W środę (18 grudnia) łodzianie zaprotestują przeciwko proponowanej przez PiS nowelizacji ustawy o sądach. "To koniec trójpodziału władzy" - mówią organizatorzy protestu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Łodzi? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Protest zaplanowano na godz. 18. Łodzianie spotkają się na placu Dąbrowskiego przed gmachem sądu okręgowego, żeby wyrazić sprzeciw wobec złożonej przez grupę posłów PiS nowelizacji ustawy.

Protest w obronie wolnych sądów

Projekt przewiduje wprowadzenie zaostrzonej odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, uniemożliwienie kwestionowania statusu sędziów powołanych przy udziale nowej KRS, czy kary za respektowanie prawa UE sprzecznego z polskim orzecznictwem. 

Jeśli ustawa wejdzie w życie, sędziowie będą też karani za bardzo ogólnie sformowaną "działalność polityczną". Będą też musieli poinformować, do których stowarzyszeń należą i zgłosić prowadzone przez siebie kanały w portalach społecznościowych. 

Głosowanie nad nowelizacją ma się odbyć w najbliższy czwartek oraz piątek. 

"Dziś Sędziowie - jutro Ty"

W całej Polsce odbywają się protesty i akcje poparcia dla sędziów. 13 grudnia Rada Wydziału Prawa i Administracji UŁ podjęła uchwałę, w której wyraża protest przeciwko "represji w stosunku do sędziów w związku z ich działalnością orzeczniczą". W szczególności Rada potępiła nowy projekt noweli. 

Uchwała przeciwko nowelizacji ustawy o sądach
Uchwała przeciwko nowelizacji ustawy o sądach 

Lista organizatorów środowego protestu jest długa. To rożne ruchy obywatelskie, ale też organizacje pozarządowe takie jak Amnesty International, czy stowarzyszenia zrzeszające sędziów.

Przed Sądem Okręgowym w Łodzi mają też przemawiać łódzcy prawnicy, sędziowie i pracownicy naukowi. W swoim apelu o przybycie na plac Dąbrowskiego organizatorzy piszą: 

Obywatelki i obywatele! PIS wypowiada otwartą wojnę niezależnemu sądownictwu! Planuje represje wobec sędziów i prokuratorów włącznie z wydaleniem z zawodu! Otwarcie nakazuje zaniechanie stosowania prawa europejskiego! To koniec trójpodziału władzy oraz krok w kierunku wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej! Wzywamy wszystkich do protestu! 18 grudnia wyjdźmy na pl. Dąbrowskiego - solidarni z sędziami! Dziś Sędziowie - jutro Ty!".

W środę na ulicach wielu polskich miejscowości odbędą się protesty przeciw nowym przepisom, które próbuje przeforsować PiS. Komisja Europejska zapowiada, że zajmie się projektem ustawy dyscyplinującej sędziów.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Znajdźmy czas i przyjdźmy...
  Przypomnijmy znajomym, krewnym, którym zależy na NORMALNOŚCI
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  A HZ w lodówce...
  już oceniałe(a)ś
  1
  1