W czasie epidemii koronawirusa żołnierze z 9 Łódzkiej Brygady WOT pomagają osobom przebywającym w kwarantannie, starszym i kombatantom. Oficer prasowy brygady tłumaczy, jak nie zostać oszukanym metodą "na żołnierza".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Koronawirus w Polsce. Zapisz się na specjalny newsletter, w którym zawsze znajdziesz sprawdzone informacje.

18 marca Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wydał decyzję o skierowaniu Wojsk Obrony Terytorialnej do pomocy policji w celu zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa. Żołnierze mają pomagać w patrolowaniu przejść granicznych i pomóc policji w sprawdzaniu osób poddanych kwarantannie. Żołnierze z  9 Łódzkiej Brygady pomagają też osobom przebywającym w kwarantannie, starszym i kombatantom.

WOT pomaga zagrożonym przez koranowirusa

Operacja nosi nazwę "Odporna wiosna". Żołnierze dostarczają leki, żywność, robią zakupy, chodzą do apteki. Mjr Arkadiusz Rubajczyk, oficer prasowy łódzkiej brygady, ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod żołnierzy. Taki przypadek terytorialsi odnotowali ostatnio w Zabrzu. Mężczyzna zadzwonił do seniorki, prosząc o przekazanie pieniędzy, za które miał rzekomo zrobić zakupy. Kobieta skontaktowała się  z koordynatorem ds. wsparcia w brygadzie OT, który się nią opiekuje i oszust został zdemaskowany. 

ulotka
ulotka  WOT

— Wszyscy kombatanci, którzy są pod moją opieką, wiedzą, że tylko ja mogę kontaktować się z nimi w sprawach związanych z zakupami i dostarczeniem żywności — mówi Małgorzata Glińska, koordynator w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej będący w bezpośrednim kontakcie telefonicznym z kombatantami z woj. łódzkiego.

WOT pomoże w czasie epidemii koronawirusa

- Seniorzy, którym pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, podzieleni są na dwie grupy. Pierwsza to kombatanci i osoby starsze objęte bezpośrednią opieką koordynatora z brygady. Ta grupa osób objęta jest wsparciem, które obejmuje możliwość robienia zakupów, a za tym idzie przepływ pieniędzy - tłumaczy mjr Arkadiusz Rubajczyk. 

Drugą grupą są podopieczni ośrodków pomocy społecznej i Caritasu. Im żołnierze dostarczają paczki żywności z banków żywności. 

 - W stosunku do tej grupy osób żołnierze WOT nie są upoważnieni do robienia dodatkowych zakupów, a co się z tym wiąże nikt nie może pobierać na nie pieniędzy - mówi mjr Rubajczyk i tłumaczy, jak rozpoznać żołnierza: - Na lewym ramieniu odznaka „Polski Walczącej” wraz z mottem „Zawsze gotowi, zawsze blisko”, oliwkowy beret, mundur żołnierza Wojska Polskiego.

Tożsamość żołnierzy WOT można również potwierdzić książeczką wojskową z nazwiskiem i zdjęciem żołnierza.

Mjr Rubajczyk prosi, aby w przypadku podejrzeń prób wyłudzenia niezwłocznie powiadomić policję oraz koordynatora  9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- Wszyscy seniorzy, do których terytorialsi dostarczają żywność, zakupy czy leki, otrzymają ulotki, w których znajdzie się informacja o tym, że osoby, które nie zgłosiły się wcześniej do systemu pomocowego WOT, nie powinny przekazywać pieniędzy i wpuszczać do domu osób podających się za żołnierza. Ulotki takie zostaną również zamieszczone na tablicach informacyjnych w blokach, skrzynkach pocztowych i w innych miejscach - informuje mjr Rubajczyk. 

Koronawirus w Polsce

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem