Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Łodzi? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Powszechny Spis Rolny 2020 rozpocznie się już 1 września i potrwa do 30 listopada. Zebrane w nim dane staną się podstawą do najważniejszych badań dotyczących rolnictwa w naszym kraju. 

ZOBACZ TAKŻE: Kobietom na wsi żyje się dobrze.

W całej Polsce Powszechnym Spisem Rolnym 2020 objętych jest ponad 1,5 mln gospodarstw rolnych, Ze statystyk wynika, że prawie 135 tys. tych gospodarstw znajduje się w województwie łódzkim. Urzędnicy z Głównego Urzędu Statystycznego przypominają, że do udziału w badaniach zobowiązani są wszyscy użytkownicy rolnych gospodarstw - i osoby fizyczne, i podmioty gospodarcze.

Informacje dla Unii Europejskiej

Udział w badaniach jest bardzo ważny, bo pokaże stan polskiego rolnictwa, pomoże scharakteryzować je i prześledzić zmiany, jakie zaszły od poprzedniego wpisu. Wyniki pomogą w przygotowaniu zasad polityki rolnej.

Na podstawie danych ze spisu rolnego Komisja Europejska określa wielkość wsparcia Unii Europejskiej dla Polski w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, z którego rolnicy w Polsce korzystają od lat. 

Dane będą zbierane przez internet. Rolnicy będą mieli do dyspozycji dostępną na stronie internetowej aplikacje, która znajdą pod adresem: spisrolny.gov.pl.

Dla osób, które potrzebować będą pomocy, lub którym nie uda się wypełnić formularza internetowego, została uruchomiona infolinia.

50 prezentów - niespodzianek

Rolnicy będą mogli dokonać spisu poprzez kanał „spisz się przez telefon”. A jeżeli z rolnikiem skontaktuje się rachmistrz, to - jak przypominają urzędnicy - rolnik nie będzie mógł odmówić przekazania mu danych.

Pierwszych 50 gospodarstw z terenu województwa łódzkiego, które dokonają samospisu i poinformują o tym Urząd Statystyczny w Łodzi otrzyma prezent-niespodziankę (szczegóły na lodz.stat.gov.pl/rolneupominki)

Więcej informacji na temat spisu można uzyskać na stronie internetowej spisrolny.gov.pl lub dzwoniąc na infolinię GUS: 22 279 99 99.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.