PLANETARIUM EC1

Miejsce mądrego
spędzania czasu

Projekt i wykonanie:   Grafika.agora.pl

PLANETARIUM

EC1

Serce Nowego Centrum Łodzi ___

Chciałabym, aby ten reportaż stał się dla Państwa zaproszeniem do odwiedzenia „EC1 Łódź – Miasta Kultury” w Łodzi. Jest to miejsce niezwykłe, położone w samym sercu miasta. Miasta, które zmienia swoje oblicze a transformacja EC1 jest tego doskonałym przykładem. Losy tej instytucji wydają mi się dobrą metaforą najnowszej historii Łodzi: drogi od przemysłowych początków, przez moment załamania, do rozkwitu i rewitalizacji w całkiem nowej roli oraz charakterze. Przed nami jeszcze wiele pracy, lecz jestem pewna, że udaje nam się stworzyć miejsce, w którym będziecie Państwo mogli mądrze spędzać swój czas. Zapraszam do EC1!

Na zdjęciu: Prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska

EC1 Łódź
- Miasto Kultury ___

Odnowiona pierwsza łódzka elektrownia to serce Nowego Centrum Łodzi, powstającego wokół podziemnej stacji Łódź Fabryczna. Zabytkowe mury stały się domem wielu ważnych instytucji. Sukcesywnie zamieniamy EC1 w wyjątkowe centrum kulturalno-naukowe. Goszczą tu najważniejsze łódzkie imprezy i wydarzenia kulturalne. Znajduje się tu najnowocześniejsze w Polsce planetarium, uznane w 2016 roku za Nowy Cud Polski. W EC1 mieści się także Narodowe Centrum Kultury Filmowej współprowadzone z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W zabytkowej elektrowni powstaje także interaktywne i multimedialne Centrum Nauki i Techniki, którego wyposażeniem są oryginalne maszyny – te same, które przez dekady produkowały energię elektryczną dla miasta oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Niepowtarzalna industrialna architektura, wyjątkowe instytucje i wspaniały zespół ludzi – tworzą miejsce, w którym – jestem przekonany – każdy z gości ciekawie i kreatywnie spędzi czas i do którego często będzie wracał.

Na zdjęciu: Błażej Moder, dyrektor "EC1 Łódź - Miasta Kultury" w Łodzi

Miejsce mądrego spędzania czasu ___

W EC1 znajduje się przestrzeń poświęcona astronomii. Stworzone tam planetarium to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Jego repertuar dostosowany jest do potrzeb odwiedzających. Rano w dni robocze prezentowane są pokazy dla szkół na każdym etapie kształcenia, popołudniami oraz w weekendy w planetarium wyświetlane są projekcje popularnonaukowe, a wieczorami odbywają się różnego rodzaju wydarzenia artystyczne. To sprawia, że Planetarium EC1 śmiało można nazwać miejscem mądrego spędzania czasu.

Jak ciepłe bułeczki ___

Jeszcze zanim Planetarium EC1 zaczęło działać bilety na pokazy rozchodziły się jak ciepłe bułeczki. System rezerwacyjny zaczął zapisywać gości na pierwsze seanse o północy 2 stycznia. Tego dnia o godz. 5 rano nie było już miejsc na dzień otwarcia. Po dwóch dniach pracy Planetarium odnotowano 3 tysiące rezerwacji i skończyły się bilety na styczeń. W pierwszym miesiącu od pierwszego biletowanego pokazu odbyło się 160 seansów. Sprzedano 14,1 tysięcy biletów. Rezerwacji było aż 41 tysięcy.

100 tys. w osiem miesięcy ___

Jeszcze przed otwarciem Planetarium EC1, opierając się na szacunkach zrobionych w ramach studium wykonalności mówiono o 100 tysiącach odwiedzających rocznie. Pod koniec sierpnia, a więc niecałe osiem miesięcy po otwarciu placówki, wykonano plan. Szczęśliwym stutysięcznym widzem okazała się Zosia, którą na pokaz zabrał tata. Statystyka pokazuje, że najczęściej podczas seansów w fotelach zasiadają uczniowie szkół z Łodzi i regionu. Do tej pory pokazy grupowe zgromadziły aż 46 tysięcy widzów. Duży sukces - 4 tysiące widzów, odnotowało widowisko muzyczne „The Wall”.

Nowy Cud Polski ___

Planetarium EC1 wygrało też konkurs „7 Nowych Cudów Polski” organizowany przez miesięcznik „National Geographic Traveler”. Łódzka placówka była jednym z 32 nominowanych obiektów znajdujących się w całej Polsce. Zajęła pierwsze miejsce zdobywając 18,09% głosów z całego kraju. Tytuł „Nowego Cudu Polski” załoga placówki odebrała w trakcie Międzynarodowych Targów Turystycznych „World Travel Show”. - To nie tylko sukces EC1, lecz przede wszystkim mieszkańców Łodzi, którzy wspierali planetarium zarówno w plebiscycie, jak i na co dzień, odwiedzając Targową 1/3 - komentuje wyniki Michał Kędzierski, kierownik Działu Marketingu i Komunikacji EC1.

ZOBACZ FILM >

Nowy Cud Polski ___
zobacz video

Planetarium EC1

Oferta

Kosmos dla najmłodszych ___

To pokaz przeznaczony dla najmłodszych widzów. W jego trakcie dzieci poznają Układ Słoneczny oraz gwiazdozbiory widoczne na nocnym niebie. Prowadzący opowiadają o mitach i legendach z nimi związanych. Kładą nacisk na interakcję z dziećmi. Prezenterzy nie tylko odpowiadają na ich pytania, ale też wsłuchują się w ich opinie i inicjują dyskusje. Pokaz w zależności od liczby pytań zajmuje do 45 minut. Przeznaczony jest dla dzieci od piątego do dziewiątego roku życia.

Jak zainteresować sześciolatka? ___

Przez siedem lat pracy w planetarium w Częstochowie spotykałem się głównie z czterema pytaniami - mówi Tomasz Kisiel, kierownik Planetarium EC1. - Widzów interesowało UFO, czarne dziury, Wielki Wybuch i czy Słońce kiedyś zgaśnie. Jak przekazać tę wiedzę sześciolatkowi? Jeżeli użyję sformułowania czasoprzestrzeń i jej zakrzywienie, dziecko nie zrozumie. Poczuje się zagadane i już do nas nie wróci. Chcemy pokazać, że każdy jest w stanie pojąć, o czym mówimy. Siejemy w sześciolatku ziarno wiedzy, które z wiekiem będzie się w nim rozwijać.

Tomasz Kisiel zaprasza ___
zobacz video

Pokazy dla szkół ___

Ponieważ główną misją Planetarium EC1 jest edukowanie, każdego dnia organizowane jest pięć pokazów dla szkół i dwa dla widzów indywidualnych. Temat tych pierwszych definiuje szkoła, która jako pierwsza zarezerwuje pokaz tego dnia. Nauczyciel może wybrać coś z oferty Planetarium EC1 albo zadać pracownikom temat. Może też przyjechać z własnym pomysłem i z pomocą zespołu Planetarium EC1 stworzyć swoją własną prezentację. Ponieważ przy każdym fotelu jest gniazdo, do którego można podłączyć lampkę LED z niezakłócającym projekcji światłem , dzieci w każdej chwili mogą robić notatki.

Dzieci w Planetarium EC1 ___
zobacz video

Na skrzydłach marzeń ___

To jeden z najnowszych filmów popularnonaukowy w repertuarze Planetarium EC1. Pierwsza polska produkcja w technologii fulldome opowiada historię ludzkich wysiłków oderwania się od Ziemi i pokonania grawitacji. Produkcja została zrealizowana w studio filmowym Planetarium „Niebo Kopernika”. Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc, a roli narratora (również w wersji angielskojęzycznej) podjęła się Danuta Stenka. Pokaz przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz młodzieży od 12. roku życia.

ZOBACZ FILM

Na skrzydłach marzeń ___
zobacz video

Znaki na niebie ___

To pokaz poświęcony genezie znaków zodiaku i gwiazdozbiorów. Uczestnicy pokazu przenoszą się do starożytnego Babilonu, w którym cztery tysiące lat temu po raz pierwszy zainteresowano się kosmosem. W trakcie seansu widzowie dowiedzą się m.in., czy gwiazdozbiory wyglądają tak samo, jak wówczas gdy je rysowano, oraz czy będą trwały zawsze, czy też stracą swoje kształty i znikną? Pokaz przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz młodzieży od 12. roku życia.

Dobór naturalny___

To pokaz, który ma wyjaśnić, jak powstają nowe gatunki roślin i zwierząt? Uczestnicy śledzą podróż Karola Darwina, dowiedzą się, jak wizyta na Galapagos, wpłynęła na opracowanie teorii doboru naturalnego. Seans będzie też okazją do poznania tak przedziwnych gatunków zwierząt jak latimerii, ryb będących żywymi skamielinami, zabawnego ptaka głuptaka niebieskonogiego, czy niewidomych lustrzeni meksykańskich. Pokaz przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz młodzieży od 12. roku życia.

Początek ery kosmicznej ___

Kolejny pokaz w repertuarze Planetarium EC1 to próba rekonstrukcji początków astronautyki. Widzowie dowiedzą się, kim byli pierwsi kosmonauci i astronauci, jak ludzkość rozpoczęła podbój kosmosu i co zawdzięczamy lotom poza naszą planetę? Pokaz przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz młodzieży od 12. roku życia.

ZOBACZ FILM

Początek ery kosmicznej ___
zobacz video

Czarne dziury___

Film „Czarne dziury. Druga strona nieskończoności” produkcji The Denver Museum of Nature & Science, próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak powstają czarne dziury, gdzie się znajdują oraz jaki wpływ na Wszechświat mają te obiekty. Wyjaśnia pojęcia „horyzontu zdarzeń”, „osobliwości” oraz „zakrzywienia czasoprzestrzeni”, a na koniec przedstawia symulację wyglądu tych niezwykłych miejsc wszechświata. Pokaz przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz młodzieży od 14. roku życia.

ZOBACZ FILM

Czarne dziury ___
zobacz video

Łódzkie asteryzmy ___

Różne kultury od zarania dziejów widzą na niebie odmienne postaci i przedmioty. W miejscu, w który Grecy widzieli Oriona z tarczą Afrykańczycy z południa dostrzegali trzy zebry i polującego na nie lwa, Eskimosi – trzech biegaczy, a Polinezyjczycy – kocią kołyskę. A co widzieliby na niebie łodzianie, gdyby los wyznaczył im rolę odrębnej kultury? Być może widzieliby na niebie Migawkę, Kanara i Krańcówkę. W pokazie o łódzkich asteryzmach Planetarium EC1 łączy wiedzę astronomiczną z zabawą językowymi regionalizmami.

Projekty specjalne ___

W Planetarium EC1 organizowane są również projekty specjalne. Jednym z takich wydarzeń jest „Pink Floyd: The Wall”, ponad godzinne widowisko muzyczne łączące grę kolorów, abstrakcyjnych kształtów i figur geometrycznych z obrazami ilustrującymi jeden z najważniejszych albumów koncepcyjnych w historii rocka. Zainteresowanie nim było tak wielkie, że pokazy były wznawiane kilkukrotnie. Oprócz pokazów muzycznych w ofercie Planetarium EC1 są też kameralne koncerty. Informacje o wszystkich wydarzeniach specjalnych można znaleźć na stronie: www.planetariumec1.pl

ZOBACZ FILM

Projekty specjalne ___
zobacz video

Własne wydarzenia ___

Planetarium EC1 nie ogranicza się do pokazów dostępnych w repertuarze. Wiedzę szerzy także organizując własne wydarzenia. Dotychczas mogliśmy wziąć udział w przygotowanym przez nie Dniu Planetariów, Święcie Lotnictwa Polskiego czy obchodach 100. rocznicy opublikowania przez Alberta Einsteina teorii względności. W wyposażeniu Planetarium EC1 znajdziemy kilkanaście teleskopów, dzięki którym można prowadzić zajęcia również poza murami placówki. Do przykładów takich działań w przestrzeni miejskiej należą m.in. wspólne obserwacje zaćmienia słońca oraz roju spadających perseidów.

Sfera muzyki ___

Sfera muzyki to nowy projekt kulturalny Planetarium EC1. Rozpocznie go koncert Joanny Wos, wybitnej sopranistki związanej z Teatrem Wielkim. Podczas koncertu artystka zaśpiewa utwory takich artystów jak Jan Sebastian Bach, Reinhold Glière, Wojciech Kilar, Heitor Villa Lobos czy Siergiej Rachmaninow. - To pierwsze takie wydarzenie w murach naszej placówki - mówi Tomasz Kisiel, szef Planetarium EC1. - Przygotowaliśmy specjalne animacje i prezentacje, które zilustrują repertuar solistki. Wierzę, że podkreślą piękno muzyki. Tym bardziej, że udział pani Joanny Woś gwarantuje wirtuozerską interpretację. Dzięki nowoczesnej technologii projekcji klasyczne kompozycje zabrzmią jak nigdzie indziej - opowiada. Bilety można rezerwować i kupować za pośrednictwem strony: www.planetariumec1.pl

ZOBACZ FILM

Sfera muzyki ___
zobacz video

Kalendarzyk ___

Każdy seans w Planetarium EC1 rozpoczyna się od „kalendarzyka”. - To krótka prezentacja, w której staramy się pokazać widzom to, co danej nocy będą mogli zobaczyć na niebie, akcentując najciekawsze zjawiska i tłumacząc, jak samodzielnie je wypatrzyć - opowiada Tomasz Kisiel, kierownik Planetarium EC1.

Kosmiczne pamiątki ___

Po skończonym seansie każdy może zaopatrzyć się w pamiątkę z wizyty w Planetarium EC1. W kasie można zakupić m.in. upominki związane z placówką. Jest w czym wybierać. Dla osób pragnących poszerzyć swoją astronomiczną wiedzę, obrotowe mapy nieba. Dla zwolenników mody - koszulki EC1, dla fanów sztuki użytkowej - kubki z Mleczną Drogą. Wśród najmłodszych największą popularnością cieszą się przypinki przedstawiające planety Układu Słonecznego oraz magnesy i smycze. Asortyment stale się powiększa!

EC1

OD KUCHNI

Od kuchni ___
zobacz video

Znacząca różnica ___

Większość osób źle definiuje planetarium i mówiąc o nim, wyobraża sobie... obserwatorium. Spodziewa się ogromnego teleskopu i odsuwanej kopuły, przez którą można obserwować nocne niebo. Tymczasem planetarium to miejsce wyposażone w system projekcji, na przykład projektor gwiazdowy służący do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich.

Na śladzie kotłowni ___

Planetarium EC1 mieści się we wschodniej części kompleksu EC1. Tu, w dawnej kotłowni, powstał nowy budynek - opowiada Paweł Żuromski, kierownik Wydziału Centrum Nauki i Techniki EC1. - Kotłownia była wysokim, lekko zagłębionym w ziemi gmachem. Planetarium znajduje się niżej - mówi.

Naturalny amfiteatr ___

Po wejściu do Planetarium EC1 naszym oczom ukazuje się mały amfiteatr. Widzowie mogą usiąść w jednym ze 110 foteli ustawionych w siedmiu rzędach. Zanim zgasną światła, a nad naszymi głowami pojawią się miliony gwiazd, możemy jeszcze wyregulować oparcie fotela ustawiając go w pozycji półleżącej. Dodatkowo przy każdym z siedzisk zamontowano specjalne gwiazdko do którego można podłączyć lampkę LED. Te przydają się podczas zajęć dla grup szkolnych.

Idealnie gładki ___

Jeszcze przed zgaszeniem świateł, a już po wygodnym ułożeniu się w fotelu, możemy podziwiać ekran nad naszymi głowami. - Ma średnicę 14 m i jest stworzony z około 100 paneli z perforowanej blachy aluminiowej o mikroskopijnych otworach, dzięki którym sala oddycha. Największe panele mają 1 metr szerokości i 2 metry wysokości, najmniejsze zaledwie po kilkadziesiąt centymetrów. Są do siebie bardzo dokładnie dopasowane, a odstępy pomiędzy nimi nie mają nawet milimetra szerokości. Na to wszystko naniesiono specjalną powłokę, dzięki czemu - gdy zgaśnie światło - ekran wydaje się idealnie gładki - tłumaczy Paweł Żuromski, kierownik Wydziału Centrum Nauki i Techniki.

32 miliony pikseli ___

Co odróżnia Planetarium EC1 od innych tego typu obiektów w Polsce? Rozdzielczość i oprogramowanie Digistar 5 firmy Evans & Sutherland, amerykańskiej firmy będącej pionierem w dziedzinie planetariów cyfrowych na świecie. Za pierwszą odpowiedzialnych jest sześć projektorów i 12 obsługujących je komputerów. Dzięki nim można wygenerować obraz o rozdzielczości 8K, co jest równowartością 32 mln pikseli. To aż 16 razy więcej, niż wyświetlają najnowocześniejsze telewizory z opcją Full HD. Dzięki takiej rozdzielczości prezentowane na niebie obiekty wyglądają jak prawdziwe. Widz nie ma trudności w dostrzeżeniu mórz księżycowych i gwiazd w Plejadach. Niesamowite wrażenie robią powierzchnie planet. Taką jakość oferują tylko nieliczne planetaria na świecie.

Projektory ___

W planetariach używa się dwóch rodzajów projektorów. W pierwszym - przez ustawiony w centrum sali projektor gwiazdowy - puszczany jest snop światła, który wyświetla na kopule obraz Słońca, Księżyca, planet, komet, mgławic i nieba z kilkunastoma milionami gwiazd. Jest to jednak system, który sprawdza się wyłącznie przy pokazywaniu nocnego nieba. W Planetarium EC1 postawiono na w pełni cyfrowy system, w którym sześć projektorów ustawionych wokół krawędzi kopuły wyświetla sceny przekazywane prosto z komputera prowadzącego prezentacje. Dzięki niemu operatorzy mogą dostosowywać swoje pokazy do oczekiwań odbiorcy.

Digistar 5 ___

Drugim wyróżnikiem jest oprogramowanie Digistar 5 firmy Evans & Sutherland, którym można sterować za pomocą umieszczonej za fotelami konsoli, wyglądem przypominającej pulpit w niedużym samolocie, lub za pomocą specjalnego tabletu z dowolnego punktu na sali. Oprogramowanie jest bardzo proste w obsłudze, dzięki czemu umożliwia szybkie reagowanie na pytania publiczności i odpowiadanie na nie m.in. poprzez wrzucanie na ekran obrazów, które pomagają zrozumieć prezentowane zagadnienie.

Dolby digital 5.1 ___

Bezszwowy ekran, na którym wszystko jest wyświetlane, zawieszono na stelażu o średnicy 18 metrów. Bezpośrednio za nim umieszczono głośniki, dzięki czemu w trakcie prezentacji widza otula nie tylko obraz, ale też dźwięk. - Technologia, którą posiadamy, zapewni nie tylko atrakcyjną oprawę wizualną, na najwyższym poziomie, ale też dźwiękową, którą zapewni system audio dolby digital 5.1. - mówi Tomasz Kisiel, kierownik Planetarium EC1. Dzięki specjalnemu systemowi słuchawek projekcje mogą być prowadzone równocześnie w kilku językach.

Wiedza i doświadczenie ___

- Rola technologii, jako narzędzia do przekazywania wiedzy, jest ważna, ale najistotniejszy jest zespół, który potrafi wejść z widzem w interakcję. Mamy narzędzia, by pokazać zagięcie czasoprzestrzeni, ale to prezenter opowie o nim w zrozumiały sposób - podkreśla Michał Kędzierski, kierownik Działu Marketingu i Komunikacji EC1. W tym momencie zespół Planetarium EC1 liczy kilkanaście osób. To ludzie z rozległą wiedzą i doświadczeniem w prowadzeniu pokazów.

ZOBACZ FILM

Wiedza i doświadczenie ___
zobacz video

Możliwości ___

- Ogranicza nas tylko wyobraźnia - mówi Tomasz Kisiel. - Mamy tu wirtualną przestrzeń, w której możemy zrobić wszystko. Śledząc ruch własny gwiazd, symulujemy widok nieba za 100, 200, a nawet 500 tys. lat. Mamy w bazie 2 mln gwiazd, które możemy oglądać z dowolnie wybranego przez nas punktu w przestrzeni kosmicznej. Ale nie musimy ograniczać się do astronomii. W naszej bazie danych są wizualizacje kuli ziemskiej, na których bez problemu pokazujemy jej wnętrze, ruch płyt tektonicznych, geografię polityczną, liczbę ludności, rozkład temperatur na świecie, migrację zwierząt, czy ścieżki, jakie samoloty pokonują w ciągu doby.

HISTORIA EC1

ŁÓDŹ - MIASTO KULTURY

Trudne początki ___

Elektryczność pojawiła się w Łodzi pod koniec lat 80. XIX wieku. Prąd wytwarzano w stosunkowo niewielkich elektrowniach fabrycznych i prywatnych generatorach małej mocy. Pomysł, żeby zbudować elektronie zasilającą całe miasto, pojawił się dopiero w 1900 roku. Koncesje na jej budowę zdobyła firma Siemens & Halske. Przez kolejne sześć lat przedsiębiorstwo nie zrealizowało powierzonej mu inwestycji i w końcu koncesja na budowę pierwszej łódzkiej elektrowni została przekazana Towarzystwu Elektrycznego Oświetlenia. Prace rozpoczęto jeszcze w 1906 roku. Inwestycja przebiegała sprawnie i już po 16 miesiącach energia popłynęła do pierwszych odbiorców.

Druga co do wielkości ___

Budynki, w których funkcjonowała pierwsza łódzka elektrownia, mieściły się we wschodniej części kompleksu EC1. Dziś mieści się tam m.in. Planetarium EC1. Oddana w 1907 roku elektrownia zachwycała potężną turbiną działającą z prędkością 1500 obrotów na minutę. Był to też drugi pod względem wielkości taki obiekt w Królestwie Polskim.

„Nowa Centrala” ___

W latach 1929 - 1930 na działce sąsiadującej z elektrownią, od strony ulicy Kilińskiego, dobudowano tak zwaną „Nową Centralę”. Do 1960 roku - razem ze wschodnią częścią - nazywano je Elektrownią Łódzką. Powszechnie używane dziś sformułowanie EC1 przyjęło się dopiero po zbudowaniu Elektrociepłowni nr 2 przy Wróblewskiego. Kompleks EC1 tworzyły obiekty łączące w sobie elementy secesyjne z coraz wyraźniejszymi pierwiastkami o charakterze modernistycznym. W ich budowie na szeroką skalę zastosowano konstrukcje stalowe oraz nowatorski na owe czasy żelbet.

Wygaszanie ___

Na wygaszenie pierwszej łódzkiej elektrociepłowni zdecydowano się - po 93 latach burzliwej historii i wielu jej przekształceniach - w 2000 roku. Kilka lat później kompleks zajmujący rozległy teren w centrum miasta stał się, jak deklarują inicjatorzy stworzenia Nowego Centrum Łodzi, „zaczynem” wokół którego powstał cały projekt. „Operacja na otwartym mieście” nie byłaby możliwa, gdyby nie Fundacja Sztuk Świata założona przez współwłaściciela Grupy Atlas Andrzeja Walczaka, amerykańskiego reżysera Davida Lyncha oraz dyrektora festiwalu Camerimage Marka Żydowicza.

Nowe Centrum Łodzi ___

Przez lata był to jeden z najbardziej zaniedbanych obszarów miasta. Ogromny kwartał śródmieścia, o którym mowa, obejmuje powierzchnie ponad 100 ha wydzieloną pomiędzy ulicami Narutowicza, Piotrkowska, Tuwima i Kopcińskiego. Jednymi z pierwszych obiektów powstałych w Nowym Centrum Łodzi, obok dworca Łódź Fabryczna są zrewitalizowane budynki dawnej elektrociepłowni EC1. Na sąsiadującymi z nimi terenach powstaną biurowce, restauracje, obiekty kultury i rozrywki. To wszystko ma sprawić, że kwartał ten będzie żył przez 24h na dobę.

EC1 Łódź Miasto Kultury ___

15 maja 2008 roku weszła w życie uchwała Rady Miejskiej Łodzi o stworzeniu instytucji „EC1 Łódź Miasto Kultury”. Wykonawcy nowe aranżacji musieli przygotować projekt, który spełni wymogi współczesnej przestrzeni publicznej i jednocześnie zachowa unikatowy klimat zakładów przemysłowych z początku XX wieku. Dlatego zdecydowano się pozostawić elementy wyposażenia terenu - m.in. słupy trakcji elektrycznych czy ciągi rur technologicznych.

Transformacja ___
zobacz video

EC1 Łódź Miasto Kultury ___

Jeszcze przed otwarciem Planetarium EC1 czytelnicy serwisu Bryla.pl wybrali przywróconą do życia Elektrociepłownie EC1 najpiękniejszym polskim budynkiem 2013 r. Łódzka inwestycja okazała się bezkonkurencyjna. Na jej rewitalizację swój głos oddało 8313 osób z ponad 22 tysięcy głosujących. EC1 wygrało m.in. ze zdobywcą drugiego miejsca - Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego „Brama Poznania” oraz nową siedzibą koncernu PGE w Bełchatowie.

EC1 Łódź

NOWE ŻYCIE STAREJ ELEKTROWNI

EC1 Łódź Miasto Kultury ___

Najstarsza, wschodnia część kompleksu EC1, obejmuje m.in. dawny budynek rozdzielni, maszynowni oraz biurowiec. Zrewitalizowany i rozbudowany kompleks pełni dziś funkcje kulturalno-artystyczne oraz społeczne. Projektanci od początku zapewniali, że nie postrzegali swego zadania jako „jedynie procesu czyszczenia cegieł i pozostawienia bryły tak jak zbudowano ją 100 lat temu”. Zdecydowali się na wprowadzenie nowych form inspirowanych zarówno oryginalnym kształtem elektrowni, jak i... filmami science-fiction. W EC1 Wschód swoje miejsce znalazło m.in. Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, Planetarium EC1 oraz Łódź Film Commission.W przestrzeniach przy ul. Targowej 1/3 wydarzenia organizowano w ramach takich imprez jak m.in. Promised Land Art Festival, Festival Transatlantyk, Igrzyska Wolności czy Light Move Festival.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej ___

Narodowe Centrum Kultury Filmowej to instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Łódź. Sercem NCKF-u będą multimedialne ścieżki dydaktyczne, opowiadające o historii kina, jego teraźniejszości i przyszłości. Odbywać się tu będą spotkania z ludźmi kina i projekcje filmowe, pojawią się programy edukacyjne, znajdzie się tu też ultranowoczesna biblioteka, umożliwiająca dostęp do zdigitalizowanych zasobów polskiego i światowego kina.

ZOBACZ FILM

Narodowe Centrum Kultury Filmowej ___
zobacz video

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej ___

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej tworzą organizatorzy największego w tej części Europy Festiwalu Komiksu. - Nie planujemy zbudowania muzeum, w którym będzie trzeba wkładać kapcie i oglądać na przykład prace Papcia Chmiela. Zamiast tego powstaną nowoczesne, multimedialne ścieżki edukacyjne - deklaruje Adam Radoń, dyrektor instytucji. Złoży się na nie m.in. interaktywna wystawa podczas zwiedzania, której goście przejdą przez cały cykl twórczy i wydawniczy komiksu. Wzorując się na Belgijskim Centrum Komiksu w Brukseli jednym z zadań CKiNI będzie zabezpieczanie kulturalnego dziedzictwa komiksu poprzez gromadzenie kluczowych prac polskich autorów.

Centrum energii ___
zobacz video

Łódź Film Commission ___

Z działalnością Narodowego Centrum Kultury Filmowej mocno związana jest kolejna jednostka mieszcząca się w budynku przy ul. Targowej 1/3. Łódź Film Commission zapewnia kompleksową i profesjonalną pomoc producentom filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, a także programów telewizyjnych, spotów reklamowych, wideoklipów, filmów korporacyjnych, gier komputerowych i wszelkich innych form produkcji audiowizualnej. Wsparcie, którego udziela filmowcom, zaczyna się od poszukiwaniu planów, a kończy na załatwianiu formalności niezbędnych do realizacji projektów filmowych.

ZOBACZ FILM

Łódź Film Commission ___
zobacz video

Energia wiedzy ___

Młodsza część pierwszej łódzkiej elektrowni powstała w 1929 roku. Po latach została poddana kompleksowej rewitalizacji i przekształcona w największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki. W odrestaurowanych wnętrzach zachowały się maszyny, kotły i inne urządzenia niezbędne do wytwarzania prądu.

Centrum Nauki i Techniki ___

W obiekcie powstaną trzy ścieżki edukacyjne (wystawy stałe): ścieżka energetyczna, ścieżka historii cywilizacji i nauki oraz ścieżka „mikro świat - makro świat”. Cała koncepcja interaktywnych ekspozycji zbudowana została wokół istniejącej części elektrociepłowni, która stała się punktem wyjścia i bazą narracji historycznej. Dzięki zachowanym i zakonserwowanym elementom wyposażenia, zwiedzający będą mogli prześledzić proces produkcji i przetwarzania energii elektrycznej w formie takiej, jak wyglądał on w chwili uruchomienia obiektu.

EC1 Zachód Kino Sferyczne 3D ___

W Centrum Nauki i Techniki uruchomione zostanie Kino Sferyczne 3D. Będzie ono uzupełniać ścieżkę zwiedzania „Mikro świat i Makro świat”. Na bezszwowym ekranie o średnicy 10 metrów obraz będzie wyświetlać aż 5 projektorów. Jednorazowo w seansie będzie mogło wziąć udział 45 osób. W kinie prezentowane będą projekcje poświęcone fizyce cząstek elementarnych, fizyce atomowej i nano-fizyce.

Otoczenie kompleksu ___

EC1 jest jedną z pierwszych inwestycji realizowanych w Nowym Centrum Łodzi. To teren wokół podziemnego dworca Fabrycznego ograniczony ulicami Piotrkowską, od której znajduje się zaledwie 10 minut spacerem, Narutowicza, Kopcińskiego i Tuwima. To historyczny obszar pełen zabytkowej XIX-wiecznej architektury. W pobliżu kompleksu, również przy ulicy Targowej, znajdują się: słynna na cały świat łódzka Szkoła Filmowa, Park Źródliska, będący najstarszym łódzkim ogrodem, sąsiadujące z nim Muzeum Kinematografii oraz odnawiane osiedle robotnicze Księży Młyn.

Zwiedzanie EC1 ___
zobacz video

Przestrzenie do wynajęcia ___

EC1 Łódź Miasto Kultury to około 40 tys. m.kw. budynków o postindustrialnym charakterze oraz blisko cztery hektary niezwykłego otoczenia. Na terenie wschodniej części kompleksu zlokalizowane są trzy przestrzenie, które udostępniane są pod wynajem, w celu organizacji konferencji, eventów, imprez, wystaw, wernisaży, warsztatów oraz innych wydarzeń. Do dyspozycji najemców jest Hala Maszyn o łącznej powierzchni 1363 m. kw., Jezioro Pamięci dysponujące przestrzenią 1005 m. kw. oraz mniejsza sala konferencyjna, którą dzięki demontowanym ścianom można dostosowywać do własnych potrzeb. W celu uzyskania informacji na temat dostępności terminów oraz cen należy kontaktować się drogą mailową: konferencje@ec1lodz.pl

ZOBACZ FILM

Przestrzenie do wynajęcia ___
zobacz video

Dofinansowanie z UE ___

Zakup wyposażenia Planetarium współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu Miasta Łodzi

PLANETARIUM EC1

KONTAKT

Jak dojechać ___

Do Planetarium EC1 najprościej dojechać ulicą Targową oraz ulicami doprowadzającymi do niej ruch. Osoby przemieszczające się ze wschodu skorzystają z ulicy Tuwima. Z zachodu będą musiały pojechać ulicami Zamenhofa/Nawrot. Tą ostatnią dojedziemy też z północy poruszając się ulicami Sienkiewicza, Nawrot i Targową. Najbardziej filmowa łódzka ulica to naturalny wybór dla osób jadących z południa. Jeżdżąc wokół Planetarium EC1 należy pamiętać, że ulice Nawrot oraz Tuwima są jednokierunkowe. Osoby przemieszczające się po mieście komunikacją miejską mogą wysiąść na znajdujących się w pobliżu planetarium przystankach: 74, 74A, 74B, 80 i 83. Na terenie kompleksu EC1 dostępne są stojaki na rowery.

Dworzec Łódź Fabryczna jest największą inwestycją Nowego Centrum Łodzi. Za prawie 2 mld zł powstał obiekt nieporównywalny nie tylko ze starym budynkiem ale i wieloma innymi inwestycjami w Polsce. Z okien EC1 na co dzień obserwowaliśmy proces powstawania tego imponującego kompleksu. Od 11 grudnia 2016 r. nie trzeba będzie niczym do nas dojeżdżać – wystarczy przejść kilkadziesiąt kroków.

Rezerwacje ___

Planetarium EC1 działa sześć dni w tygodniu. Poniedziałki są przeznaczone na konserwację. W pozostałe dni projekcje odbywają się od godz. 9 do 18.30. Miejscówki na poszczególne pokazy można rezerwować oraz opłacać za pośrednictwem strony internetowej www.planetariumec1.pl

Cennik ___

Pracownicy Planetarium EC1 dbają o to, żeby ceny biletów były dostosowane do portfela odbiorcy. Uczestnicy szkolnych wycieczek z Łodzi za bilet wstępu zapłacą jedynie 5 zł. W przypadku grup zorganizowanych spoza regionu cena ta wzrośnie do 10 zł. Klientom indywidualnym przyjdzie zapłacić: 12 zł (bilety ulgowe) i 17 zł (bilety normalne). Wybierając się do Planetarium EC1 mogą nabyć też bilet rodzinny (2+2) w cenie 40 zł. Osoby legitymujące się Łódzką Kartą Dużej Rodziny za 40 zł mogą kupić bilet dla dwójki opiekunów i nieograniczonej liczby dzieci. Bilety na pokazy specjalne kosztują 28 zł.