Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z Łodzi latano już pod koniec XIX wieku. Na początku – balonami. Pierwszy lot miał miejsce w 1894 roku, drugi – w 1898.

W 1912 roku z torów wyścigowych znajdujących się w Rudzie Pabianickiej wystartował pierwszy samolot – Bleriot 11 pilotowany przez hrabiego Scipio del Campo, Polaka włoskiego pochodzenia. Lot trwał 18 minut i odbywał się na wysokości około 600 metrów. Łodzianie po raz pierwszy obserwowali wtedy nad swoim miastem lot samolotu. Przeleciał kilka razy nad ulicą Piotrkowską, nad kominami fabryk i robotniczymi osiedlami.

Po otwarciu lotniska, powstał Aeroklub Łódzki, a Lublinek stał się jego bazą działalności. 20 września 1931 r. oddano do użytku budynek Szkoły Pilotów Łódzkiego Klubu Lotniczego. W latach 1934-1939 r., w Łodzi odbywał się regularnie lotniczy „Zlot Gwiaździsty”, w którym uczestniczyły maszyny z innych polskich aeroklubów.

Podczas II wojny światowej lotnisko Lublinek zostało zajęte przez Niemców. Wtedy też rozpoczęto budowę betonowego pasa startowego. Zakończyła ją dopiero w 1946 r. jednostka inżynieryjna Wojska Polskiego.

W latach 1945-1958 lotnisko było ważnym węzłem w komunikacji lotniczej. Utrzymywane były loty m.in. do Wrocławia, Warszawy, Krakowa i Gdańska. Szacowano, że ruch pasażerski w Łodzi stanowił ponad 20 procent przewozów krajowych

Połączenia cywilne z Łodzi zlikwidowano w 1958 roku. Była to jedna z pierwszych decyzji ówczesnego ministra komunikacji Józefa Popielasa, który argumentował, że łodzianie mają wystarczająco blisko do lotniska Okęcie w Warszawie.

W roku następnym został zlikwidowany Port Lotniczy, a na jego miejsce powrócił Aeroklub Łódzki, który był jego użytkownikiem do 1993 roku.

W 1994 r. została podjęta decyzja o reaktywacji Portu Lotniczego na Lublinku.

W roku 1994 r. rozpoczęła się modernizacja portu, a dwa lata później Lublinek uzyskał status międzynarodowego portu lotniczego. W 2006 roku lotnisko otrzymuje patrona, jego nowa, pełna nazwa brzmi: Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.