Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Łodzi? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

W niedzielę, 12 lipca, Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski powalczą o wygraną w drugiej turze wyborów prezydenckich. W związku z tym warto przypomnieć najważniejsze terminy, o jakich powinni pamiętać wyborcy.

Wybory prezydenckie 2020. O tych datach warto pamiętać

I tak wyborcy, którzy chcą dopisać się do spisu, mają taką możliwość do wtorku, 7 lipca, włącznie. Co ważne - jeśli ktoś dopisał się do niego już przed pierwszą turą, nie musi robić tego ponownie. Osoby takie nie mają też możliwości ponownej zmiany miejsca dopisania do spisów.

Ci, którzy chcieliby dopisać się po raz pierwszy, mogą to zrobić w urzędzie gminy, na obszarze której chcą głosować, lub za pomocą platformy E-PUAP. W przypadku Łodzi wnioski można zgłaszać osobiście do godz. 16, a więc godziny zamknięcia urzędu.

Z kolei 10 lipca, również o godz. 16, minie termin na odebranie zaświadczenia o prawie do głosowania. To ważna informacja np. dla osób wyjeżdżających na urlop. Dzięki zaświadczeniu można bowiem głosować w dowolnej komisji na terenie całej Polski.

- Jeśli okaże się, że w piątek wielu łodzian będzie chciało pobrać takie zaświadczenie, że wyborcy stoją w kolejkach, wydłużymy godziny pracy tych punktów, a zaświadczenia będą wydawane do godz. 20

– informuje Marcin Masłowski, rzecznik prezydent miasta Łodzi.

Zaświadczenia takie wydawane są pod pięcioma adresami: ul. Zachodnia 47, al. Politechniki 32, ul. Krzemieniecka 2b, al. Piłsudskiego 100 oraz w Łódzkim Centrum Kontaktów z Mieszkańcami (ul. Piotrkowska 110 - wejście w pasażu Schillera). Ten ostatni punkt dotyczy jednak tylko mieszkańców Śródmieścia.

Urząd Miasta Łodzi uruchomił infolinię dla wyborców. Dostępna jest pod numerem 42 638 44 16. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16, w sobotę, 11 lipca, w godz. 8-16 i w dniu wyborów w godz. 7-21.

Głosowanie korespondencyjne w Łodzi

W Łodzi chęć głosowania korespondencyjnego wyraziło ponad 3,8 tys. osób - o ponad pół tysiąca więcej niż w pierwszej turze.

Wyborcy, którzy trafili na kwarantannę lub są w izolacji, a chcą głosować korespondencyjnie, mogą zgłosić się również do 7 lipca. Można to uczynić przez platformę E-PUAP lub w urzędzie za pośrednictwem upoważnionej do tego osoby (szczegóły tutaj).

W przypadku osób, które znalazły się w kwarantannie lub w stanie izolacji po 7 lipca, termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego mija w piątek 10 lipca – również w godzinach pracy urzędu.

Urzędnicy wyjaśniają, że przed drugą turą nie można zmienić adresu, na który ma zostać dostarczony pakiet wyborczy. Zostanie on wysłany na adres podany przy zgłoszeniu złożonym przed pierwszą turą. Jeśli wyborca zadeklarował wtedy, że pakiet odbierze osobiście, to musi tak zrobić również przed drugą turą.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.