Komiks "Paneuropa versus Smog" to wyjątkowe wydawnictwo, które powstało z inicjatywy Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce. Jego tematem jest walka z zanieczyszczeniem powietrza. Premiera na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wydawnictwo jest kontynuacją komiksu z 2019 r. pt. „Paneuropa vs. Pandemonium”, a w jego realizację zaangażowali się polscy artyści – scenarzysta Tobiasz Piątkowski i rysownik Przemysław Kłosin oraz miasta partnerskie – Łódź, Katowice i Wałbrzych.

Tematem komiksu jest walka z zanieczyszczeniem powietrza. Smog to jeden z głównych problemów w wielu regionach Polski, gdzie znaczna część domów nadal ogrzewana jest piecami węglowymi. Jednym z kluczowych działań zapobiegających dalszym zanieczyszczeniom jest Europejski Zielony Ład – międzynarodowa strategia, którą zaproponowała KE kierowana przez Ursulę von del Leyen.

Łodzianin autorem okładki

Partnerami projektu „Paneuropa versus Smog” są Łódź, Katowice oraz Wałbrzych – miasta, które na co dzień, korzystając z funduszy unijnych, realizują programy mające na celu powstrzymanie zanieczyszczenia powietrza i walkę ze smogiem. Każdemu z nich dedykowana jest inna okładka przedstawiająca charakterystyczne, lokalne obiekty. Okładkę do wersji łódzkiej przygotował Przemysław „Trust” Truściński, rodowity łodzianin, pozostałe stworzył Przemysław Kłosin.

- Na kartach komiksu europejscy bohaterowie, w tym rusałka Sawa i czarownik Twardowski, walczą z siłami dążącymi do zniszczenia życia na ziemi. Zło z, którym przyjdzie im się zmagać, czerpie siły z działań ludzi – nieświadomych tego, jak bardzo ich decyzje wpływają na stan środowiska naturalnego - mówi Sebastian Rysz z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Oficjalna premiera komiksu nastąpi 15 listopada podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Komiks w wersji PDF jest dostępny na stronie Przedstawicielstwa KE w Polsce, zaś wersja papierowa – od 9 listopada.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem