W 433 placówkach medycznych na terenie województwa łódzkiego chętni będą mogli otrzymać szczepionkę na koronawirusa. Zapisy na szczepienia powszechne ruszają 15 stycznia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pod koniec grudnia zaczął się Narodowy Program Szczepień. W pierwszej kolejności szczepionkę na koronawirusa otrzymują pracownicy sektora ochrony zdrowia, w tym wykonujący indywidualną praktykę, a także pracownicy domów pomocy społecznej, miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. 

Jednak już 15 stycznia ruszą zapisy na szczepionkę na koronawirusa dla osób spoza grupy zero. Do tej pory nieznane były punkty, w których będzie można ją otrzymać.

- Trwa sprawdzanie i ocena, czy zgłoszone placówki są gotowe do tego, by w sposób bezpieczny i sprawny przeprowadzić szczepienia - mówiła przed świętami Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ.

W poniedziałek lista placówek została jednak opublikowana. W województwie łódzkim znajdują się na niej 433 przychodnie i szpitale.

Łódź. Tutaj dostaniesz szczepionkę na koronawirusa

W samej Łodzi szczepionkę będzie można otrzymać w 134 punktach m.in. w szpitalu św. Rodziny, szpitalu Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego, Centrum Medycznym im. dr. Ludwika Rydygiera i Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Biegańskiego.

Taką możliwość będzie oferowało również 15 przychodni w ramach Miejskiego Centrum Medycznego, poradnia POZ Miejskiego Centrum Medycznego im. dr. Karola Jonschera w Łodzi, a także łódzki Bionanopark, zgodnie z ofertą, jaką w grudniu złożyło miasto Ministerstwu Zdrowia.

Szczepienia będą wykonywane również w Instytucie Medycyny Pracy im. prof. dr. med. Jerzego Nofera, Fundacji Politechniki Łódzkiej czy Caritasie Archidiecezji Łódzkiej.

Gdzie zaszczepić się na COVId-19 w regionie?

Na liście punktów szczepień znalazły się również przechodnie i szpitale z regionu. Na koronawirusa będzie można się zaszczepić m.in. w:

 • Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowskie Trybunalskim,
 • Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Bełchatowie,
 • Kutnowskim Szpitalu Samorządowym,
 • Szpitalu Powiatowym im. Edmunda Biernackiego w Opocznie,
 • Szpitalu Wojewódzkim im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu,
 • Zduńskowolskim Szpitalu Powiatowym.

Niektóre placówki - jak Kutnowski Szpital Samorządowy - będą podawać szczepionkę na koronawirusa w więcej niż jednej gminie. Na terenie powiatu kutnowskiego będzie również dostępny mobilny punkt szczepień (przeprowadzać je będą lekarze z Łodzi).

Pełna lista punktów szczepień znajduje się tutaj. Ma być na bieżąco aktualizowana, co oznacza, że może ulec nieznacznej zmianie.

Kiedy szczepionka na koronawirusa dla wszystkich?

Od 15 stycznia ruszą zapisy powszechne na szczepienia na koronawirusa, które rozpoczną się po zaszczepieniu chętnych z grupy zero. Proces ten został podzielony na etapy. 

W pierwszym etapie szczepionkę będą mogli otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, a także służby mundurowe i nauczyciele.

Potem przyjdzie czas na osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

W etapie trzecim realizowane będą szczepienia dla pozostałej części chętnych.

Zapisy na szczepionkę na koronawirusa będą się odbywać za pośrednictwem czterech kanałów: specjalnej infolinii 989, Internetowego Konta Pacjenta, u lekarza pierwszego kontaktu lub bezpośrednio w punkcie szczepień. O miejscu i terminie szczepienia pacjent zostanie poinformowany SMS-em.

Podczas wizyty w punkcie szczepień najpierw zostanie wykonane wstępne badanie kwalifikujące do podania szczepionki. Po jego pozytywnym wyniku zostanie ona podana domięśniowo. Po 21 dniach należy przyjąć drugą dawkę. Dokładny termin będzie ustalany podczas pierwszej wizyty.

Koronawirus w Polsce

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jak zwykle Wyborcza jest zabójczo precyzyjna w swoich informacjach. Gdzie jest pełna lista punktów szczepień?
  @ezamar
  Faktycznie, brakuje adresów tych 15 przychodni w ramach Miejskiego Centrum Medycznego...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  No i gdzie ta lista.... tytuł sobie i zawartość sobie.... do kitu!
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  znaczy konkretnie gdzie w Łodzi, jakiś link?
  @lasso_prezesa
  Cytat z artykułu "Pełna lista punktów szczepień znajduje się tutaj." A jak kliknie się na słowo tutaj to przechodzi się pod konkretny adres strony internetowej.
  Proszę bardzo :)
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @avarila
  Edytowali. Na początku tego nie było.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Co wy wracacie do pisowskiej prowokacji ze szczepionkami. Nie dajmy się znów poróżnić. Może program przytul Jarka plus?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  i tak ;gó...; z tego wynika ,konkretnie gdzie w łodzi,ale chyba za dużo wymagam
  @wymianauszczelekwoknachpcv
  Cytat z artykułu "Pełna lista punktów szczepień znajduje się tutaj." A jak kliknie się na słowo tutaj to przechodzi się pod konkretny adres strony internetowej.
  Proszę bardzo :)
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  Ja nie chcę czekać, jestem gotowy komercyjnie zaszczepić siebie, żonę i najbliższą rodzinę. Co muszę zrobić, gdzie się zgłosić? Może GW pociągnie temat?
  @ptr002
  Wystarczy zgłosić się do pierwszej lepszej pielęgniarki. Koszt szczepienia kilkadziesiąt złotych. Szczepionkę musisz sobie załatwić sam na czarnym rynku.
  już oceniałe(a)ś
  0
  3
  Szkoda że nie jestem celebrytą... w moim wieku, z moim zdrowiem i statusem materialnym to pewnie będę czekał do końca 2021r
  @(?'?-'?)?
  Jeśli jesteś stosunkowo młody i bez chorób "współistniejących" to obawiam się, że gdzieś tak do roku 2023. I nie ma to absolutnie żadnego związku z 18 szczepionkami dla 18 osób.
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  @(?'?-'?)?
  Po pierwsze p.Janda, p.Seweryn, p.Zborowski a nawet p.Miller to nie są celebryci,
  proszę sprawdzić w słowniku języka polskiego, a potem dopiero się wymądrzać...
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Janda ma jakieś wolne terminy? Ktoś coś???
  już oceniałe(a)ś
  4
  26