Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Jana Matejki 32/38
Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego została uruchomiona 11 lutego 1945 r. Początkowo mieściła się przy ul. Kościuszki 10. W następnych latach zapadła decyzja o jej przeniesieniu do oddzielnego gmachu. Ten powstał w latach 1955-1960 wybudowany według projektu Edmunda Orlika.
Poza tym, że budynek sam w sobie jest wyjątkowo wdzięczną pozostałością architektury minionej epoki, na uwagę zasługują jego wnętrza. Jego zdobienia podjęli się łódzcy artyści. Wśród nich Antoni Starczewski, który wykonał ceramiczną płaskorzeźbę w holu głównym na parterze, Stanisław Fijałkowski którego dziełem jest malowidło ścienne na pierwszym piętrze, malarz Lech Kunka który wykonał malowidło ścienne w Czytelni Czasopism oraz Mieczysław Szadkowski, którego wkładem w zdobienie wnętrz Biblioteki jest rzeźba w holu na drugim piętrze.
Od 2006 roku studenci korzystają głównie z nowo wybudowanego, nowoczesnego budynku biblioteki.
Zdobienia gmachu wykonali łódzcy artyści plastycy: ceramiczną płaskorzeźbę w holu głównym na parterze ? Antoni Starczewski; malowidło ścienne na I piętrze ? Stanisław Fijałkowski; malowidło ścienne w Czytelni Czasopism ? Lech Kunka; rzeźbę w holu na II piętrze ? Mieczysław Szadkowski.
Czytaj więcej: http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/3652770,25lecie-instytutu-centrum-zdrowia-matki-polki-w-lodzi,id,t.htmlZdobienia gmachu wykonali łódzcy artyści plastycy: ceramiczną płaskorzeźbę w holu głównym na parterze ? Antoni Starczewski; malowidło ścienne na I piętrze ? Stanisław Fijałkowski; malowidło ścienne w Czytelni Czasopism ? Lech Kunka; rzeźbę w holu na II piętrze ? Mieczysław Szadkowski.
Wszystkie komentarze