Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Ten kawałek o nielegalnym wydawaniu wiersza- polecam apologetom 20-lecie m-wojennego.
już oceniałe(a)ś
14
2
nie tyle Żyd, co antysemita. Żydów ośmieszał równo.
już oceniałe(a)ś
18
8
Porównując Środę do Tuwima autor pojechał po bandzie. Owszem - Tuwim pod koniec życia zdurniał tak jak dzisiaj durna jest Środa. Ale Środa to prosty babsztyl o którym niebawem wszyscy zapomną a Tuwim był wielkim poetą z innej przestrzeni obecny już na zawsze w polskiej kulturze.
@wolny.kan.gur Wolę Piątka i Poniedzielskiego. Ostatecznie może być mjr Sobota.
już oceniałe(a)ś
0
9
@wolny.kan.gur nie ma porównania Środy do Tuwima, lecz porówananie sytuacji z nękaniem przez nacjonalistyczne bojówki
już oceniałe(a)ś
5
1
Nigdy nie krył, że jest Żydem, ale język polski znał lepiej niż ci komentatorzy poniżej.
już oceniałe(a)ś
1
0
„Podobnie jak dziś nacjonalistyczne bojówki próbują przerywać wykłady Adama Michnika (...), tak też w latach 30. próbowano zastraszyć Tuwima.” To jest włazidupstwo, czy coś innego? Michnik jak Tuwim? ;> „Wskutek problemów z nerwami spowodowanymi milczeniem krytyki po ukazaniu się "Kwiatów polskich", 7 marca 1949 r. poeta dostał krwotoku z żołądka.” No bez pierdół - taki stres, bo ludzie, którymi gardził, milczeli? A alkohol to tylko dezynfekował? ;> „chodził w rozpiętym szynelu, w czapce podziurawionej jak sito papierosami, co należało do elegancji,” Czyli zwykły hipster. ;>>>
już oceniałe(a)ś
6
11
OBAJ są wspaniali! A jednak wolę Broniewskiego. Polak z krwi i kości. Co do wąchania - Władek nie tylko wąchał. . . Ale za TO Go kochamy. Tuwima też, ale inaczej. Jak to Polacy. . .
już oceniałe(a)ś
5
16
"Podobnie jak dziś nacjonalistyczne bojówki próbują przerywać wykłady Adama Michnika czy Magdaleny Środy, tak też w latach 30. próbowano zastraszyć Tuwima." Aha ;) PS Nigdy nie było czegoś takiego jak "ONR <<Falanga>>", lecz RNR "Falanga", która z dzisiejszym ONR-em nie ma wiele wspólnego, ale rozumiem, że za cenę kłamstwa dobrze jest wspomnieć o ONR-erze jako ciemiężycielu wspaniałego poety, skądinąd nielubiącego ruchu narodowego, bo tenże ruch miał awersję do Żydów, ale lubiącego komunistów na czele ze Stalinem, którego Żydzi byli późniejszymi beneficjentami.
Ale z historii to ty się lepiej podciągnij.
już oceniałe(a)ś
10
4
@myfly A to zabawne, bo założycielowi ONR, TW Bolkowi Piaseckiemu, komuniści jakoś nie przeszkadzali. Jedna rozmowa z Sierowem (ponoć nawet bez bicia się obyło) i Piasecki stał się pieskiem Bieruta, a potem Moczara.
już oceniałe(a)ś
16
2
@mf719 Panu radzę podciągnąć się z erystyki. Bez konkretów, taki komentarz jest jałowy i niekonstruktywny. @alik-w-plomieniach Ależ tu się zgadzamy. Nie piszę, że RNR-owcy nie sprzyjali komuchom. Niemniej nie lubili także Żydów, którzy z kolei byli głównymi beneficjentami systemu komunistycznego w Polsce (stanowiska kierownicze Służb były obsadzone przez osoby pochodzenia żydowskiego). Słowem - Zarówno niektórzy narodowcy jak i duża część kulturalno-inteligenckiej elity (Tuwim, Szymborska, nie wspominając o Baumanie, Kołakowskim) byli - mówiąc pana językiem - pieskami systemu komunistycznego. Czy tak?
już oceniałe(a)ś
9
6
Mylisz się myfly, albo chcesz tu kogoś okłamać. "PS Nigdy nie było czegoś takiego jak "ONR <<Falanga>>", lecz RNR "Falanga", która z dzisiejszym ONR-em nie ma wiele wspólnego" Dzisiejszy ONR wzoruje się właśnie na RNR "Falanga" - stąd logo i mundury. RNR powstał po szybkim rozpadzie ONR. Gdyby być skrupulatnym, to ONR istniał przed wojną tylko kilka miesięcy. Jeżeli jest więc mowa o przedwojennym ONR, to tylko w sensie potocznym, a potocznie mówiło się o ONR "Falanga". Żadnego innego ONR wtedy nie było - mówi się też potocznie o ONR "ABC", czyli o publicystach czasopisma "ABC". RNR/ONR to byli antysemici. Przed wojną zwalczali żydo-sanację, po wojnie żydo-komunę - sami będąc po stronie najzagorzalszych stalinowców - też antysemitów (tzw. chamy kontra tzw. żydy). Te Żydy (puławianie) były za liberalizacją systemu, a Chamy (natolińczycy) za utrzymaniem albo zaostrzeniem stalinizmu. Ale natolińczycy byli także antysemitami i pewnie to zbliżało ich do endeków. . Nie można porównywać polityków endeckich, którzy zostali działaczami politycznymi w PRL z literatami tworzącymi jakieś dzieła pasujące do obowiązującej ideologii. Dla lewicowych Tuwima i Broniewskiego odpowiednikiem może być endek Gałczyński, a nie członkowie PRON, FJN, posłowie na Sejm PRL itp. Piasecki był poważnym graczem politycznym w PRL, świadomym wszelkich mechanizmów, a nie naiwnym idealistą. Podsumowując - RNR Falanga jest tym, co rozumiemy przez przedwojenny ONR. Porównanie Tuwima do Piaseckiego to zagubienie proporcji. A Szymborska to jeszcze inny przypadek.
już oceniałe(a)ś
4
1