W niedzielę w Teatrze Nowym rozpoczęła się dwudziesta i ostatnia edycja Pikniku Artystycznego organizowanego przez Iwonę Śledzińską-Katarasińską. Po raz pierwszy w historii wręczono aż dwie Nagrody Złotego Pióra im. Jerzego Katarasińskiego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu


Piknik Artystyczny odbywa się w Łodzi od 1999 roku. Od tego czasu kapituła co roku przyznaje Złote Pióro najlepszym młodym krytykom i publicystom łódzkiego życia kulturalnego. Wydarzenie jest przedsięwzięciem prywatnym. Jego pomysłodawczynią i fundatorką jest Iwona Śledzińska-Katarasińska, posłanka PO.

Laureaci oprócz nagrody otrzymują również dyplomy autorstwa Janusza Tryzny. Celem Pikników Artystycznych od zawsze była mobilizacja łódzkich mediów do „inwestowania” w kulturę.

Za upór oraz konsekwencję

W tym roku wyłoniono aż dwoje zwycięzców. Złote Pióro otrzymała Izabella Adamczewska z „Gazety Wyborczej” – pisze m.in. recenzje teatralne. Pracuje też na Uniwersytecie Łódzkim, w Instytucie Kultury Współczesnej, ma tytuł doktora. Jest autorką książki „Krajobraz po Masłowskiej. Ewolucja powieści środowiskowej w najnowszej literaturze polskiej”. Obecnie pracuje nad monografią polskiej powieści dziennikarskiej. Adamczewska została uhonorowana „za upór oraz konsekwencję w pracy recenzenckiej i publicystycznej”. Co więcej, jury zdecydowało, że „Laureatka nie unika tematów kontrowersyjnych, co powoduje, że jej artykuły, eseje czy recenzje dobrze oddają puls kultury miasta”.

Drugim laureatem został portal internetowy „Miej Miejsce”. Tworzą go pasjonaci i artyści. Można uznać, że jego „ojcem” jest Marcin Polak, artysta i działacz społeczny. Doceniono zamieszczone na portalu wywiady, recenzje wystaw, koncertów i filmów oraz najświeższe informacje o bieżących wydarzeniach.

Z "Wyborczej"

Podczas ostatniej edycji Pikniku Artystycznego i wręczenia Złotego Pióra zaproszono wszystkich laureatów. Na scenie obok tegorocznych zwycięzców pojawili się m.in. Jerzy Jarniewicz, Marzena Bomanowska, Dominika Łarionow, Jędrzej Słodkowski, Igor Rakowski, Aleksandra Talaga, Aleksandra Bęben. Wszyscy są lub byli związani z „Wyborczą”.

Zmarły w 1989 roku Jerzy Katarasiński był dziennikarzem piszącym o łódzkiej kulturze. Był mężem Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem