Wakacje 2021 trwają jeszcze tylko kilka dni, przed nami ostatni wakacyjny weekend. Przedstawiamy atrakcje, wydarzenia i pomysły na spędzenie wolnego czasu w Łodzi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Spektakl, wystawa, a może gry planszowe? W ostatni weekend wakacji są propozycje dla miłośników historii i dla tych, którzy lubią kino plenerowe. Są też poważne propozycje dla osób, które chcą poznać bolesną historię Litzmannstadt Getto w 77. rocznicę jego likwidacji.

Wakacje 2021. Weekend w Łodzi i atrakcje na sobotę

To wielka szansa, aby zwiedzić Muzeum Kanału „Dętka", bo 28 i 29 sierpnia będzie ono udostępnione dla gości. Wcześniej długo nie mogli oni schodzić do niezwykłego kanału, bo był on zamknięty z powodu pandemii. W ostatni weekend sierpnia znów jest możliwe wejście do oryginalnego kanału burzowego, 142-metrowego ceglanego tunelu, powstałego w 1926 roku jako jeden z pierwszych odcinków miejskiej kanalizacji. Bilety będzie można zakupić jedynie w siedzibie głównej Muzeum Miasta Łodzi na ul. Ogrodowej 15, a kasa biletowa czynna będzie do godz. 18. Jednocześnie w Muzeum Kanału "Dętka" może przebywać maksymalnie pięć osób. Konieczne będzie zasłanianie nosa i ust. Spodziewana jest duża liczba gości, więc należy przygotować się na dłuższe oczekiwanie. 

Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na cykliczne kuratorskie oprowadzanie tematyczne po wystawie "Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś". Zaplanowane zostało na sobotę w godz. 14-15.30. Oprowadzająca - Anna Łagodzińska-Pietras. Zwiedzający poznają obraz Łodzi powojennej w kontekście konsekwencji, jakie II wojna światowa pozostawiła w strukturze społecznej. Bilet normalny kosztuje 5 z, ulgowy 3 zł. Zapisy telefoniczne: 692 926 319, 42 307 13 82 i drogą mailową: edukacja@muzeum-lodz.pl. 

29 sierpnia to symboliczna data – w sierpniu 1944 r. z łódzkiego getta wywiezieni zostali przez niemieckich okupantów do Auschwitz-Birkenau ostatni mieszkańcy zamkniętej dzielnicy. Potem getto zostało zlikwidowane. W ramach obchodów 77. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto w sobotę 28 sierpnia zostanie zorganizowany spacer edukacyjny po miejscu pamięci - na Stacji Radegast, al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12. Początek o godz. 15, oprowadza Maria Szulc.

Sobota to także czas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2021. W godz. 10-14 w sali Zespołu Tańca Ludowego Harnam przy ul. Piotrkowskiej 282A Fundacja Jubilo, Diego Pileggi i Laboratorium przygotowują warsztaty mistrzowskie "Jestem. Społeczność" (wstęp 160 złotych).

Art Inkubator
Art Inkubator  Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Z kolei o godz. 17 w Art_Inkubatorze (ul. Tymienieckiego 3) zaplanowana jest instalacja performatywna "Kain In Absentia". Wstęp bezpłatny, ale trzeba zarezerwować miejsce.

Natomiast o godz. 19 na Dużej Scenie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi (ul. Zachodnia 93) będzie zagrany spektakl "Ja jestem pamięcią" Gorlickiego Centrum Kultury w reżyserii Wojciecha Faruga. Wstęp bezpłatny, obowiązkowa jest rezerwacja miejsc. 

A o godz. 21 na scenie plenerowej Fabryki Sztuki w Łodzi (Tymienieckiego 3) wystąpi HarMálek Orchestr z Czech. Wstęp na koncert jest bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc. 

W sobotę ma w Łodzi miejsce Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych Folkowe Inspiracje. W godz. 15-18 w Folk#Strefa_Manufaktura zaplanowano Jerusalema Challange, czyli etniczne flash moby z udziałem publiczności. Między godz. 16 a 20 w tym samym miejscu będzie koncert finałowy i gala wręczenia statuetek w festiwalowym rankingu Folkman, Folkwoman, Folkgroup 2021. A o godz. 20 rozpocznie się Folk-Fireshow - spektakl teatru ognia w wykonaniu Teatru DH.

Osoby zainteresowane filmem i grami miejskimi mogą skorzystać z propozycji Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS i Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO oraz Biblioteki Otwartej, która organizuje geocaching literacko-filmowy. To literacko-filmowa gra miejska wykorzystująca strukturę znanych podchodów. Drużyny otrzymają mapkę z miejscami, gdzie animatorzy wyznaczą zadania do wykonania oraz zagadki. Start pod Biblioteką Otwartą, godz. 10. Zapisy: biuro@regiocentrum.pl

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Nowa wystawa stała 'Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie'
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Nowa wystawa stała 'Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie'  Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (ul. Piotrkowska 282) zaprasza na zwiedzanie wystawy "Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie" trasą tematyczną: ścieżka pracy. Początek o godz. 15, obowiązują zapisy.

Dla miłośników planszówek Centrum Kultury Młodych (Lokatorska 13) organizuje o godz. 17 klub gier planszowych. Wstęp wolny. 

'Cosi fan tutte', Teatr Wielki w Łodzi
'Cosi fan tutte', Teatr Wielki w Łodzi  Joanna Miklaszewska

W ostatnią sobotę i niedzielę sierpnia Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na swoją letnią scenę. Publiczność obejrzy komiczną dwuaktówkę „Cosi fan tutte" Mozarta. Za pulpitem dyrygenckim stanie Marcin Werner.

Pierwotnie opera miała zostać zaprezentowana w plenerze, na placu budynku technicznego (wejście od ul. Jaracza 45/47), ale ze względu na możliwość pogorszenia się pogody Teatr Wielki w Łodzi zdecydował o zmianie lokalizacji. Zaprasza widzów do foyer głównego budynku.

Wakacje 2021. Weekend w Łodzi i atrakcje na niedzielę

W niedzielę (godz. 11-16) można wybrać się na Stację Księży Młyn 4 Targ Staroci, Rękodzieła I Sztuki Użytkowej. Wydarzenie towarzyszące: "Garden Party u Scheiblera"- strefa warsztatów i animacji.

W ramach obchodów 77. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto o godz. 11 rozpocznie się Spacer po cmentarzu żydowskim i Polu Gettowym z rabinem Łodzi Dawidem Szychowskim (cmentarz żydowski, ul. Bracka 40).

A o godz. 16 na spacer śladami kobiet żydowskich w getcie łódzkim "Jesteśmy jednym kawałkiem tęsknoty" zapraszają Ewa Kamińska-Bużałek i Izabela Olejnik z Łódzkiego Szlaku Kobiet. Miejsce zbiórki: wejście do hali Bałuckiego Rynku przy ul. Zgierskiej. 

Niedziela to kolejna odsłona Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2021. W godz. 10-14 w sali Zespołu Tańca Ludowego Harnam przy ul. Piotrkowskiej 282A Fundacja Jubilo, Diego Pileggi i Laboratorium Kreatywnego Działania przygotowują warsztaty mistrzowskie "Jestem. Społeczność" (wstęp 160 zł). 

A o godz. 12 koncert familijny "Dzień dobry Pinky Mouse!" w wykonaniu Teatru Chorea/Pinky Mouse w sali A_22 w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki w Łodzi (Tymienieckiego 3). Bilet ulgowy 20 zł, normalny 30 zł, a rodzinny 40. Projekcja online: www.youtube.com/user/ChoreaTheatre. 

Festyn na pożegnanie wakacji organizują natomiast Biblioteka Otwarta, Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS i Strefa Aktywności Sąsiedzkiej. Wśród atrakcji są animacje dla dzieci i dorosłych, konkursy z nagrodami, darmowe dmuchańce, malowanie twarzy, zabawy ruchowe, warsztaty z gry na bębnach afrykańskich, koncert zespołu Folk’n’Roll. Miejsce: orlik przy Szkole Podstawowej nr 111. Godzina rozpoczęcia wydarzenia - 13. Wstęp wolny. 

Do parku Źródliska (al. Piłsudskiego) zaproszeni są natomiast miłośnicy muzyki w plenerowym wydaniu. O godz. 17 rozpocznie się tam kolejny Koncert w Altanie. Ostatni w tym sezonie. Wstęp wolny.

W ramach wydarzenia "Baśniowa Piotrkowska" dzieci będą mogły obejrzeć spektakl "W miejskiej dżungli". Wstęp wolny, rozpoczęcie w samo południe, miejsce - dziedziniec UMŁ przy ul. Piotrkowskiej 104.

W niedzielę w Łodzi odbędzie się też finał 22. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Po cyklu koncertów odbywających się w zabytkowych kościołach regionu Filharmonia Łódzka zaprasza do bazyliki archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi. Przed łódzką publicznością wystąpi Chór Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Dawida Bera. Początek koncertu o godz. 19 wstęp wolny.

TME Mini Polówka zaplanowana jest w kompleksie Fuzja (ul. Milionowa 6a) o godz. 18.30. Dzieci obejrzą australijski film "Chłopiec z burzy", reż. Shawn Seet. A o godz. 21, również w Fuzji, będzie TME Polówka i duński film "The Square". 

TME Polówka zaplanowana jest na godz. 21 na parkingu przy ul. Rozalii 1. Widzowie obejrzą amerykański dramat "Hereditary", reż. Ari Aster. Wstęp wolny, rejestracja TUTAJ.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Nudy na pudy...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0