Rozpoczęły się zapisy do wojewódzkiego programu dofinansowania metody in vitro. Z programu będzie mogło skorzystać 39 par z województwa łódzkiego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Bezpłodność jest dzisiaj dużym problemem. Istotnym również dla mieszkańców województwa łódzkiego. Z badań wynika, że 15 proc. par ma kłopot w tym temacie – mówi Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. – Na program, który ma pomóc rozwiązać problem bezpłodności, przeznaczyliśmy 200 tys. zł. W naturalny sposób będzie on uzupełnieniem podobnego programu, realizowanego przez Urząd Miasta Łodzi.

W środę (25 lipca) Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, podpisał umowę z dr. n. med. Sławomirem Sobczakiem, kierownikiem kliniki Salve Medica, na realizację wojewódzkiego programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Tym samym rozpoczęły się zapisy na dofinansowanie metody in vitro. Pary mogą zgłaszać się do kliniki dzwoniąc, wysyłając maila oraz osobiście.

CZYTAJ TAKŻE: Zdrowie w Łodzi. Jest już wojewódzki program in vitro!

40 razy taniej

Dariusz Klimczak, wicemarszałek województwa łódzkiego dodaje, że w konkursie na realizację programu wzięły udział trzy ośrodki medyczne. Wybrano Salvę Medica, ponieważ miała największe doświadczenie oraz wymaga najmniejszego wkładu finansowego od par.

– Para, która zakwalifikuje się do naszego programu, będzie musiała uiścić opłatę jedynie 250 zł. Wszystkie inne koszty pokrywa samorząd województwa oraz firma, która realizuje program. Gdybyśmy wybrali inne oferty, pary musiałyby dopłacić 2,5 tys. zł. Między innymi dlatego wybraliśmy tylko jedną klinikę, która będzie realizować program [zazwyczaj jest kilka - red.] – mówi Dariusz Klimczak.

Dr Sławomir Sobczak z Salve Medica dodał natomiast, że cała procedura, bez dofinansowania, kosztowałaby ok. 10 tys. zł. Innymi słowy - urząd marszałkowski daje od siebie parze ponad 5 tys. zł, a klinika daje ok. 5 tys. zł zniżki (przegrani oferenci dawali mniej).

Kto może skorzystać z łódzkiego programu in vitro?

Z programu mogą skorzystać pary, które są w związku małżeńskim lub partnerskim z województwa łódzkiego. Nie mogą być to jednak osoby, które korzystają z dofinansowania z budżetu miasta Łodzi. Pary zostaną ocenione na podstawie m.in. dokumentacji medycznej. Decydujący jest również wiek kobiety (20-40 lat). Kolejnym kryterium przyjęcia do programu jest kolejność zgłoszeń.

Urząd Marszałkowski szacuje, że w województwie łódzkim jest ok. 36 tys. niepłodnych par. Do leczenia metodą in vitro kwalifikuje się natomiast 2 proc. z tej liczby, czyli ok. 720 par. Program uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Super
  już oceniałe(a)ś
  0
  0