W wywiadzie dla rosyjskiego serwisu Sputnik Grubski mówił między innymi, że jest pod ogromnym wrażeniem Władimira Putina. Krytykował też polski sojusz ze Stanami Zjednoczonymi i Ukrainą. - Mam pełen szacunek dla prezydenta Rosji i jestem pod ogromnym wrażeniem tego człowieka - mówił rosyjskiemu serwisowi senator. 

Skrytykował również swoją partię za to, że zdecydowała o pomocy Ukrainie w czasie Majdanu. - Wymyśliliśmy sobie, że wspierając Ukrainę, będziemy mieli bufor bezpieczeństwa w stosunku do Rosji. Moim zdaniem tak nie jest, dlatego że Ukraina jest teraz rozchwianym państwem z ogromem problemów, z których prędko nie wyjdzie - stwierdził. 

Reakcja władz PO była natychmiastowa. Grubski został zawieszony w partii. "Wyborczej" senator powiedział, że w poniedziałek sam wystąpi z PO. - Nie zgadzam się na to, żeby partia zakładała knebel swoim parlamentarzystom. Uważam, że polski rząd prowadzi błędną politykę wobec Rosji - powiedział Grubski, który senatorem PO jest nieprzerwanie od 2007 roku. 
Pozostało 94% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej