Pierwsza sesja VIII kadencji rady miasta za nami. Większość porządku obrad wypełniły formalności, w tym m.in. złożenie ślubowania przez 40 nowych radnych i prezydent Hannę Zdanowską. W nowej radzie miasta 32 mandaty uzyskał komitet Zdanowskiej, a osiem – PiS. Przedstawiciele tego pierwszego komitetu podzielili się jednak na dwa kluby: Koalicji Obywatelskiej i SLD.

Nowy przewodniczący

W trakcie sesji zapadły też decyzje dotyczące wybory nowego prezydium rady miasta. I tak zgodnie z zapowiedziami przewodniczącym rady miejskiej został Marcin Gołaszewski z Nowoczesnej – debiutant w radzie, który startował w wyborach z komitetu Zdanowskiej i osiągnął trzeci wynik w całej Łodzi. Gołaszewski zastąpił Tomasza Kacprzaka z PO, który był przewodniczącym przez trzy poprzednie kadencje.

Gołaszewski w swym wystąpieniu zwrócił uwagę, że rada miejska to „miejsce debaty publicznej, wypracowania konsensusu, żywych dyskusji i gorących sporów, ale przede wszystkim miejsce, w którym odbywa się praca dla dobra Łodzi i łodzian”. I dodał: – Chciałbym być przewodniczącym rady miejskiej, który będzie potrafił zjednoczyć wszystkie reprezentowane w niej siły polityczne we wspólnej pracy dla naszej małej ojczyzny.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej