W niedzielę, 26 maja, wybory do Parlamentu Europejskiego. Przypominamy, jak zagłosować, żeby głos był ważny, oraz jak dopisać się do listy wyborców.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Łodzi? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Już w niedzielę między godziną 7 i 21 wszyscy, którzy chcą zagłosować w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego, powinni zgłosić się do obwodowych komisji wyborczych przypisanych do ich miejsca zamieszkania. Wyborca powinien zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.

Gdzie można się dopisać?

- Może to być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy. Może to być nawet dokument, który utracił swoją ważność. Pod warunkiem, że na podstawie zdjęcia komisja nie będzie miała wątpliwości w kwestii ustalenia tożsamości wyborcy - mówi Katarzyna Korowczyk, dyrektor Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego Urzędu Miasta Łodzi.

CZYTAJ TAKŻE: Hejt na Leszka Jażdżewskiego po wystąpieniu 3 maja. "I wtedy wchodzi Pawłowicz, cała na, no cała po prostu..."

Osoby mieszkające w Łodzi, lecz nieposiadające w mieście zameldowania, mogą dopisać się do spisu wyborców na swój wniosek. W tym celu powinny zgłosić się do najbliższego Oddziału Ewidencji Ludności w jednej z delegatur Urzędu Miasta Łodzi:

 • ul. Zachodnia 47
 • al. Politechniki 32
 • ul. Krzemieniecka 2B
 • ul. Piotrkowska 153
 • al. Piłsudskiego 100

I do kiedy?

Czas na to jest do wtorku 21 maja (włącznie). Tym, którzy nie mają zameldowania w Łodzi, a nie zdążą dopisać się do rejestru wyborców w tym terminie, pozostaje zgłosić się do urzędu miasta lub gminy w miejscu zameldowania i stamtąd odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim zaświadczeniem można głosować w każdym miejscu w Polsce.

Trzeba jednak uważać, żeby go nie zgubić. W takim wypadku w najbliższych wyborach nie będziemy mogli zagłosować już nigdzie, ponieważ wydanie zaświadczenia skutkuje wykreśleniem ze spisu wyborców w miejscu zameldowania.

Informacje o obwodach głosowania znajdują się w obwieszczeniu Prezydenta Miasta Łodzi. Z jego treścią można zapoznać się na tablicach wyborczych i w biuletynie informacji publicznej.

Osoby zameldowane poza Łodzią, które do spisu lokalnych wyborców dopisały się na wybory samorządowe, na wybory europejskie muszą dopisać się do niej znowu. Dopisanie się do spisu wyborców jest jednorazowe.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem