Zakochały się w rowerach, założyły stroje kolarskie i przy okazji postanowiły pomóc wcześniakom. Aby to zrobić, przejadą dla nich 100 kilometrów po regionie łódzkim i do tego samego będą zachęcać innych pasjonatów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Łodzi? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Otulinka to prowadzony w Łodzi od 2017 r. przez Fundację Kolorowy Świat ośrodek dla dzieci przedwcześnie urodzonych oraz zagrożonych zaburzeniami rozwoju. Przez trzy lata działania Otulinki z bezpłatnej i specjalistycznej opieki terapeutyczno-medycznej skorzystało już ponad 300 wcześniaków i ich rodzin. W Otulince opieką otaczane są noworodki zaraz po opuszczeniu oddziału neonatologicznego aż do ukończenia 4. miesiąca życia (wieku skorygowanego). Najmłodsi pacjenci korzystają z bezpłatnej terapii prowadzonej przez zespół specjalistów: lekarzy rehabilitacji, neurologopedów, fizjoterapeutów, a ich rodzice - ze wsparcia psychologicznego.

- Choć żadna z nas osobiście nie korzystała z pomocy Fundacji Kolorowy Świat i ośrodka Otulinka, to znamy rodziny, których przedwcześnie urodzone dzieci są tam rehabilitowane. Wiemy więc, jak ważna jest to organizacja, jak potrzebna jest jej pomoc - mówi Agnieszka Orzechowska, jedna z założycielek kobiecej grupy kolarskiej Baberki na szosach na Facebooku.

Powstała ona rok temu, a zaczęło się od międzynarodowej imprezy kolarskiej, którą Agnieszka Orzechowska i jej przyjaciółka Justyna Czerwińska postanowiły sprowadzić do Łodzi, Women's 100, podczas której miłośniczki kolarstwa na całym świecie w tym samym momencie przejeżdżają na rowerach szosowych dystans 100 km. - Kiedy organizowałyśmy wydarzenie, byłyśmy pewne, że weźmiemy w nim udział tylko my dwie. A okazało się, że chętnych było o wiele więcej, stworzyłyśmy więc grupę, która umożliwia nam spotykanie się na wspólnych treningach - tłumaczy. Wkrótce panie nawiązały także współpracę ze sponsorem - firmą Creatobike - która częściowo sfinansowała im profesjonalne stroje kolarskie i zaoferowała darmowy serwis rowerów.

Pasja nie tylko do pedałowania, ale i pomagania

Po roku od rozpoczęcia działalności miłośniczki kolarstwa z Łodzi i okolic robią kolejny krok. Już 8 sierpnia o godz. 9 wyruszą na wyjątkowo długi, bo stukilometrowy, trening. Odbędą go w ramach #baberkichallenge, który ma pomóc w zebraniu 50 tysięcy złotych potrzebnych ośrodkowi Otulinka na kolejny rok rehabilitacji przedwcześnie urodzonych dzieci.

- Zdajemy sobie sprawę, jak kosztowne jest działanie fundacji, dlatego wymyśliłyśmy, jak połączyć pasję kolarską z pomaganiem - mówi Agnieszka Orzechowska i tłumaczy: - Każda z uczestniczek biorących udział w wydarzeniu wpłaci na konto zbiórki wybraną przez siebie kwotę. Wspólnie nominujemy też kolejne trzy grupy kolarskie z regionu, które będą musiały w wybranym przez siebie terminie pokonać dystans 100 kilometrów i zasilić zbiórkę.

Panie rozpoczną trening pod siedzibą Fundacji Kolorowy Świat przy ul. Żabiej 10/12 w Łodzi i wyruszą na północ od miasta w stronę Strykowa, Głowna i Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, aby zakończyć rajd ponownie na ul. Żabiej. - To trasa wymagająca, ale znana kolarzom z naszego regionu. My poświęcimy jeden intensywny trening, a dla fundacji będzie to oznaczać możliwość kontynuowania prowadzonych przez nią działań - mówi założycielka grupy. Pokonanie tej trasy powinno zająć kolarkom około czterech godzin.

Urodzonym przedwcześnie dzieciom, które bez rehabilitacji nie mają szans na normalne życie, może pomóc każdy, przekazując dowolną kwotę na zbiórkę.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem