Podczas nabożeństwa pokutnego abp Grzegorz Ryś podał dane dotyczące nadużyć seksualnych w łódzkiej archidiecezji. Mówił o 10 niepełnoletnich skrzywdzonych przez czterech księży.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od stycznia 1990 roku do końca czerwca 2018 roku ofiarami księży stało się 625 małoletnich – to oficjalne dane, które niedawno podała Konferencja Episkopatu Polski. Nadużycia seksualne dotyczyły 382 duchownych.

W czwartkowy wieczór podczas nabożeństwa pokutnego abp Grzegorz Ryś mówił o nadużyciach seksualnych archidiecezji łódzkiej. Powiedział, że było 10 niepełnoletnich ofiar, w tym pięć, które nie ukończyły 15. roku życia.

– To o 10 ofiar za dużo – mówił abp Ryś. Zaznaczył, że te statystyki są najprawdopodobniej niepełne. Dodał, że wszystkie takie zdarzenia powodują odwracanie się ludzi od Kościoła.

Czwartkowe nabożeństwo, na które łódzki metropolita zaprosił wszystkich księży z diecezji, było publicznym aktem pokuty wobec Boga i tych, których duchowni skrzywdzili, a w szczególności – jak zaznaczył arcybiskup – małoletnich.

"Nie można innym głosić pojednania i pokuty, jeśli się jej wpierw nie doświadcza" – pisał abp Grzegorz Ryś w zaproszeniu do udziału w nabożeństwie. Nadużycia seksualne, których dopuścili się niektórzy księża, nazwał ” grzechami wołającymi wręcz o pomstę do nieba".

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A co się stało z tymi " księżami - pedofilami " , czy siedzą w wiezieniu , czy z biurem Sex Turystyki pojechali do innej diecezji.???
  @modelarz
  Przecież Rysiu ci nie powie. Naiwniacy znów nabierają się na ładną gadkę tak jak nabrali się na całowanie rączki przez Franciszka, czy jak nabrali się na JPII. wierzący to banda idiotów którym wystarczy kilka miłych słówek i zapomną już o tym że najbliższy współpracownik Franciszka siedzi w kiciu w Australii za pedofilię, paru innych pedofili Franciszek ratował jak się okazało, czy zapominają że Rysiu ni jednego pedofila nie wydał prokuraturze.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  10 to chyba w jednym tygodniu. Niech kościół się nie ośmiesza bo Hiszpania i Irlandia za rogiem.
  @premie-nam-sie-naleza
  Niestety ale nie widzę tego. Za to widzę że w większości parafii, parafianie szybciej ukamienują dziecko niż przyznają że "ksiundz dobrodziej" mógł zrobić coś złego.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Żadne tam "grzechy wołające wręcz o pomstę do nieba" tylko ohydne przestępstwa. Pomsta ma być tu, na Ziemi.

  Szczegóły poproszę. Kto, od kiedy o tym wiedział i dlaczego nie powiedział. Gdzie są zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, gdzie zadośćuczynienia dla ofiar.
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  Uprzejmie zapytam ... czy niebo odpowiedziało? W wielu innych sprawach ? niebo? ustami biskupów się wypowiada - jest ? zwrot informacji? ... czy tym razem też :)
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  Sprawiedliwy w Episkopacie? Jędraszewscy go rozszarpią i zagryzą.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  Ok, modlitwa modlitwą, a kiedy Kościół wypłaci odszkodowania dla tych ofiar?
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Trzeba uchylić "rąbek tajemnicy" aby całe to ich "szambo" nie wlało się i nie zatopiło tych obrońców pedofilów. Już śmierdzi i to bardzo i tu nie o jednego czy drugiego "Rysia" chodzi ale ci co już "śmierdzą" powinni ponieść karę i jako obrońców pedofilów wyrzucić z KK. I dalej, dalej ... bo ich piekło jest puste....
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  To zapewne jest czubek gory lodowej . Nie od dzis wiadomo ze wielebni maja problem ze swoimi fujarami !!!! RAMEN
  już oceniałe(a)ś
  4
  0