Pierwszy raz „Dzień Islamu w Kościele Katolickim” w Polsce obchodzony był w 2001 roku. Został zainicjowany przez kościelny Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi i przypieczętowany decyzją Episkopatu Polski jako „dzień modlitw poświęcony islamowi”. Kilka lat temu coraz więcej miast zaczęło rezygnować z obchodów. I choć ani muzułmanie, ani przedstawiciele Kościoła nie chcą oficjalnie mówić o powodach, wśród obu grup pojawia się opinia, że wszystko przez „klimat polityczny”.

Abp Ryś zaprasza do Łodzi

W tym roku obchody też miały być skromne. Wykłady z udziałem muzułmańskich i katolickich duchownych zostały zaplanowane tylko w Krakowie i Wrocławiu.

– Wydawało nam się, że ta uroczystość odejdzie w zapomnienie, ale wtedy skontaktował się z nami wysłannik abp. Grzegorza Rysia – mówi Amina Musa z łódzkiego oddziału Ligi Muzułmańskiej w RP. Radości nie kryje także ks. Przemysław Szewczyk, jeden z organizatorów wydarzenia, prezes Stowarzyszenia „Dom Wschodni”. Jego organizacja od dwóch lat organizuje akcje pomocowe dla Syryjczyków, którzy ucierpieli przez wojnę.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej