Spotkanie z Jarosławem Kurskim, pierwszym zastępcą redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", odbędzie się 23 lutego o godz. 17 w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej przy ul. Rewolucji 1905 r.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Mamy wolność słowa, ale nie mamy hamulców. Zaczynamy przekraczać barierę, i to dość niebezpieczną. Wydawało się, że śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza będzie otrzeźwieniem, ale tak się nie stało. Nie widać zmiany na lepsze. To przerażające, że w dalszym ciągu brniemy w to zło. Każda wolność ma swoje granice. Także wolność słowa – twierdzi Elżbieta Wspaniała-Jankowska z łódzkiego Komitetu Obrony Demokracji.

Ale gdzie leżą te granice? Jak ostre komentarze mogą pojawiać się w przestrzeni publicznej, a gdzie zaczyna się mowa nienawiści, którą należy zwalczać? Co mogą mówić politycy? Co można pisać na portalach społecznościowych? Czy walka z mową nienawiści to już cenzura? Jaka w tym wszystkim jest rola mediów?

Tym tematom poświęcone będzie spotkanie z Jarosławem Kurskim, pierwszym zastępcą redaktora naczelnego „Wyborczej”. Wydarzenie organizuje Klub Dyskusyjny im. Władysława Bartoszewskiego, który działa przy łódzkim KOD. Poprowadzi je Katarzyna Knapik – łódzka aktywistka, która brała udział w wielu protestach przeciw działaniom rządu PiS. Także w tych dotyczących obrony wolnych mediów.

– W ostatnich latach widać, jak ważną rolę odgrywa „czwarta władza”. Media publiczne pokazują debatę polityczną w stronniczy sposób. Dotyczy to nie tylko ostatnich „taśm Kaczyńskiego”, ale i wielu wcześniejszych afer – zauważa Knapik.

I dodaje: – Gdybyśmy jako opozycja nie mieli mediów niezależnych od partii rządzących, nie wiedzielibyśmy, co dzieje się w Polsce. Dlatego opozycja bardzo potrzebuje niezależnych mediów, które patrzą władzy na ręce, a jednocześnie pokazują wszystkie strony konfliktu.

Według niej głos Jarosława Kurskiego – jako przedstawiciela największego medium opozycyjnego i osoby obecnej na rynku medialnym od wielu lat – jest w tej sprawie bardzo ważny. – To twarz i jedna z ikon niezależnych mediów – podkreśla Knapik.

CZYTAJ TAKŻE: Słowa też mogą zabić. "Doszliśmy do ściany. Co teraz zrobić?"

Spotkanie z Jarosławem Kurskim odbędzie się 23 lutego o godz. 17 w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej przy ul. Rewolucji 1905 r. 52. Aula może pomieścić 300 osób.

Na wydarzenie można zarejestrować się na portalu evenea.pl, wchodząc w Wydarzenia w Łodzi i zakładkę „inne”.

Dla naszych czytelników mamy 50 zaproszeń. Można je zdobyć, dzwoniąc od poniedziałku do piątku w godz. 10-14 pod nr tel. 42 631 60 00.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Przyglądając się politykom, rozmowom miedzy ludźmi, to temat zawsze aktualny. Ostatnie wydarzenia pokazały jaki wpływ na poziom dyskusji mają media.
  Zapowiada się ciekawie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0