na uniwersytety i uczelnie ekonomiczne.

Politechnika Łódzka na trzecim miejscu

Najbardziej sfeminizowana jest Politechnika Krakowska. Tu 40 proc. wszystkich uczących się to studentki. Podobna sytuacja jest na Politechnice Gdańskiej, gdzie kobiety stanowią 37 proc. studiujących. Jak podaje raport Perspektyw, trzecia pod tym względem jest Politechnika Łódzka. W roku akademickim 2017/2018 kształci się tu ponad 13 tys. osób, 34 proc. z nich to kobiety. - Od przeszło 10 lat bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji „Dziewczyny na politechniki”. W ramach projektu organizujemy wydarzenia specjalnie dla dziewcząt. Robimy pokazy, doświadczenia w laboratoriach, organizujemy spotkania z absolwentkami PŁ, czasem są pokazy mody - opowiada Ewa Chojnacka, rzecznik Politechniki Łódzkiej. Oprócz tego uczelnia organizuje akcje skierowane do szkół średnich, podczas których prezentowane są wynalazki i projekty opracowywane przez studentki. - To daje obraz Politechniki, który jest dla dziewcząt atrakcyjny - wyjaśnia Chojnacka.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej