W Łodzi, w centrum istniejącego osiedla mieszkaniowego Villa Romanów w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zielonych, powstaje budynek, w którym będą mieściły się funkcjonalne apartamenty dedykowane seniorom.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Inwestor, realizujący tę inwestycję, Spółka „Apartamenty Plus" zdecydowała się na przygotowanie oferty mieszkaniowej skierowanej właśnie dla tej - najstarszej grupy społeczeństwa. Inwestycja jest realizowana przy ul. Romanowskiej w Łodzi, nieopodal Aleksandrowa Łódzkiego.

Wyróżnikiem inwestycji jest jej wkomponowanie w strukturę istniejącego i rozbudowywanego osiedla mieszkaniowego. Stworzona zostanie więc możliwość zamieszkania na osiedlu mieszkaniowym kilku pokoleń jednej rodziny. Dodatkowym atutem tej inwestycji jest położenie w zacisznym, bezpośrednim sąsiedztwie zagospodarowanych terenów zielonych (Zieleniec Miejski wraz z infrastrukturą do rekreacji). To doskonałe miejsce odpoczynku od zgiełku wielkiego miasta.

Wizytówką tej inwestycji będą apartamenty wyposażone w szereg udogodnień. Postawiono na ich użyteczność i funkcjonalność, m.in. apartamenty będą pozbawione barier architektonicznych, co oznacza, że będą znakomicie nadawały się do zamieszkania przez seniorów oraz osoby z niepełnosprawnościami.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Zostały zaprojektowane tak, aby przebywanie w nich łączyło się z komfortem i przyjemnością. W inwestycji przewidziano również część usługową (klinikę medyczną i restaurację) oraz pomieszczenia ogólnego wykorzystania przeznaczone dla mieszkańców, podnoszące komfort i jakość zamieszkania (np. wydzielone miejsca spotkań towarzyskich).

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Apartamenty będą oferowane do zakupu w stanie deweloperskim, jednak   dla zainteresowanych będzie istniała możliwość - za dodatkową opłatą - wykończenia apartamentu „pod klucz". Aranżacja wykończenia będzie odbywała się przy udziale współpracującego z deweloperem architekta. Architekci zwrócą szczególną uwagę  na funkcjonalność przestrzeni i łatwość aranżacji poszczególnych pomieszczeń. Po zakupie apartamentu właściciel będzie miał również możliwość wyposażenia lokalu według własnego projektu np. w meble z poprzedniego mieszkania. Ponadto Deweloper przygotuje część apartamentów pod wynajem. Apartamenty na wynajem będą wykończone i gotowe do zamieszkania.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Łączna powierzchnia użytkowa Kompleksu Senioralnego wynosi 4.679,74 m², w tym: powierzchnia użytkowa apartamentów na sprzedaż 3.007,29 m² (64 szt.),  powierzchnia użytkowa apartamentów na wynajem 798,96 m² (19 szt.), powierzchnia usługowa 873,49 m². Ponadto w garażu podziemnym zlokalizowanych będzie 14 miejsc parkingowych na sprzedaż, natomiast na parkingu zewnętrznym 67 miejsc, przewidziano również 72 komórki lokatorskie.

Całość będzie uzupełniona o bogatą infrastrukturę otoczenia budynków (tereny  do rekreacji i wypoczynku). Dla mieszkańców budynku przewidziano możliwość korzystania z tarasu rekreacyjnego na dachu parteru kompleksu.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

W budynku zaprojektowano również wielofunkcyjne pomieszczenia typu klubowego. Elastyczna aranżacja i nowoczesne wyposażenie umożliwią zorganizowanie kameralnych spotkań towarzyskich. Tutaj w gronie rodziny i sąsiadów będzie można obchodzić wspólne święta, organizować uroczystości rodzinne czy też wspólnie obejrzeć wydarzenia sportowe czy filmy.

Inwestorem kompleksu jest spółka celowa, z Grupy deweloperskiej Prywatnej Korporacji Mieszkaniowej Sp. z o.o., która zrealizowała z powodzeniem szereg projektów mieszkaniowych zarówno na terenie przylegającym do opisywanej inwestycji (Osiedle Zielony Romanów, Villa Romanów, Ogrody Romanów) jak i na terenie Polski (Warszawa, Poznań, Zielona Góra, Żagań, Gubin).

Realizacja projektu rozpoczęła się w marcu 2020 roku i zbiegła się w czasie z wybuchem pandemii COVID-19 oraz wprowadzeniem stanu pandemii w Polsce. To z kolei spowodowało, że zewnętrzne instytucje finansowe (banki) zaprzestały udzielania kredytów  na cele gospodarcze (akcja kredytowa była praktycznie zamrożona do jesieni 2020 r.). Dodatkowo, negatywne zdarzenia związane z COVID-19, jakie miały miejsce w licznych domach seniora i domach opieki w Polsce i za granicą (duża liczba przypadków śmiertelnych, związanych z zakażeniem koronawirusem, a co za tym idzie wystąpienie znacznego ryzyka reputacyjnego dla banków) spowodowały, że banki zaprzestały całkowicie finasowanie tego sektora. W konsekwencji, zaawansowane rozmowy Inwestora z bankami komercyjnymi, które były na etapie ukończenia analiz związanych z podjęciem pozytywnej decyzji kredytowej, zostały przerwane.

Inwestor, pomimo tych problemów zdecydował się kontynuować projekt i jest zdeterminowany aby zrealizować i uruchomić Kompleks Senioralny. Inwestor zdecydował o zwiększeniu swojego zaangażowania finansowego, doprowadzając aktualnie realizację projektu do stanu surowego zamkniętego, który zabezpiecza stan techniczny wybudowanego dotychczas obiektu.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Zdecydowano również o zmianie pierwotnego profilu biznesowego projektu w myśl którego cały kompleks miał być przeznaczony do wynajmu. Postanowiono o jego realizacji jako typowego projektu deweloperskiego, oferującego mieszkania na sprzedaż oraz powierzchnię usługową przeznaczoną na sprzedaż lub wynajem, przy utrzymaniu zakładanej pierwotnie funkcji tej powierzchni (klinika, restauracja, pomieszczenia ogólne). Aktualnie inwestycja jest na etapie stanu surowego zamkniętego.

Mieszkaniowa oferta w Kompleksie Senioralnym oferowana będzie nie tylko osobom starszym ale również osobom w każdym wieku, chcącym nabyć mieszkania dla siebie, swoich bliskich lub na wynajem, mając jednocześnie dedykowaną osobom starszym opiekę zlokalizowaną w budynku. Osobom planującym inwestycje w tego typu lokale jesteśmy gotowi zaproponować możliwość wynajęcia od nich zakupionych apartamentów i zaoferować z tego tytułu 4% rocznie od ceny nabycia mieszkań.

Mamy nadzieję, że uda nam się stworzyć miejsce niezwykłe, wyjątkowe pod wieloma względami. Nie trzeba będzie już wybierać między życiem w mieście, a bliskością natury. Nasza inwestycja splata je w harmonijną całość. Wielopokoleniowe rodziny będą mogły korzystać i cieszyć się ze swojej bliskości, zamieszkując na jednym, wspólnym osiedlu mieszkaniowym.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.