– Mamy wolność słowa, ale nie mamy hamulców. Zaczynamy przekraczać barierę, i to dość niebezpieczną. Wydawało się, że śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza będzie otrzeźwieniem, ale tak się nie stało. Nie widać zmiany na lepsze. To przerażające, że w dalszym ciągu brniemy w to zło. Każda wolność ma swoje granice. Także wolność słowa – twierdzi Elżbieta Wspaniała-Jankowska z łódzkiego Komitetu Obrony Demokracji.
Ale gdzie leżą te granice? Jak ostre komentarze mogą pojawiać się w przestrzeni publicznej, a gdzie zaczyna się mowa nienawiści, którą należy zwalczać? Co mogą mówić politycy? Co można pisać na portalach społecznościowych? Czy walka z mową nienawiści to już cenzura? Jaka w tym wszystkim jest rola mediów?
Tym tematom poświęcone będzie spotkanie z Jarosławem Kurskim, pierwszym zastępcą redaktora naczelnego „Wyborczej”. Wydarzenie organizuje Klub Dyskusyjny im. Władysława Bartoszewskiego, który działa przy łódzkim KOD. Poprowadzi je Katarzyna Knapik – łódzka aktywistka, która brała udział w wielu protestach przeciw działaniom rządu PiS. Także w tych dotyczących obrony wolnych mediów.
– W ostatnich latach widać, jak ważną rolę odgrywa „czwarta władza”. Media publiczne pokazują debatę polityczną w stronniczy sposób. Dotyczy to nie tylko ostatnich „taśm Kaczyńskiego”, ale i wielu wcześniejszych afer – zauważa Knapik.
I dodaje: – Gdybyśmy jako opozycja nie mieli mediów niezależnych od partii rządzących, nie wiedzielibyśmy, co dzieje się w Polsce. Dlatego opozycja bardzo potrzebuje niezależnych mediów, które patrzą władzy na ręce, a jednocześnie pokazują wszystkie strony konfliktu.
Według niej głos Jarosława Kurskiego – jako przedstawiciela największego medium opozycyjnego i osoby obecnej na rynku medialnym od wielu lat – jest w tej sprawie bardzo ważny. – To twarz i jedna z ikon niezależnych mediów – podkreśla Knapik.
CZYTAJ TAKŻE: Słowa też mogą zabić. "Doszliśmy do ściany. Co teraz zrobić?"
Spotkanie z Jarosławem Kurskim odbędzie się 23 lutego o godz. 17 w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej przy ul. Rewolucji 1905 r. 52. Aula może pomieścić 300 osób.
Na wydarzenie można zarejestrować się na portalu evenea.pl, wchodząc w Wydarzenia w Łodzi i zakładkę „inne”.
Dla naszych czytelników mamy 50 zaproszeń. Można je zdobyć, dzwoniąc od poniedziałku do piątku w godz. 10-14 pod nr tel. 42 631 60 00.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
Zapowiada się ciekawie.