Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nagrodę im. Katarzyny Kobro przyznano w poniedziałek,14 grudnia. Laureatkę wybrało jury w składzie: Cecylia Malik, Marta Krześlak, Honorata Martin i Jaśmina Wójcik.

Ewa Ciepielewska to malarka i perfomerka czuła na przyrodę i ekologię. Jest absolwentką malarstwa na wrocławskiej ASP, którą ukończyła pod kierunkiem prof. Konrada Jarodzkiego.

Jury doceniło laureatkę m.in. za to, że "zabrała sztukę współczesną nad wolną rzekę Wisłę" oraz "dzieli się miłością do sztuki i natury z innymi artystami". Ale też za "łączenie ludzi - tych z lewego i prawego brzegu Wisły".

"Poza malarstwem, w sztuce interesują ją sytuacje towarzyskie i wspólnotowe oraz szukanie nieinstytucjonalnych form bycia razem w obliczu kryzysów społecznych i ekologicznych. Świadomą praktykę artystyczną łączy ze zdecydowaną postawą polityczną, której wyrazem jest wegetarianizm, działania proekologiczne i wspieranie wszelkich inicjatyw wolnościowych.

W 2020 roku działania Ewy Ciepielewskiej nagrodzone zostały przez środowisko flisackie Orderem Rzeki Wisły. Jest aktywną członkinią Koalicja Ratujmy Rzeki

- podaje Muzeum Sztuki w Łodzi.

Prace artystki można było oglądać m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, warszawskiej Zachęcie czy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. 

Muzeum Sztuki w Łodzi i nagroda im. Kobro

Pomysłodawcą idei Nagrody im. Katarzyny Kobro, wręczanej wybranemu artyście przez innych artystów, jest Józef Robakowski. Obecnie organizatorem wydarzenia jest Muzeum Sztuki w Łodzi.

Muzeum Sztuki w Łodzi przypomina, że "założeniem nagrody wręczanej przez artystów jest wyróżnienie i uhonorowanie postaw twórców progresywnych i poszukujących".

_____________________

We wtorek, 15 grudnia z „Wyborczą” ukaże się MAGAZYN SUPERMIASTA. Podsumowanie roku 2020.

Piszemy w nim m.in. o tym, jak miasta radzą sobie z pandemią - w czym okazały się silne, z czym mają problemy, jakie wyciągają z tej walki wnioski; opowiemy o wyzwaniach zdalnej edukacji i o rewolucji cyfrowej w urzędach. Przeczytacie także o tym, jakie będą przyszłoroczne budżety samorządów - z czego będą musiały zrezygnować, a jakie przedsięwzięcia mimo pandemii zostaną zrealizowane.

Tej publikacji towarzyszy debata Supermiasta TV. Zapraszamy na nią 15 grudnia o godz 9.30. Tutaj możesz zapisać się na wydarzenie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.