Przed restauracją Rajskie Jadło w Manufakturze zorganizowano kulinarne zawody. Rywalizowali ze sobą uczniowie szkoły Kornelówka. Zwycięzców wybrało jury pod przewodnictwem Mikołaja Reja, kucharza i uczestnika programu Master Chef.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Konkurs „Smacznie, zdrowo, kolorowo” zorganizowano już po raz czwarty. Pięć etapów eliminacji odbyło się w szkole Kornelówka. Kulinarne duety tworzyli uczniowie, którym pomagali rodzice lub dziadkowie. Uczestnicy konkursu musieli zmierzyć się z przystawkami, kuchnią francuską, potrawami z ryb oraz deserami. Dziewięć najlepszych par przeszło do finału. O pierwsze miejsce uczniowie rywalizowali przed restauracją Rajskie Jadło w Manufakturze.

MARCIN WOJCIECHOWSKI

Deszczowa pogoda nie pokrzyżowała planów organizatorów konkursów. Stanowiska do gotowania ustawiono pod namiotami.

– Smacznie Zdrowo Kolorowo to nie tylko wspólne gotowanie. Podczas zawodów uczniowie dowiadują się, jakie znaczenie w codziennej diecie mają warzywa i owoce, poznają też zioła. Konkurs to też spędzanie czasu w gronie rodzinnym – przyznają organizatorzy.

Finałowe zadanie było ambitne. Wszystkie drużyny musiały przygotować autorski, trzydaniowy zestaw – od przystawki, po danie główne i deser. Mieli na to dwie godziny. Punktualnie o godz. 12 w ruch poszły obieraczki, garnki, patelnie i blendery. Po kilkudziesięciu minutach do oceny podano pierwsze przystawki.

MARCIN WOJCIECHOWSKI

Jury przewodniczył Mikołaj Rej, francuski kucharz polskiego pochodzenia, arystokrata i uczestnik programu Master Chef. Najważniejszy był smak, odpowiedni dobór składników i sposób podania potraw. Każdy talerz oceniano w skali od 1 do 7. Na przystawki uczniowie wraz z opiekunami przygotowali m.in. szparagi z szynką parmeńską i pomidorami koktajlowymi, caprese z mozzarelli obsypane słodką i ostrą papryką oraz krewetki z ananasem, chilli i kolendrą.

Pierwsze miejsce zajął Rysio z 4 klasy, który przyrządzał dania razem z mamą Magdaleną. Największe wrażenie na jurorach zrobiła ugotowana przez nich orientalna zupa z cieciorki oraz wyśmienity sernik. Na podium znaleźli się także Marta z klasy 2b z mamą Izą oraz Nela z klasy 3 z tatą Maciejem.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem