Gdzie zadzwonić, jeśli wykryje się u siebie objawy koronawirusa? Które restauracje dowożą jedzenie do domów? Jak działają policja, MPK i urzędy? Jak skorzystać z kultury online? Zebraliśmy wszystko w jednym miejscu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Koronawirus w Polsce. Zapisz się na specjalny newsletter, w którym zawsze znajdziesz sprawdzone informacje

Koronawirus zatrzymał Polskę, zatrzymał także Łódź i Łódzkie. W obawie przed szerzeniem się epidemii funkcjonowanie miasta uległo ogromnym zmianom. Postanowiliśmy więc wszystkie najważniejsze informacje zebrać w jednym miejscu.

Koronawirus: jakie objawy i gdzie dzwonić?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg obserwuje się u ok. 15-20 proc. osób, a umiera ok. 2–3 proc. chorych. Najbardziej narażone są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Najważniejsze numery telefonów:

800 190 590 - infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób chcących uzyskać informacje w sytuacji podejrzenia koronawirusa. Infolinia jest czynna całodobowo przez siedem dni w tygodniu.

695 422 338, 663 114 439, 782 236 442, 782 277 228, 663 154 463, 665 386 932 - infolinia Państwowej Inspekcji Sanitarnej Województwa Łódzkiego, dedykowana wyłącznie sprawom związanym z koronawirusem. Czynna siedem dni w tygodniu w godz. 8 - 22.

42 664 19 04 – całodobowa infolinia poświęcona koronawirusowi, którą uruchomił Łódzki Urząd Wojewódzki.

42 253 62 00, 42 253 99 00 - stacje sanitarno-epiedmiologiczne w Łodzi. Powiadom bezzwłocznie, jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w miejscu, gdzie występuje koronawirus i zaobserwowałeś u siebie objawy.

112 - numer alarmowy, na który można zadzwonić w przypadku nasilonych objawów, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem.

887 877 690 - w przypadku nasilonych objawów można też dzwonić bezpośrednio do oddziału zakaźnego w Łodzi przy ul. Kniaziewicza 1/5.

Pod tym linkiem można znaleźć dziesiątki placówek POZ udzielających teleporad na terenie Łodzi.

Warto odwiedzać też oficjalną stronę polskiego rządu, która przedstawia aktualności i na której znajduje się baza informacji: gov.pl/web/koronawirus.

Koronawirus. Kto dowozi jedzenie na wynos, jak skorzystać z innych usług?

Z powodu koronawirusa zamknięto szkoły, uczelnie, teatry, kina, restauracje, puby, galerie handlowe (z wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii i aptek). 

W związku z tak dużym ograniczeniami w funkcjonowaniu przedsiębiorstw, Urząd Miasta Łodzi założył na Facebooku grupę. Firmy i lokale mogą na niej informować klientów o promocjach, voucherach czy jedzeniu na wynos. "Świat wariuje ale żyjemy i funkcjonujemy dalej, zmienia się jedynie forma. "Przedsiębiorcy potrzebują Was – łodzian, a Wy łodzianie potrzebujecie przedsiębiorców, a tu wyjdziecie sobie naprzeciw!" - napisano na grupie.

Link do grupy tutaj.

Wiele restauracji uruchomiło też dowóz jedzenia na wynos. Można je wyszukać na tej stronie urzędu miasta. W wykazie znajdują się adresy, nr telefonów, godziny otwarcie i przykładowe menu wraz z cenami.

Koronawirus. Jak pomóc seniorom?

Najbardziej zagrożeni są seniorzy, którzy powinni pozostać w domach. Z tego powodu UMŁ uruchomił dla nich specjalną infolinię. Całodobowe call center działa pod nr: 42 638 55 00.

Magistrat organzuje też sieć wolontariuszy, którzy pomogą seniorom w zakupach czy wyprowadzeniu psa. Aby do niej dołączyć, należy wysłać maila z informacjami: imieniem, nazwiskiem, numerem telefonu, adresem e-mail, w tytule wpisując „WOLONTARIAT MIEJSKI”. Maila trzeba przesłać na adres: a.skorzak@uml.lodz.pl lub r.fijalkowski@uml.lodz.pl.

Osoby potrzebujące pomocy mogą zaś sprawdzić wiarygodność wolontariusza przez kontakt z Biurem Partycypacji Społecznej UMŁ: 42 638 46 99 lub 42 638 46 00.

Wolontariat uruchomił też Caritas. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu: 42 632 24 20 bądź mailowo: biurowolontariatu@toya.net.pl.

Wszystkie zdrowe osoby, które o ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, proszone są też o zgłaszanie się do centrów krwiodawstwa w całej Polsce w celu oddania krwi. Jest ona potrzebna szczególnie teraz. Więcej informacji na temat aktualnych procedur w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Łodzi przy ul. Franciszkańska 17/25 na stronie: krwiodawstwo.pl/ i pod nr tel: 42 616 14 57.

Chcesz pomóc sąsiadom w robieniu zakupów lub odebraniu leków z apteki? Wydrukuj plakat i powieś na klatce schodowej. Plakat do znalezienia na tej stronie. Tam też więcej informacji o wymienionych wyżej formach pomocy.

Pomoc psychologiczna

Fundacja Vis Salutis zapewnia pomoc psychologa codziennie w godz. 10 – 18.Kontakt: 888 960 980 lub 888 900 980.

Wsparcie psychologów Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łodzi, od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 19: interwencja@babin-ski.home.pl, 42 71 55 737 (pomoc dla dorosłych), 42 71 55 738 (pomoc dla dzieci).

Zaopatrzenie w wyroby medyczne

Narodowy Fundusz Zdrowia umożliwił wystawienie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne w ramach teleporady. Realizacja zlecenia w sklepie medycznym lub aptece odbywa się po podaniu numeru zlecenia i numeru PESEL pacjenta, a w przypadku osób bez numeru PESEL daty urodzenia – bez wydruku papierowego. Pacjent podpisuje jedynie dokument potwierdzenia odbioru wyrobu medycznego.

Numer telefonu kontaktowego w sprawie potwierdzania zleceń: ŁOW NFZ Łódź – 42 275-41-92, Delegatura ŁOW NFZ w Sieradzu – 42 275 41 29,

Delegatura ŁOW NFZ w Skierniewicach – 42 275 41 25 lub 42 275 41 24,

Delegatura ŁOW NFZ w Piotrkowie Trybunalskim – 42 275 41 13, adres e-mail: wyroby.med@nfz--lodz.pl.

Telefony łódzkiego NFZ czynne w dni robocze w godzinach 8-16:

zaopatrzenie w wyroby medyczne – 42 275 41 92,

leczenie uzdrowiskowe – 42 275 40 89, 42 275 40 81, 42 275 40 83,

ubezpieczenie dobrowolne – 42 275 41 66,

EKUZ – 42 275-40-35,

weryfikacja statusu ubezpieczenia zdrowotnego – 42 275 41 65,

recepty (personel medyczny) – 42 275 49 32, sprawy inne – 42 275 40 44.

Teleporady w  czasie epidemii koronawirusa

Dzięki teleporadzie medycznej możesz otrzymać bez wychodzenia z domu: zalecenia,  e-zwolnienie, e-receptę i otrzymać  sugestię bezpośredniej wizyty w placówce lub kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, jeśli będzie taka konieczność. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu infolinii NFZ: 800 190 590, która jest całodobowa i czynna siedem dni w tygodniu.

Miejskie Centrum Medyczne Górna ze względu na aktualną sytuację epidemiczną uruchomiło specjalnie dedykowane skrzynki mailowe, osobne dla pięciu poradni. Można przez nie składać wnioski o wypisanie recepty na leki przewlekle stosowane. Informacje trzeba kierować na adresy poradni, do których pacjenci są zapisani.

przychodnia przy ul. Felińskiego 7 recepta_felinskiego@mcmgorna.pl

przychodnia przy ul. Tatrzańskiej 109 recepta_tatrzanska@mcmgorna.pl

przychodnia przy ul. Odrzańskiej 29 recepta_odrzanska@mcmgorna.pl

przychodnia przy ul. Cieszkowskiego 6 recepta_cieszkowskiego@mcmgorna.pl

przychodnia przy ul. Rzgowskiej 170 recepta_rzgowska@mcmgorna.pl

Również Miejskie Centrum Medyczne na Polesiu uruchomiło specjalną skrzynkę mailową, przez którą można prosić o wypisanie recepty: recepta@mcmpolesie.pl.

MCM Polesie uruchomiło też dodatkowe numery telefonów, pod którymi udziela teleporad. Więcej informacji tutaj.

Koronawirus. Kultura, ćwiczenia i Łódź on-line

Z powodu koronawirusa wiele inicjatyw przeniosło się do internetu.

Biblioteka Miejska w Łodzi uruchomiła usługę Legimi, dzięki której łodzianie zyskali bezpłatny dostęp do ponad 60 000 e-booków. Żeby skorzystać, wystarczy pobrać kod dostępu. Szczegóły tutaj.

Urząd miasta zorganizował też lekcje on-line dla maturzystów. Można odnaleźć je tutaj.

Na tej stronie na Facebooku można odnaleźć zaś ćwiczenia gimnastyczne on-line dla seniorów.

Chcesz lepiej poznać Łódź? Odesłanie do kilku stron i wielu nagrań na tej stronie urzędu miasta.

Koronawirus Jak działają urzędy, MPK, policja, sądy?

Jak działa Urząd Miasta Łodzi? Szczegóły na tej stronie.

Jak działają straż miejska, powiatowy urząd pracy, MOPS, przychodnie i KRUS? Szczegóły na tej stronie.

Tramwaje i autobusy na większości linii w Łodzi kursują jak w soboty. Więcej szczegółów tutaj i na stronie MPK.

Zmiany w działalności sądów: tutaj.

Wszystkie łódzkie komisariaty i komendy policji są otwarte dla petentów, jednak mundurowi proszą, aby osobiście zgłaszać się do nich tylko w sytuacjach pilnych. Szczegóły, w tym nr tel. i adresy mailowe, tutaj.

Zamknięty jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Osoby chcące skorzystać z programu Czyste Powietrze i innych proszone są o kontakt telefoniczny. Szczegóły i dane kontaktowe tutaj.

Inne przydatne strony internetowe

Warto śledzić strony internetowe sanepidu w poszczególnych powiatach, które zamieszczają komunikaty o datach i miejscach, w jakich były osoby, u których później stwierdzono zakażenie koronawirusem. W takiej sytuacji sanepid podaje, gdzie się zgłosić w przypadku zaobsewowania niepokojących objawów u siebie. Gdyby wystąpił kaszel, duszność, gorączka, należy powiadomić telefonicznie Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w swoim mieście.

Strona UMŁ poświęcona koronawirusowi i działaniu miasta - tutaj.

Czy w obecnej sytuacji mogę zarejestrować auto? Jak wygląda nabór do żłobków? Jak kupić bilet albo migawkę? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez łodzian - tutaj.

Czy bezpieczne jest picie wody z kranu? Czym i jak odkażać telefon i komputer? Jak często to robić? Czy koronawirus przenosi się przez publiczne toalety? Jak się zabezpieczyć? Odpowiedzi na 40 najważniejszych pytań dotyczących koronawirusa - tutaj.

Co robić, kiedy poczujesz się źle? Schematy postępowania, gdy szukasz pomocy medycznej - tutaj.

Jak przebiega atak koronawirusa i infekcja wewnątrz organizmu? Jak długo trwa powrót do zdrowia? Szczegóły - tutaj.

Koronawirus w Polsce

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Często wychodzicie z domów w czasie epidemii koronawirusa?

Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem