Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Koronawirus w Polsce. Zapisz się na specjalny newsletter, w którym zawsze znajdziesz sprawdzone informacje

Tekst będzie aktualizowany

Informacja z godziny 7.25 w czwartek, 12 marca. W Polsce zostało potwierdzonych 13 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem. Jedna z tych osób pochodzi z Łodzi.

- To młody mężczyzna z Łodzi, który wrócił z Niemiec. W środę, 11 marca, zgłosił się do szpitala z objawami choroby. Jest hospitalizowany - poinformowała w czwartek po godz. 8 Dagmara Zalewska, rzeczniczka wojewody łódzkiego.

Mężczyzna jest w dobrym stanie zdrowia.

Pozostałe dwie osoby ze stwierdzonym koronawirusem są z Warszawy, cztery z Lublina, trzy z województwa dolnośląskiego, trzy ze śląskiego. - W sumie mamy 44 przypadki zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia.

O godz. 9.30 sytuacja wyglądała już inaczej. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o trzech kolejnych, potwierdzonych wynikiem testów, przypadkach koronawirusa w Polsce. Dotyczą dwóch osób w Rzeszowie i jednej z Poznania. W sumie jest ich już 47.

Godz,17.24. Ministerstwo Zdrowia podaje, jak obecnie wygląda statystyka związana z koronawirusem w Polsce: 384 osoby hospitalizowane, 2736 objętych kwarantanną i 14 841 nadzorem epidemiologicznym. Dzień wcześniej sytuacja wyglądają następująco: 317 hospitalizowanych osób, 1193 objęte kwarantanną i 11 524 objętych nadzorem epidemiologicznym.

Bilans w godzinach wieczornych: 51 przypadków zakażenia koronawirusem, jedna osoba zmarła.

Koronawirus w Łodzi

W województwie łódzkim obecnie kwarantanną objętych jest 17 osób. Nadzorem epidemiologicznym - 612 osób. To stan na poranne godziny w czwartek, 12 marca. - Te dane mogą się jednak zmienić w ciągu dnia - zastrzega rzeczniczka wojewody.

Dla porównania: w środę, 11 marca, rano w woj. łódzkim hospitalizowanych było 11 osób, kwarantannie poddano pięć, a nadzorem epidemiologicznym objętych było 565 osób.

W Łodzi chorują w tym momencie dwie osoby. Dzień wcześniej resort zdrowia informował, że w Szpitalu Biegańskiego przebywa młoda kobieta zarażona koronawirusem.

O pierwszej zakażonej koronawirusem łodziance tak mówił na specjalnej konferencji 11 marca wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński:

- Pacjentka wykazała się dużą odpowiedzialnością. 10 marca wraz z rodziną wróciła do Polski z Norwegii. Dopiero po powrocie do kraju dowiedziała się, że miała kontakt w Norwegii z osobą zakażoną. Natychmiast zgłosiła się więc do szpitala im. Biegańskiego. Została hospitalizowana.

Koronawirus w Polsce i na świecie

12 marca WHO potwierdziło, że mamy już do czynienia z pandemią koronawirusa. Minister zdrowia Łukasz Szumowski już przy pierwszych przypadkach zakażenia w Polsce ostrzegał, że musimy liczyć się z tym, że wkrótce będzie ich więcej.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.