Od ponad roku uczestniczymy w Łódzkim Festiwalu Dekomunizacji, którego dyrektorem artystycznym jest wojewoda – Zbigniew Rau.

Pierwszym festiwalowym występem było przemianowanie ulic i wyrugowanie takich patronów jak, między innymi, Eugeniusz Ajnenkiel, Zula Pacanowska, Stanisław Stande czy Michalina Tatarkówna.

Dekomunizacja w Łodzi. Nowa odsłona

Dzisiaj mamy kolejną odsłonę festiwalowych zmagań. Oto wzrok pana wojewody padł był na grupę roztańczonych i rozśpiewanych ludzi, sławiących polski folklor (zwłaszcza miejski) nie tylko w kraju, ale dosłownie na całym świecie.

Zespół Tańca Ludowego „Harnam”, bo o nim mowa, to najstarsza tego typu formacja w kraju. Kiedy myśl o utworzeniu „Mazowsza” dopiero kluła się w głowie Tadeusza Sygietyńskiego, nasz łódzki „Harnam” już hasał na scenach, teatralnych deskach i w parkowych muszlach. Powstał w 1947 roku przy Zakładach Przemysłu Bawełnianego nr 8 im. Szymona Harnama. Jego założycielką i pierwszym kierownikiem artystycznym była Jadwiga Hryniewicka, która dwa lata wcześniej stworzyła kultową choreografię do „Krakowiaków i górali” w reżyserii Leona Schillera.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej