Chcesz dostawać mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Łodzi? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.
W drugiej turze wyborów prezydenckich 2020 w Polsce zmierzą się Andrzej Duda (PiS) oraz Rafał Trzaskowski (PO). Według ostatnich danych Państwowej Komisji Wyborczej, w 99,78 proc. obwodów urzędujący prezydent zdobył 43,67 proc. głosów. Kandydat KO i prezydent Warszawy - 30,34 proc.
CZYTAJ TEŻ: "To będzie brutalna gra strachem". Politolog o drugiej turze wyborów prezydenckich 2020
Duda i Trzaskowski mają teraz dwa tygodnie, by przechylić szalę zwycięstwa. Liczy się każdy głos.
Urząd Miasta Łodzi dzień po pierwszej turze przypomniał o ważnych terminach dla wyborców. Tylko do wtorku (30 czerwca) można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego. Do 7 lipca, jeśli wyborca podlega w dniu wyborów kwarantannie. Do 10 lipca, jeśli rozpocznie kwarantannę po 7 lipca.
Zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w Łodzi można w Łódzkim Centrum Kontaktów z Mieszkańcami przy ul. Piotrkowskiej 110 (wejście w pasażu Schillera) lub w budynku Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104 (wejście od pl. Komuny Paryskiej, budynek "D").
Urzędy są czynne w poniedziałek, środę, czwartek i piątek działają w godzinach 8-16. We wtorek - od godz. 9 do 17.
Zgłoszenie powinno zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL wyborcy, adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy, albo deklarację osobistego odbioru pakietu wyborczego, numer telefonu lub adres poczty elektronicznej (mail).
Osoby niepełnosprawne mogą w zgłoszeniu zażądać, by do pakietu wyborczego dołączyć nakładkę do głosowania sporządzoną w alfabecie Braille’a. Oraz dostarczenia pakietu wyborczego do drzwi lokalu, którego adres został wskazany w zgłoszeniu.
- Mimo panującej pandemii, aby ustnie zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego, należy osobiście zgłosić się do urzędu i podać urzędnikowi swoje dane osobowe. Nie ma również możliwości wysłania zgłoszenia pocztą elektroniczną.
Natomiast forma pisemna oznacza wysłanie wypełnionego formularza pocztą - informuje Witold Fontner, zastępca dyrektora Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego UMŁ.
Dodajmy jednak, że zamiar głosowania korespondencyjnego można zgłosić również drogą elektroniczną na tej stronie internetowej. Osoby zarejestrowane do głosowania w pierwszej turze nie muszą rejestrować się ponownie. Pakiet wyborczy zostanie wysłany na adres wskazany w zgłoszeniu dokonanym przed pierwszym głosowaniem.
Trwa również dopisywanie się do spisu wyborców w Łodzi. To dla tych, którzy np. tutaj nie są zameldowani. Wnioski przyjmowane są do 7 lipca. Można to zrobić w formie elektronicznej na tej stronie internetowej.
Dopisanie w pierwszej turze wyborów obowiązuje również w drugiej turze.
Wydawanie zaświadczeń o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania wydawane jest natomiast do 10 lipca.
Obie sprawy można załatwić w następujących lokalizacjach UMŁ: przy ul. Zachodniej 47, Krzemienieckiej 2b, al. Piłsudskiego 100 oraz Politechniki 32.
Urzędy są czynne w poniedziałek, środę, czwartek i piątek działają w godzinach 8-16. We wtorek - od godz. 9 do 17.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze