Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Oferta łóżek, materacy i elementów wystroju jest ogromna. W salonie można wybierać spośród produktów takich firm jak Hever, Senpo, Pan Materac, Expert Snu czy Drems Design. Można liczyć także na fachowe doradztwo.

Materac jest najważniejszy

Metamorfozę w sypialni można przeprowadzić nawet niewielkimi zabiegami jak zmiana dodatków: poduszek, pledów czy narzut. Ale gruntownie remontując sypialnię czy też urządzając ją całkiem od nowa, trzeba pomyśleć o wygodnym łóżku, a przede wszystkim dobrym materacu. – Odpowiedni materac dobieramy na podstawie naszego wzrostu, wagi i budowy ciała. Nie bez znaczenia jest to, w jakiej pozycji śpimy, czy lubimy, aby materac otulał nas, czy może wolimy spać na sprężystym. To niezwykle ważne dla naszego kręgosłupa – radzą w Expert Snu. Wybierając materac trzeba także zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonany. – Wyjątkowym materiałem jest lateks Talalay, który pozwala zachować odpowiednią przewiewność i temperaturę. Jest także polecany dla alergików – dodają w Expert Snu.

Coraz popularniejsze stają się stelaże regulowane, które pozwalają uzyskać pozycję zero gravity. Stopy są uniesione ponad poziom serca, a kąt pomiędzy udami, a torsem powinien wynosić około 125 st. To najbardziej neutralna pozycja, w której nacisk na mięśnie i kręgosłup jest najmniejszy. Ciało osiąga pozycję tzw. konstruktywnego wypoczynku.

– Śpiąc na plecach oraz na boku najlepiej zdecydować się na materac o niższym stopniu twardości, który zapewni odpowiednie podparcie dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa, ale też zapadnie się pod naszymi biodrami oraz ramionami. Nowoczesne materace mają precyzyjnie zaplanowane systemy profilowania – mówią w Drems Design. Eksperci tej firmy mówią, że następny etap to wybór pomiędzy materacem piankowym, a sprężynowym.

– Przy materacach piankowych należy zwrócić uwagę na to jaka pianka została użyta do produkcji. Rozróżniamy dwa rodzaje pian. Pianki wysokoelastyczne, zapewniające stabilne podparcie dla ciała oraz pianki termoelastyczne, czyli leniwe zmieniające swoją twardość pod wpływem nacisku i ciepła emitowanego przez nasze ciało. To połączenie tych dwóch rodzajów pianek daje najlepsze efekty, które pozwalają rozłożyć nacisk ciała oraz dają uczucie lekkości i komfortu – podkreślają w Drems Design. W ostatnim czasie to właśnie materace piankowe wiodą prym, jeśli jednak bardziej przypadnie nam do gustu materac sprężynowy, pamiętajmy o tym, żeby zwrócić uwagę na to, żeby każda sprężyna była umieszczona w osobnej kieszonce, oraz sprawdzić ilość sprężyn na metr kwadratowy. Każda sprężyna to punkt podparcia dla naszego ciała, im ich więcej w materacu, tym lepiej rozkłada się nacisk na poszczególne partie naszego ciała.

Do zadań specjalnych

W Salonach Snu firmy Hever można skorzystać z porady fizjoterapeuty. – Wybierając materac trzeba wziąć pod uwagę nie tylko to jak śpimy, ale także preferencje dotyczące twardości, specyfikę i wady kręgosłupa, a także wrażliwość na alergeny czy temperaturę w sypialni. Zanim zdecydujemy się na materac, trzeba go przetestować i dobrać do niego poduszkę. Trzeba sprawdzić czy kręgosłup tworzy linię prostą: czy barki, biodra, kolana i kostki są ustawione w jednej linii. Zamykamy oczy i upewniamy się, czy czujemy jak materac podpiera całe ciało pod odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa i pod kolanami. Najlepiej, gdy ktoś bliski wsunie otwartą dłoń pod plecy leżącej osoby. Jeżeli ręka będzie wchodzić lekko i swobodnie, znaczy to, że materac jest zbyt twardy. Z kolei problem z wsunięciem dłoni między plecy a materac oznacza, że jest on zbyt miękki – radzą w Hever.

Z kolei specjaliści z firmy Senpo doradzają, żeby osoby z wadą postawy wybierały materace o statusie medycznym typu kieszeniowego, lateksowe, termoelastyczne, które doskonale podtrzymują kręgosłup. – W przypadku wypadającego dysku zalecamy materac o większym stopniu twardości dla najlepszego podparcia. Z kolei osoby starsze powinny wybierać materace o elastyczności punktowej, ze względu na różne schorzenia. Materace kieszeniowe, lateksowe, termoelastyczne dopasują się do potrzeb osoby starszej – mówią w Senpo.

– Aby w pełni zadbać o kręgosłup, pod materacem powinien leżeć odpowiedni stelaż. Najlepiej taki, który można elastycznie regulować. Stelaż Materasso Double Mobil T5 to elektrycznie regulowany kręgosłup łóżka, którego ułożenie można zmienić w każdej chwili bez żadnego wysiłku – radzą w Hever. – Ostatnim ważnym aspektem, który ma wpływ na działanie naszego materaca, jest podstawa, na której leży. Dostępnych możliwości jest kilka: całościowy korpus łóżka, stelaż bez możliwości regulacji oraz stelaż z możliwością regulacji. Dobry stelaż nie tylko zapewnia odpowiednią wentylację dla naszego materaca, co przekłada się na jego trwałość, ale też pozwala na regulację stopnia elastyczności, która wpływa na twardość materaca – podkreślają w Drems Design.

A jaki materac powinny wybrać osoby o większej wadze? – Te osoby powinny zdecydować się na wyższy materac oraz o większym stopniu twardości, który odpowiednio podtrzyma ciało. Z kolei śpiąc na boku powinniśmy wybrać materac bardziej elastyczny, który dopasowuje się do krzywizn, a śpiąc na brzuchu lub plecach ten o większym stopniu twardości. Będzie on odpowiednio przylegał do kręgosłupa – radzą w firmie Senpo.

- Jak w trzech krokach samodzielnie sprawdzić czy materac ma odpowiednią twardość? Po pierwsze: połóż się na wznak. Poleż chwilę na materacu. Następnie Wsuń otwartą dłoń między plecy w odcinku lędźwiowym a materac. Najlepsza twardość jest wtedy, gdy możesz to zrobić z lekkim oporem. Zbyt twardy materac – możesz wsunąć rękę bez problemu. Zbyt miękki materac – z trudem wsunąłeś rękę - radzą specjaliści z Niciarniana Park.

Jeśli łóżko dzielimy z partnerem lub partnerką, warto rozważyć wybór wielostrefowego materaca partnerskiego lub dwóch dopasowanych materacy połączonych nawierzchniowym i odpowiednim pokrowcem. – Pary, u których występuje duża różnica wagi mogą zdecydować się na zakup dwóch indywidualnie dobranych materacy pod własne preferencje, ale równie dobrym rozwiązaniem będą materace elastyczne punktowo, takie jak: kieszeniowe, termoelastyczne, lateksowe. Odradzamy materace o elastyczności płaszczyznowej jak bonellowe – dodają w Senpo.

Trendy

- Dziś najczęściej wybieramy łóżka tapicerowane. Wśród nich najpopularniejsze są te pokryte tkaninami typu welwet. Nic dziwnego – są miłe w dotyku i mienią się w świetle. Następne są klasyczne dzianiny i tkaniny szenilowe typu New Milton, Matrix. Coraz rzadziej sięgamy po ekoskórę. Dominują kolory neutralne: szarości oraz beże. Dzięki temu łóżko jest bardziej uniwersalne – będzie zawsze pasować do sypialni, nawet po zmianie wystroju. Wystarczy dobrać odpowiednią pościel, czy ozdobne poduszki. Powodzeniem cieszą się także łóżka w kolorach niebieskim, zielonym, czy turkusowym - mówią specjaliści z firmy Pan Materac.

Najmodniejsze trendy w sypialni to kolory pastelowe, odcienie beżu, śliwki i różu. Sypialnia powinna być zapełniona ciepłymi kolorami i różnymi dodatkami, jak na przykład tapeta ścienna, makramy. W aranżacji sypialni bardzo ważny jest wybór koloru ścian. Najczęściej wybierana jest biel oraz odcienie szarości i beżu. - Kluczowym punktem w aranżacji sypialni jest oświetlenie, które regulują ściemniacze - podsumowują w Pan Materac.

Salon Niciarniana Park:

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Sobota 10.00 - 20.00

Niedziele handlowe 10.00 - 18.00

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.