Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do przyjazdu nad zalew Mrożyczka od kilku lat namawiał mnie kolega, który przeprowadził się do Głowna z Łodzi. Mieszkał na Teofilowie, a pracuje na Widzewie. Codziennie rano przebijał się przez miasto. Miał dość. Sprzedali z żoną mieszkanie i kupili nowe właśnie w Głownie, tuż obok zalewu.

Teraz do pracy jedzie autostradą i wschodnią obwodnicą Łodzi, zjeżdża z niej 5 minut od miejsca pracy. Bez korków, w pół godziny. - Potem powrót do domu. Cisza, spokój. A ja idę na ryby, które uwielbiam łowić - opowiadał mi kilka razy.

Wakacje 2021. Jedziemy do Głowna

Ja o przeprowadzce nie myślę, ale w sierpniowy weekend zabrałem rodzinę i pojechaliśmy zobaczyć, co Rafał tak chwali. Na miejscu rzeczywiście byliśmy w niecałe pół godziny, chociaż wybraliśmy inną drogę niż on - z centrum Łodzi ulicą Strykowską. Cały czas do przodu: mijamy Stryków, Bratoszewice i wjeżdżamy do Głowna, prosto nad zalew. Widać go z głównej drogi, bo ta rozdziela zbiornik na dwie części. Po lewej czekają nas atrakcje. Samochód można zostawić na bezpłatnym parkingu.

Wakacje 2021. Zalew Mrożyczka w GłownieWakacje 2021. Zalew Mrożyczka w Głownie Bartłomiej Derdzikowski/AG Gazeta

Od razu widać zadbaną plażę z boiskami do siatkówki plażowej i do beach soccera. I pierwszy plac zabaw - w kształcie pirackiej łodzi. Jest też pomost, a raczej małe molo. Później przystań, ławki, miejsca do odpoczynku i pikniku. I kolejny plac zabaw, już większy, m.in. z tyrolką. Jest też osobny park linowy.

W budowie są dwie prywatne restauracje, ale już teraz można zjeść lody.

Pizzerie i restauracje są zresztą bardzo niedaleko zalewu oraz po drugiej stronie, o czym za chwilę.

Niestety na kąpielisku wisiała czerwona flaga (sinice), więc nie można było się wykąpać, ale można było za to popływać rowerami wodnymi. Do wyboru samochody albo łabędzie. Cena za godzinę - 7 zł, więc prawie za darmo.

Dla chętnych są też żaglówki i możliwość wyrobienia patentu żeglarskiego. Po półgodzinie na wodzie obok nas pływało już chyba pięć żaglówek z dzieciakami na pokładzie.

Wszystkie informacje na temat atrakcji nad zalewem znajdziecie tutaj.

Zalew Mrożyczka w Głownie. Atrakcje po obu stronach

Zalew Mrożyczka to ponad 30-hektarowy zbiornik zasilany wodami rzeki Mrogi. Piasek na plaży pochodzi ze śródlądowych wydm, które są naturalnym bogactwem Głowna.

Zalew podzielony jest nie tylko przez drogę, ale ta lewa część też dzieli się na dwie. Po jednej stronie są wspomniane wyżej atrakcje, po drugiej jest chyba jeszcze ciekawiej. Tam mieści się Central Wake Park, czyli ośrodek z wyciągami do uprawiania wakeboardingu (dla zaawansowanych i amatorów). Pisząc najprościej - wskakuje się na deskę i płynie, trzymając się liny podpiętej do wyciągu. Są też przeszkody, więc można sobie poskakać.

Wakacje 2021. Zalew Mrożyczka w GłownieWakacje 2021. Zalew Mrożyczka w Głownie Bartłomiej Derdzikowski/AG Gazeta

Rafał opowiadał, że to najnowocześniejszy taki ośrodek w Polsce, a dzięki położeniu w centrum kraju przyjeżdżają tu fani wakeboardingu z całej Polski. Widziałem zresztą kampery na parkingu. Można też wynająć nowoczesne domki letniskowe. Wygląda na to, że można pojechać do Głowna na wakacje.

Oprócz tego plac zabaw na wodzie, siłownia na powietrzu, skatepark, plac zabaw i restauracja. Ceny i wszystkie informacje znajdziecie na stronie Central Wake Parku.

Jeśli nie macie pomysłu, gdzie wybrać się na kilka godzin w ciepły dzień, to śmiało jedźcie nad zalew Mrożyczka. Poleca już nie tylko Rafał. Ja też.

Więcej zdjęć po kliknięciu w którąś z fotografii.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.