W poniedziałek (9 kwietnia) zmarł w Łodzi Edward Zajicek, jeden z twórców powojennego kina w Polsce. Profesor miał 95 lat.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Profesor Zajicek był jednym z wykładowców Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Tuż po wojnie został kierownikiem Bazy Produkcyjnej Wytwórni Filmowej Wojska Polskiego w Krakowie. W późniejszych latach Zajicek pełnił też funkcję dyrektora Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie.

Profesor Zajicek był cenionym wykładowcą akademickim, o czym mieli okazję przekonać się studenci łódzkiej Filmówki oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jako naukowiec Zajicek był autorem wielu prac z zakresu historii gospodarczej kinematografii oraz organizacji produkcji filmowej.

Zajicek był szefem produkcji takich zespołów, jak "Syrena", "Iluzjon" i "Kadr". Współtworzył m.in. filmy: "Małżeństwo z rozsądku", "Drewniany różaniec" czy "Wniebowstąpienie".

Edward Zajicek w 2013 roku został odznaczony m.in. złotym medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Trzy lata później odebrał nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem