Prokuratura wyjaśnia okoliczności śmierci Ewy Żarskiej, dziennikarki śledczej związanej z telewizją Polsat.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nie żyje Ewa Żarska, jedna z najbardziej cenionych dziennikarzy śledczych ostatnich lat. Do śmierci miało dojść w nocy z 16 na 17 kwietnia. 

- Niestety Ewa Żarska nie żyje. W chwili śmierci była w swoim mieszkaniu. Tam znaleziono ciało - potwierdza Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Śledczy wyjaśniają okoliczności śmierci. Wiele wskazuje na to, że dziennikarka popełniła samobójstwo. 

- Prokurator wraz z policjantami i biegłym przeprowadził w nocy oględziny. Na obecnym etapie brak jest podstaw do przyjęcia, że śmierć jest wynikiem działania osób trzecich. Okoliczności są wyjaśniane - mówi prokurator Kopania. 

Wybitna dziennikarka Ewa Żarska

Urodziła się w Piotrkowie Trybunalskim, ale od lat mieszkała w Łodzi. Związana była z Telewizją Polsat i Polsat News. Pisała także książki, reportaże, nagrywała podcasty internetowe. Była nominowana do prestiżowych nagród dziennikarskich w Polsce w kategoriach dziennikarstwo śledcze i reportaż. 

Była autorką głośnego reportażu "Mała prosiła, żeby jej nie zabijać", nagrodzonego w plebiscycie MediaTory. Napisała książkę "Łowca - Sprawa Trynkiewicza" o Mariuszu Trynkiewiczu, zabójcy i przestępcy seksualnym, który wykorzystał seksualnie i zamordował czterech chłopców z Piotrkowa. Żarska, która urodziła się w Piotrkowie, powtarzała, że to sprawa Trynkiewicza była powodem, dla którego zajęła się dziennikarstwem śledczym. 

Niejednokrotnie pomagała policji i prokuraturze w rozwiązaniu zagadek kryminalnych. W 2017 r. przygotowała reportaż o pedofilu i - prawdopodobnie - mordercy dzieci. Dzięki współpracy z informatorem znającym środowisko pedofilów ustaliła adres ukrywającego się od wielu lat przestępcy i przekazała śledczym wydruk jego rozmów na czacie internetowym. 

Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Chodziło o Krzysztofa P., pabianiczanina, który zamieszkał w Rosji. Polscy śledczy postawili mu zarzut rozpowszechniania pornografii dziecięcej. Wydali nawet za nim list gończy, ale po tym, jak P.  wyjechał za granicę, sprawa stanęła w martwym punkcie. Mimo że P. niespecjalnie się ukrywał, polscy śledczy w 2013 r. zawiesili sprawę. W internecie P. miał jednak opowiadać o tym, że jest winny także śmierci dzieci. Żarska po ujawnieniu miejsca pobytu mężczyzny odmówiła prokuraturze podania danych informatora, który jej pomógł. Sąd ukarał ją grzywną 6 tys. zł. 

Kiedy w sierpniu 2017 r. rodzina zgłosiła zaginięcie Kai ze Zduńskiej Woli, policja została wysłana do mieszkania jej chłopaka w Łodzi. W notatce służbowej mundurowi napisali, że nie zastali jej w lokalu. Okazało się, że do mieszkania weszli jedynie strażacy, a nie policjanci. Tymczasem ciało kobiety leżało ukryte w wersalce. Policjanci weszli do mieszkania kolejny raz dopiero po 9 dniach, po tym, jak Ewa Żarska zaalarmowała, że na klatce schodowej czuć odór rozkładających się zwłok. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Trzeba się zainteresować nad czym ostatnio pracowała.
  "ciało kobiety leżało ukryte w wersalce"
  To typowe dla samobójcy, zwłaszcza tego seryjnego.
  Grasuje on sobie ostatnio całkiem swobodnie w mafijno-sekciarskiej Pomrocznej.
  już oceniałe(a)ś
  1
  37
  @parazydek
  Rozumiem, że czytasz tylko co trzecie zdanie tekstu? Przeproś i więcej nie używaj opcji "skomentuj".
  już oceniałe(a)ś
  44
  0
  @parazydek
  Dziennikarka miała na imię Ewa, a nie Kaja która w dodatku zaginęła w 2017 roku.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @parazydek
  przeczytałeś artykuł z 2017 r
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Jak czytam, że dziennikarz śledczy popełnia samobójstwo to od razu zapala mi się czerwona lampka. Nie wiele służb w Polsce potrafi ukartować coś takiego.
  @aszach
  jak pedofilia to trop w strone kosciola
  już oceniałe(a)ś
  16
  4
  Bardzo, bardzo żal :(
  już oceniałe(a)ś
  125
  0
  Samobójstwo dziennikarki śledczej? Takie jak seryjne samobójstwa kluczowych świadków w więzieniach?..
  już oceniałe(a)ś
  104
  2
  Wielka strata :((((
  już oceniałe(a)ś
  96
  0
  Wielka szkoda, wyrazy współczucia dla bliskich
  już oceniałe(a)ś
  86
  0
  Śledcza i nie żyje (rzekomo z własnej ręki). Mam nadzieję, że dochodzenie nie będzie powierzchowne...
  @kiciah!
  Będzie.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @kiciah!
  Właś ie dlatego będzie. Tak jak u Leppera.
  już oceniałe(a)ś
  14
  1
  @zwinka1
  A nie, nie - po rutynowym zamknięciu sprawy mam na myśli dochodzenie dziennikarskie...
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Taki ktoś nie popełnia samobójstwa.
  @devras
  Znasz ją prywatnie? Dobrze ją znasz? Jeśli nie to nie komentuj
  już oceniałe(a)ś
  3
  11