Kiedy w październiku ubiegłego roku odsłaniał gwiazdę w Alei Gwiazd przy Piotrkowskiej, Michał Szewczyk tak opowiadał o swojej miłości do Łodzi: - Czterdzieści lat temu Tadek Łomnicki zapytał mnie: "Michał, co ty w tej Łodzi robisz? Te brudne, stare domy. A miałeś propozycje z Warszawy!". Odpowiedziałem mu wtedy, i dziś to podtrzymuję: "Bo kocham to miasto". Poza tym w Łodzi są najładniejsze dziewczyny!"
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tworzymy Księgę pamięci o tych, którzy odeszli w czasie epidemii COVID-19. Wspomnienia o Waszych znajomych, sąsiadach, członkach rodzin można przysyłać za pośrednictwem strony Odeszli.pl

***

Michał Szewczyk, znany w całej Polsce aktor filmowy i teatralny, nie żyje. Zmarł 8 lutego. 

Zmarł Michał Szewczyk

"To bardzo trudny dzień. Odszedł Michał Szewczyk – legenda polskiego kina i teatru, wybitny aktor Teatru Powszechnego w Łodzi. Michał zawsze podkreślał, że nade wszystko kocha Łódź. Jako „chłopak z Bałut” (jak sam o sobie mówił) odrzucał wszystkie propozycje przeprowadzki do stolicy. To tutaj założył rodzinę, przez ponad 60 lat grał w Teatrze Powszechnym w Łodzi, tutaj współtworzył legendę Łodzi filmowej (zagrał w około stu filmach). Łodzianie kochali Michała za jego role w teatrze, w Polsce był znany ze swoich ról filmowych" – napisała Pilawska na Facebooku teatru.

Michał Szewczyk zmarł wskutek zakażenia koronawirusem.

Szewczyk był absolwentem PWST w Łodzi. Na ekranie debiutował w 1954 roku. Zagrał m.in. w „Królu Maciusiu I” Wandy Jakubowskiej, „Pan Anatol szuka miliona” Jana Rybkowskiego, „Historii żółtej ciżemki” Sylwestra Chęcińskiego, „O dwóch takich, co ukradli księżyc” Jana Batorego, a także w „Stawce większej niż życie” i „Domu”, a ostatnio - w „Komisarzu Alexie”.

60 lat w Teatrze Powszechnym w Łodzi

Przez ponad 60. lat Michał Szewczyk był aktorem Teatru Powszechnego. Po raz pierwszy wyszedł na tę scenę w "Dwóch teatrach" w reż. Kazimierza Brodzikowskiego i "Pamiętniku Anny Frank" w reż. Zbigniewa Koczanowicza.

Kiedy Maciej Wojtyszko i Maciej Karpiński przygotowywali dla teatru spektakl "Wytwórnia piosenek" o początkach Łodzi filmowej, Ewa Pilawska, dyrektor Powszechnego, poprosiła o dopisanie dwóch ról: dla Michała Szewczyka i Barbary Połomskiej. - Próbowali argumentować, że w sztuce jest mowa o tylu wybitnych postaciach, że jest Starski… Odpowiedziałam, że Starski w Łodzi bywał i wyjeżdżał. A Barbara Połomska i Michał Szewczyk związali się z tym miastem na zawsze. To oni budowali Łódź Filmową! Przez lata biegali z Wytwórni Filmów Fabularnych na Łąkowej na Obrońców Stalingradu, dziś Legionów, gdzie mieści się Powszechny. Całe życie oddali teatrowi.

Pracował także jako nauczyciel akademicki. Był wielokrotnie odznaczony m.in.  Honorową Odznaką Miasta Łodzi, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Polskiej Gloria Artis”. 1 października  zeszłego roku na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto gwiazdę aktora w Alei Gwiazd. 

"W sobotę odszedł Krzysztof Kowalewski, dzisiaj Michał Szewczyk. Kończy się pewna epoka w teatrze – epoka hierarchii w wielopokoleniowym zespole, epoka rzemiosła i warsztatu teatralnego. Michał był niezwykłym profesjonalistą, uprawiał etos aktora teatralnego. Do każdej roli podchodził z równą pasją, był wierny posłannictwu i misji zawodu aktora. Nie tak dawno rozmawialiśmy z Michałem. Często dzwonił do mnie, również bez specjalnych okazji. Zawsze był bardzo życzliwy, wspierał mnie – a nie musiał tego robić, bo był w półce mistrzów. Był mentorem. Kochał życie, kochał ludzi i teatr" – wspomina zmarłego aktora na Facebooku Pilawska wraz z zespołem Teatru Powszechnego w Łodzi. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Wielka strata.
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    R.I.P.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Non omnis moriar.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Spoczywaj w pokoju.

    Piękny człowiek kochający teatr i swoje miasto.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Żegnaj, smutno.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0