Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W programie znajdują się wystawy poświęcone Łodzi, m.in. „Reinkarnacja", „Opowieści z miasta Łodzi". A także „Czuła uwaga. Urszula Czartoryska wobec fotografii" – pierwsza w Polsce ekspozycja fotografii z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi. Nie zabraknie wystaw międzynarodowych w ramach Programu Otwartego. Gościnnie odbędą się: Parallel Review – międzynarodowy przegląd współczesnej fotografii oraz Miesiąc Fotografii w Mińsku.

20. edycja Fotofestiwalu to doskonała okazja do podsumowań, nabrania perspektywy oraz opowiedzenia o mieście, w którym festiwal się narodził i organizowany jest po dziś dzień. Łódź to nie tylko miasto, to zjawisko kulturowe. W kontekście historycznym postrzegana była jako miejsce „ukarane przemysłem", o zranionej tożsamości, w którym sztuka stała się remedium na żmudne, robotnicze życie. Być może właśnie ten element współdzielenia i współpracy stworzył warunki do narodzin wielu awangardowych środowisk, ruchów artystycznych, instytucji i wydarzeń takich jak: grupa Jung Jidysz, grupa „a.r.", współtworząca Muzeum Sztuki w Łodzi, Warsztat Formy Filmowej, Łódź Kaliska, Kultura Zrzuty, Konstrukcja w Procesie czy Łódź Biennale. W podobnym duchu, 20 lat temu, w wyniku działalności studentów i wykładowców trzech uczelni: Uniwersytetu Łódzkiego, Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Filmowej w Łodzi powstał Fotofestiwal. Co łączy te wszystkie inicjatywy? Szaleństwo, zapał, kolektywna natura i jak mówi prof. Józef Robakowski – „łódzka szajba".

Program: Łódź

W takim duchu tworzona jest wystawa „Reinkarnacja", która powstaje pod okiem Robakowskiego w Art_Inkubatorze. To manifestacja kultury kolektywnej i wolności. 34 autorów zaproszonych do współtworzenia tego zbiorowego przedsięwzięcia (m.in. Ryszard Waśko, Aleksandra Ska, Karolina Breguła, Karolina Wojtas czy Grzegorz Przyborek) reprezentuje trzy pokolenia łódzkich twórców – począwszy od patrona wystawy Wacława Antczaka urodzonego w 1911, po współczesnych artystów debiutujących w ciągu ostatnich 10 lat.

Artur Urbański Łódź, Nowe stulecie - Opowieści z Miasta ŁodziArtur Urbański Łódź, Nowe stulecie - Opowieści z Miasta Łodzi 

Urszula Tarasiewicz, Fotografowie - Opowieści z miasta ŁodziUrszula Tarasiewicz, Fotografowie - Opowieści z miasta Łodzi 

W tym samym miejscu powstaje wystawa „Opowieści z miasta Łodzi", na którą składają się cztery projekty: Macieja Rawluka „Sukcesje", Urszuli Tarasiewicz „Fotografowie", Artura Urbańskiego „Łódź, nowe stulecie" oraz „Nowa energia" – historyczne zdjęcia autorstwa Wiktora Jekimenki w nowych, współcześnie koloryzowany wersjach. Przemysłowa historia Łodzi, jej lokalne legendy oraz przekazywane z pokolenia na pokolenie miejski folklor wciąż unoszą się w powietrzu na łódzkich placach i ulicach. Wystawy z cyklu „Opowieści z miasta Łodzi" w wymowny sposób ilustrują autentyczność, unikalność miasta i to, czego nie można dokładnie zdefiniować, a można by nazwać „łódzkością". Kolejną ważną wystawą będzie prezentacja twórczości artystycznej, zainteresowań i zbieractwa Andrzeja Różyckiego, na którą złożą się jego fotografie z okresu łódzkiego (począwszy od lat 70. do dziś) i unikalna kolekcja sztuki naiwnej.

Szczególnym wydarzeniem jest wystawa „Czuła uwaga. Urszula Czartoryska wobec fotografii" realizowana we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi. Po raz pierwszy w Polsce można zobaczyć tak obszerną prezentację kolekcji fotografii Muzeum Sztuki, a na niej 150 prac takich artystów jak: Nadar, Karol Hiller, Witkacy, Zofia Rydet, Zbigniew Libera, Roman Opałka. Budowana przez Urszulę Czartoryską kolekcja tworzona była z wyczuciem pulsu współczesności. Powstawała ze zrozumieniem dynamicznych przemian w obrębie kultury wizualnej, a także indywidualnych procesów twórczych. Odzwierciedla kluczowe momenty w historii fotografii oraz zmieniającą się rolę tego medium. Wystawa będzie prezentowana w ms2. Z kolei w ms1 będzie można obejrzeć indywidualną wystawę Agnieszki Kurant – artystki pochodzącej z Łodzi, której prace można było dotychczas oglądać w Muzeum Guggenheima czy na Biennale Architektury w Wenecji. Jej „Erroryzm" stawia pytania o pozycję jednostki wobec zjawiska inteligencji zbiorowej.

Festiwalowych miejsc i wydarzeń będzie więcej. W ramach PROGRAMU MIASTO zorganizowanych zostanie niemal 30 wystaw w muzeach, galeriach oraz przestrzeniach tymczasowych. Zobaczyć będzie można między innymi prace Stanisława Ignacego Witkiewicza, Bogdana Konopki, Sebastiana Colleta, Iacopo Pasqui, Magdy Moskwy. W programie są również pokazy filmowe, plenerowe pokazy slajdów, spotkania z artystami i oprowadzania kuratorskie.

Program: reszta świata

Wyjątkowym wydarzeniem sekcji międzynarodowej będzie Miesiąc Fotografii w Mińsku, który w tym roku, z powodu skomplikowanej sytuacji społeczno-politycznej w Białorusi, nie może odbyć się w kraju.  Na ten jeden raz przeniesiony zostanie do Łodzi. W ramach programu MFM pokazana będzie wystawa „Niech żyje Białoruś!" dokumentująca protesty w Białorusi w 2020 roku. „Niech żyje Białoruś" – to jedno z haseł-symboli, które od samego początku towarzyszą walce Białorusinów o prawo do wolnych wyborów, przestrzeganie praw człowieka, o nowy rząd i konstytucję, o życie w wolnym kraju. Wystawa powstała m.in.: dzięki zaangażowaniu i wsparciu Instytutu Pileckiego w Berlinie i Instytutu Adama Mickiewicza. W nowej odsłonie będzie można ją zobaczyć także w Berlinie 23 czerwca, z okazji otwarcia nowej siedziby Instytutu Pileckiego.

W OFF Piotrkowska Center pod wspólną nazwą „FULLSCREEN. Presja obrazu" powstaje wystawa przygotowana wspólnie przez trzy łódzkie uczelnie – Uniwersytet Łódzki, Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi i Szkołę Filmową w Łodzi. Wystawa ukazuje różnorodne wymiary wpływu obrazów na nasze życie. Artyści i artystki chcą skłonić nas do zadania sobie pytań: Czy na koniec dnia zastanawiamy się, ile zrobiliśmy dziś zdjęć, ile z nich wrzuciliśmy do internetu, jakich, z jakiego powodu, po co? FULLSCREEN to różnorodność perspektyw, punktów i sposobów widzenia „świata obrazów".

Federico Estol - 'Bohaterowie blasku' - zdjęcie z wystawy Programu OtwartegoFederico Estol - 'Bohaterowie blasku' - zdjęcie z wystawy Programu Otwartego 

W programie festiwalu znajdzie się jak zawsze wystawa Programu Otwartego (wcześniej Grand Prix Fotofestiwal) – wynik corocznego naboru i pracy z międzynarodowym jury. Wybrane projekty, pomimo swojej różnorodności, w wyrazisty sposób nawiązują do problemów i wyzwań współczesności: katastrofy klimatycznej, dyskryminacji społecznej czy pandemii. W tym roku pokazane będą prace twórców: Federico Estol (Urugwaj), Colin Delfosse (Belgia), Sima Choubdarzadeh (Iran), Rafael Heygster i Helena Manhartsberger (Niemcy) i Robin Hinsch (Niemcy), Irmina Walczak (Polska).

Dopełnieniem międzynarodowej części programu głównego festiwalu będzie Parallel Review – Międzynarodowy Przegląd Współczesnej Fotografii, realizowany w ramach projektu projektu, którego celem jest wsparcie młodych artystów i kuratorów w ich rozwoju zawodowym. Do platformy Paralell należą europejskie organizacje i festiwale fotografii – także Fotofestiwal. Na wystawie Parallel Review będzie można obejrzeć projekty 23 artystów i artystek w ramach 6 wystaw.

Jubileuszowa, 20. edycja Fotofestiwalu rozpocznie się 10 czerwca i potrwa do 27 czerwca. Na Fotofestiwal zapraszają Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej oraz Łódzkie Centrum Wydarzeń. Wydarzenie powstało przy udziale finansowym Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Więcej informacji o Fotofestiwalu – Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi: www.fotofestiwal.com. Aktualności związane z programem: Fotofestiwal facebook.

Organizator: Fundacja Edukacji Wizualnej
Współorganizatorzy: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Fabryka Sztuki w Łodzi
Centra festiwalowe: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, OFF Piotrkowska Center, OPG Property Professionals
Główni partnerzy: Miasto Łódź, EPP Futures, Parallel, Kreatywna Europa, Procurarte, Muzeum Sztuki w Łodzi, Uniwersytet Łódzki, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Szkoła Filmowa w Łodzi
Partnerzy: Progressivo, Veolia, HP, Fabryka Kreatywności, Fuzja Echo, Miesiąc Fotografii w Mińsku, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Pileckiego w Berlinie, Wallonie-Bruxelles, Instytut Camoes, Włoski Instytut, Łódzki Dom Kultury, Polówka, Wytwórnia Filmów Oświatowych, O!PLA | Ogólnopolski Festiwal Animacji, FINA
Sponsor: Rossmann
Partner tłumaczeniowy: Translateria

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.