Na poziomie ogólnopolskim Platforma Obywatelska zawarła dwa miesiące temu porozumienie z Nowoczesną. Formację nazwano Platforma Nowoczesna Koalicja Obywatelska - pod taką nazwą partie wystartują wspólnie w wyborach do sejmików wojewódzkich. W Łodzi liderem listy do sejmiku będzie radny miejski Paweł Bliźniuk, na drugim miejscu kandydat Nowoczesnej (jeszcze nie wiadomo kto), potem Joanna Skrzydlewska, członek zarządu województwa łódzkiego. Dalej radni sejmiku z PO Marcin Bugajski i Anna Rabiega.

Zdanowska i Trela do rady 

Czytaj także: Wybory samorządowe 2018. W Łodzi jedna lista przeciwko PiS

W wyborach do rady miejskiej w Łodzi Nowoczesna i PO wystartują razem z SLD jako Komitet Wyborczy Wyborców Hanny Zdanowskiej. Wszystko na to wskazuje, że koalicja dostanie też poparcie PSL, Komitetu Obrony Demokracji i Obywateli RP.

W radzie miejskiej w Łodzi jest 40 miejsc. Wybory odbędą się w ośmiu okręgach (w każdym jest po 5 mandatów do zdobycia). Komitety mogą jednak wystawić po 7 kandydatów w okręgu, czyli w sumie 56 osób. Jak partie koalicji podzieliły się miejscami na listach? Według "Wyborczej" po 8 miejsc dostaną Nowoczesna i SLD, Platforma 40 i zapowiada, że poza politykami wystawi też społeczników. 

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej