Dzisiaj nie ma w naszym orszaku trzech króli, dzisiaj w naszym orszaku jest 6 tys. króli. Każdy niesie taki dar, na jaki było go stać - mówił w Łodzi arcybiskup Grzegorz Ryś. Łódzki Orszak Trzech Króli w tym roku zamienił się w święto pomocy charytatywnej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z powodu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa przez Łódź nie mógł przejść w środę 6 stycznia tradycyjny Orszak Trzech Króli, w którym zawsze brały udział tłumy łodzian.

– Dzisiaj na ulicach w Polsce nie będzie tak kolorowo, tak świątecznie, jak nawykliśmy przez ostatnie lata – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś w czasie mszy celebrowanej w łódzkiej archikatedrze.

– Tę trudność Pan przekształcił w szansę. Orszak w tym roku ma charakter charytatywny. Weszliśmy w niego z poczuciem, że jeśli nie możemy zaświadczyć o Bogu, idąc w wielkim marszu przez miasto, to możemy zaświadczyć, pokazując obecność Boga, który jest miłosierny. Mesjasz zmiłuje się nad biednym. Nędzarza ocala od śmierci – tłumaczył metropolita łódzki.

Arcybiskup Grzegorz Ryś: „W naszych orszaku jest nie trzech, ale 6 tys. króli”

Łodzianie dali wyraz swojej hojności, przekazując prawie 300 tys. zł w czasie zbiórki zorganizowanej na rzecz hospicjum. To trzy razy więcej, niż zakładano, bo celem było zebranie 100 tys. zł na pięć respiratorów.

– Hospicjum za te pieniądze zakupi nie respiratory, ale całe stanowiska dla dzieci, które mają potężne problemy z oddychaniem. Ponad 1,7 tys. osób wzięło udział w tej składce. Osób, instytucji, może trzeba pomnożyć tę liczbę 

– mówił arcybiskup Grzegorz Ryś.

Pięć ciężarówek wypełnionych darami

Na tym nie koniec dobrych wiadomości. Arcybiskup Grzegorz Ryś powiedział, że dary składane w szopkach łódzkich kościołów przekazało ponad 4 tys. osób.

– Dzisiaj nie ma w naszym orszaku trzech króli, dzisiaj w naszym orszaku jest 6 tys. króli. Każdy niesie taki dar, na jaki było go stać – podkreślił metropolita łódzki.

"Wypełnione torby, którymi zapakowano pięć samochodów ciężarowych, trafiły do łódzkiego Domu Samotnej Matki, w którym posługują Siostry Antoniaki" - czytamy na stronie archidiecezji.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  300 tys. zebrane dla potrzebujących, w tym samym czasie Rydzyk dostaje 60 mln zł od państwa, a wiec 200 razy tyle, na "wystawę" w muzeum. To naprawdę budujące, co tam hospicjum dla chorych dzieci, muzuem to jest to!
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Muszę przyznać że myliłem się.
  Dziennikarze z wyborcza.pl mają rację. Ryś jest twarzą odmiany kościoła.
  @(?'?-'?)?
  Aż tak daleko idących wniosków bym nie wyciągał. Ze swojej kasy nie daje. Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Przypatrzmy się panu Rysiowi, jak postępuje w innych sprawach - rozliczanie kleru z pedofilii, sączenia nienawiści i umacniania podziałów w społeczeństwie, czy w końcu jak reaguje na zaśmiecanie świeckiego prawodawstwa katolicką ideologią. W wymienionych kwestiach różni się od kumpli z episkopatu chyba tylko tym, że bardziej kulturalnie artykułuje ich wspólne poglądy.
  już oceniałe(a)ś
  5
  3
  @atet
  1. Ze swojej też zdaje się daje
  2. To jest to jakaś jaskółka czy nie, bo chyba się nie możesz zdecydować ;-)
  3. Trochę słuchałam co ma do powiedzenia. Sączenia nienawiści i umacniania podziałów nie słyszałam ani razu, Rydzykowe teksty o pokusach potępił jako jeden z nielicznych, o filmach Siekielskich wspominał w kontekście nieuciekania od prawdy (tak zrozumiałam przynajmniej), a nie jak wielu "kumpli" jako o "ataku na Kościół"...

  Na youtube są dostępne różne biskupowe wypowiedzi. Masz szansę sprawdzić czy masz rację, czy może niezupełnie ;-)
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @_enterka05
  Oczywiście, ze na tle episkopatu wypada Rys dobrze ( kto by nie wypadł?), jednak powszechnie znane są również jego niechlubne działania: kluczenie w sprawie Dziwisza w filmie Don Stanislao, obrona ohydnych słów Jedraszewskiego o tęczowej zarazie, niechęć do okazania wsparcia opiekunom osób niepełnosprawnych podczas strajku w Sejmie, zignorowanie sprawy tuszowania pedofilii przez biskupa łowickiego i ujawnienie nazwiska poszkodowanego, wynajęcie prawnika przeciwko ofiarom molestowania w diecezji kaliskiej czy konflikt z mieszkańcami Brzezin o wysokie opłaty na cmentarzu. Również masz szanse to wszystko sprawdzić.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Nie doczytałem: orszak w jakiejś symbolicznej formie (bez tłumów) się odbył, czy wcale go nie było?, a kwestowano na ulicy, czy była zbiórka on-line?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0