Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Łodzi? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Nagrodą są prawdziwe wiosła – drewniane, dwumetrowe, przygotowane przez artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wręczymy je 13 marca podczas gali w Monopolis.

Przez ostatni tydzień zgłaszaliście artystów, społeczników, animatorów czy wydarzenia, które waszym zdaniem powinniśmy nominować do nagrody Wiosła Kultury. Dziękujemy za wszystkie. Było ich tak wiele, że zdecydowaliśmy się nominować więcej kandydatów, niż zakładaliśmy.

Kapituła, do której zaprosiliśmy m.in. aktorów Agnieszkę Więdłochę, Borysa Szyca, Kamila Maćkowiaka, producentkę filmową Ewę Puszczyńską, muzyka Piotra Roguckiego, a także grafika Andrzeja Pągowskiego, wybierze wydarzenie 2019 roku. O tym, kto zwycięży w kategorii mecenas, zdecyduje redakcja łódzkiej „Wyborczej”.

Wiosła Kultury. Wybieramy debiutantów i animatorów

Z kolei do wyboru debiutanta i animatora zapraszamy Was, czytelnicy. Wybierzcie tych, dzięki którym o Łodzi będzie za chwilę głośno. Nasi nominowani już teraz mogą się pochwalić sukcesami, a nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Projektant Adrian Krupa już ubiera gwiazdy. Vogue.pl napisał, że jest to „jeden z najbardziej obiecujących młodych polskich projektantów”.

Skrzypek Robert Łaguniak, student IV roku w klasie skrzypiec Akademii Muzycznej w Łodzi, jest doceniany na kolejnych konkursach.

– Życie z grania to moje marzenie, czyli stabilizacja i przygoda, bo granie koncertów jest czymś niesamowitym

– mówi.

Paulina Walendziak to utalentowana aktorka Teatru Jaracza, którą jesienią zobaczymy w serialu „Osiecka”. Zagra w nim Krystynę Sienkiewicz.

Muzyka zespołu Mortas już jest świetnie przyjmowana. Przez wiele tygodni single  „Dom” i „Za tysiąc lat” utrzymywały się w czołówce Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. A 28 lutego wychodzi ich debiutancki album pt. „Tu”.

Trzymamy też kciuki za animatorów, którzy pokazali wielokrotnie, że działania zmieniające Łódź na lepsze wcale nie muszą być spektakularne. Liczy się konsekwencja.

Bo czy wyobrażacie sobie Państwo Łódź, w której nie byłoby już seansów filmowych w plenerze odbywających się pod szyldem TME Polówka, odkrywania piękna detali zabytkowych kamienic w czasie spacerów z Marią Nowakowską, albo Fundacji Łódzki Szlak Kobiet, której członkinie konsekwentnie upominają się o pamięć o ważnych, ale często zapomnianych łodziankach? I – last but not least – czy wyobrażacie sobie Księży Młyn bez akcji organizowanych przez Stowarzyszenie Tylko #KsiężyMłyn?

Jak głosować

Na debiutantów głosujemy tutaj.

Na animatorów głosujemy tutaj.

Wystarczy kliknąć w zdjęcie opublikowane w sondzie, aby dowiedzieć się więcej o nominowanych osobach.

Partnerami wydarzenia są Clariant (partner strategiczny), Rossmann, Uniwersytet Łódzki i Veolia.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.