Rewitalizacja to ogromny projekt, którym Łódź już teraz wyróżnia się na świecie. Między innymi dlatego, że niewiele jest miast, w których centrum uległo takiemu rozkładowi. - W tym mieście od 70 lat nie było żadnych remontów. W wielu kamienicach nie zrobiono nic od czasu ich wybudowania. Stan miejskiej tkanki jest fatalny - ocenia Tomasz Adamkiewicz, prezes łódzkiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Teraz się to zmienia. Rozpoczął się wielki proces rewitalizacji. Jego pierwszym etapem było wyznaczenie obszaru, który uległ degradacji, gdzie skumulowały się negatywne zjawiska: bezrobocie, ubóstwo czy przestępczość. W Łodzi skala problemów jest tak duża, że granice obszaru zdegradowanego obejmują większą część miasta. I to tę centralną. Od północy teren uznany za zdegradowany sięga aż do ul. Organizacji WiN. Od południa ogranicza go ul. Śląska. Na wschód sięga do Niciarnianej, a na zachód aż do al. Włókniarzy. To pokazuje, jaki ogrom wyzwań stoi przed Łodzią. Zrewitalizować należy właściwie całe miasto, z wyłączeniem osiedli mieszkaniowych.

Kluczowa faza rewitalizacji

– Rewitalizacja w Łodzi obecnie jest w kluczowej fazie. Miasto aktywnie działa na obszarach, które wymagały interwencji w pierwszej kolejności, ale to przecież nie jest koniec. Równolegle powinniśmy wdrażać działania społeczne. Następna faza to kolejne obszary i zachęcanie sektora prywatnego do większego współdziałania – ocenia Elżbieta Michalska, zastępca dyrektora biura ds. rewitalizacji UMŁ.

Rewitalizacja sprowadza się do tego, by po jej zakończeniu w danym miejscu chciało się mieszkać, żyć i pracować. Doprowadzić do tego mają bardzo ważne działania miękkie i społeczne, ale również remonty. W te drugie mocno zaangażowana jest łódzka firma BUDOMAL. Jej zadaniem jest przywrócenie blasku kamienicom przy Włókienniczej, Wschodniej, Tuwima i Sienkiewicza.

– Łódzka architektura to duża wartość. Jest ona bardzo zaniedbana, ale staramy się to zmienić. Perełką może stać się ul. Włókiennicza. Marzy mi się, by pokazywana była na folderach reklamujących miasto. Dla nas – łódzkiej firmy – uczestniczenie w tym procesie jest bardzo ważne. Mamy świadomość, że nie tylko odbudowujemy nasze miasto, ale również budujemy tożsamość organizacji – mówi Rafał Leśniak, właściciel firmy BUDOMAL.  

Zmieniająca się w oczach Łódź cieszy Tomasza Adamkiewicza, ale widzi on również zagrożenia. Opowiada, że ogromna większość kamienic ma nieuregulowany stan prawny. To powoduje, że miasto nie może ich remontować, nawet jeśli nimi administruje.

– To wielki problem. Bez systemowego rozwiązania na szczeblu rządowym rewitalizacja nigdy się nie dopełni w całości – ostrzega prezes TOnZ. Właściciel firmy BUDOMAL nie ma wątpliwości, że po rewitalizacji Łódź będzie zupełnie innym miastem. – Chciałbym móc zaprosić pana Bogusława Lindę na Włókienniczą i pokazać mu ją, kiedy będzie gotowa. Zapytałbym, czy to wystarczy, by Linda zmienił zdanie na temat naszego miasta – mówi Leśniak.

BUDOMAL 360

Firma działa na terenie Łodzi od ponad 25 lat. Dziś jest jedną z największych firm branżowych w województwie łódzkim.

Nadrzędnym celem i misją firmy BUDOMAL 360 jest zapewnienie kompleksowego zakresu usług dla każdego z realizowanych przedsięwzięć – od projektu, przez wykonanie, aż do ulokowania go na rynku.

BUDOMAL 360 prowadzi dziś inwestycje warte przeszło 770 mln zł. Koncentruje się na przedsięwzięciach związanych z budownictwem mieszkaniowym (firma wzniosła m.in. osiedla i inwestycje Panoramika, Liściasta Park, Apartamenty na Wspólnej, Mieszkanie przy Tulipanie), projektami termomodernizacji budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej, montażem oraz konserwacją urządzeń dźwigowych.

Ma również na koncie inwestycje komercyjne, w tym sztandarowy projekt nowej, łódzkiej siedziby mBanku – Przystanek mBank. To jeden z najnowocześniejszych łódzkich biurowców i pierwszy zlokalizowany w Nowym Centrum Łodzi. Pracuje w nim blisko 2,5 tys. łodzian.

Firma wciąż realizuje w Łodzi nowe przedsięwzięcia. W całości zmodernizowała budynek ZUS przy ul. Zamenhofa. W konsorcjum z firmą Warbud buduje szpital WAM przy ul. Żeromskiego. BUDOMAL 360 wybuduje Mieszkania Senioralne przy ul. Krzemienieckiej. W planach ma wykonanie zespołu wielofunkcyjnych budynków między ul. Targową a Dowborczyków oraz mieszkaniowego przy ul. Aleksandrowskiej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Reklama firmy Budomal. Z całym szacunkiem dla tego co robi w mieście, to sposób pisania dla niej pod pretekstem rewitalizacji jest żenujący, choć po autorze artykułu nie spodziewam się już wiele więcej.
    już oceniałe(a)ś
    18
    4
    Wyremontowana kamienica nie oznacza wyremontowanej mentalności. To jedno. A drugie, co mnie obchodzi Linda?
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    Wyremontowane budynki to jedno, drugie -- edukacja społeczeństwa jak o to dbać; przejechałem się ostatnio rowerkiem nowym podwórcem na Strzelców... pogięte przez samochody barierki rabat, pokradzione gałki...
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Pan Linda jest świetnym aktorem ale to nie znaczy,że jego bufonada i poczucie wyłącznej racji zasługuje na to by coś mu wyjasniać.On i tak jes po prostu najmądrzejszy.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    Kogo obchodzi zdanie Lindy ?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0