Chcesz dostawać mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Łodzi? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.
– Dlaczego się zaangażowałam? Bo wszyscy żyjemy na tej planecie. Musimy o nią dbać, by była w dobrym stanie, a warunki do życia były sprzyjające. Musimy wywierać presję na władzach państwowych, by traktowały zmiany klimatu jako priorytet – tłumaczy Antonina Zatylna, tegoroczna maturzystka z I LO.
Antonina jest jedną z tych osób, które w piątek o godz. 12 przyjdą na plac Wolności. To właśnie w tym miejscu i o tej porze rozpocznie się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Potem przemarsz pod urząd miasta. Będą przemówienia, okrzyki i transparenty. W przygotowaniu jednego z nich pomagała właśnie Antonina. Znalazł się na nim napis:
„Nie stać nas na wyjazd na Marsa”.
Zdaniem Antoniny Polska powinna jak najszybciej odejść od finansowania węgla, zamknąć kopalnie i elektrownie węgla oraz przerzucić się na odnawialne źródła energii.
Podobnie uważają też inni. „Chcemy pokazać, że mimo naszego młodego wieku jesteśmy świadomi tego, co dzieje się z naszą planetą. Naszym celem jest zapobiegnięcie katastrofie klimatycznej, która będzie miała miejsce, jeśli w ciągu następnych 12 lat nie odstąpimy od energii węglowej. Mamy nadzieję, że wydarzenie to wpłynie na decyzje podejmowane przez rząd” – piszą organizatorzy w zaproszeniu na strajk.
Młodzi zauważają, że świat „już od dłuższego czasu odczuwa skutki zmian klimatycznych”. Przekonują, że jeśli nie dokona się przemian na globalną skalę, „już nigdy nie zobaczymy Ziemi, jaką znamy”.
„My, polska młodzież, nie spoczniemy, dopóki nie wymusimy na politykach zdecydowanych działań zapobiegających zapaści naszego życia. Dopóki jest nadzieja na zatrzymanie katastrofy, każdy z nas liczy się w tej decydującej walce. Liczymy na was! Razem mamy głos, którego nikt nie będzie w stanie zlekceważyć” – dodają organizatorzy.
To drugi strajk organizowany przez młodych w tym roku. Pierwszy odbył się w połowie marca. Do strajku przyłączyli się młodzi ze 125 państw i ponad 2 tys. miast. Według szacunków przeciwko bierności polityków w sprawie zmian klimatycznych protestowało 1,6–1,8 mln osób.
Teraz udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym zapowiedzieli mieszkańcy 111 państw i 1387 miast. W Polsce młodzi ludzie protestować będą nie tylko w Łodzi, ale i Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Zielonej Górze czy Koninie.
Więcej informacji o Młodzieżowym Strajku Klimatycznym można przeczytać pod tym wydarzeniem na Facebooku.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze