Mamy prawo do przeżywania żałoby. I obowiązek pamiętania o tych, którzy odeszli. Dlatego postanowiliśmy stworzyć "Księgę pamięci o zmarłych w czasie epidemii COVID-19". Zapraszamy Was do jej współtworzenia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Napisz o swoich zmarłych bliskich, przyjaciołach, znajomych, sąsiadach. Tekst i zdjęcie można przesłać przez stronę Odeszli.pl

Żyjemy w czasie pandemii, codziennie w naszym kraju umierają setki osób. Mam jednak wrażenie, że o tych śmierciach wciąż mało się pamięta w mediach, przekazach rządowych, codziennych rozmowach.

Tak, jakbyśmy ukrywali tę śmierć za parawanami kolejnych wzrostów – albo spadków – liczby osób zakażonych koronawirusem, dostępnych – bądź nie – szpitalnych łóżek, dostaw – lub ich braku – partii szczepionek przeciwko COVID-19.

Jakbyśmy próbowali zaklinać rzeczywistość; starali się za wszelką cenę uwierzyć, że pandemia jest pod kontrolą, a to, co najgorsze, już za nami. A może zwyczajnie nie potrafimy pogodzić się ze śmiercią? Nie umiemy, boimy się o niej rozmawiać?

O tych, którzy odeszli w czasie epidemii COVID-19

Tymczasem od początku pandemii z powodu koronawirusa zmarło 40 tys. Polek i Polaków (to tak, jakby nagle zniknęło średniej wielkości miasto) – lekarek i lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, murarzy, przedszkolanek, aktorów, naukowców, kierowców, sędziów, polityków... Każdy z nich miał jeszcze wiele pilnych spraw do załatwienia, spotkań, planów, marzeń.

Mamy prawo do przeżywania żałoby. I obowiązek pamiętania o tych, którzy odeszli. Dlatego postanowiliśmy stworzyć „Księgę pamięci o zmarłych w czasie epidemii COVID-19”, która - w papierowym wydaniu będzie się ukazywać w piątki z „Wyborczą” oraz na Odeszli.pl.

Do współtworzenia „Księgi pamięci...” zapraszamy naszych Czytelników. Piszcie o tych, którzy odeszli. O członkach Waszych rodzin, znajomych, sąsiadach. O ich pasjach i sukcesach. O tym, z czego byli dumni, i o tym, czego zrobić nie zdążyli. O tych, których kochali i którzy o nich nigdy nie zapomną.

Szczegóły na Odeszli.pl >>>

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej