Supermiasta i Superregiony 2040. Co musi się zmienić w regionie, byśmy mogli powiedzieć, że jest super? Wskażcie najważniejsze wyzwania.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ramach tegorocznego plebiscytu Supermiasta i Superregiony 2040 wybieramy najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed władzami samorządowymi. Przygotowaliśmy dwie listy – jedną dla Łodzi, drugą dla regionu. Na każdej jest 12 wyzwań zaproponowanych przez dziennikarzy łódzkiej „Wyborczej” i naszych Czytelników. Które z nich są – Waszym zdaniem – najważniejsze?

Wybierzemy po siedem z każdej listy – będą to wyzwania, które dostaną najwięcej Waszych wskazań. Głosowanie trwa do 3 maja, a wyniki opublikujemy 7 maja.

Oto propozycje dla regionu.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

Supermiasta i Superregiony 2040. Wyzwania dla woj. łódzkiego

Utworzenie Łódzkiego Związku Metropolitalnego. Ma się w nim znaleźć 28 miast i gmin – Łódź i gminy powiatów brzezińskiego, łódzkiego wschodniego, pabianickiego i zgierskiego. Stworzenie związku mogłoby im przynieść dodatkowe 200 mln zł rocznie. Dochód związku stanowiłoby 5 proc. kwoty z podatku PIT, którą do budżetu państwa odprowadzają mieszkańcy metropolii.

Uratować Bełchatów. To już przesądzone – region musi odejść od węgla. Co w miejsce kopalni? Jak przejść na odnawialne źródła energii? W Bełchatowie muszą powstać nowe inicjatywy dające miejsca pracy byłym górnikom.

Stop suszy w regionie. Województwo łódzkie jest jednym z najbardziej zagrożonych suszą regionów w Polsce. Żeby powstrzymać ten proces, należy zbudować i usprawnić systemy melioracyjne oraz rozwijać system małej retencji.

Koniec z tykającymi „bombami”. Należy wreszcie rozwiązać problem składowisk odpadów niebezpiecznych – takie są m.in. w Zgierzu i Tomaszowie Mazowieckim.

Walka ze smogiem. Wymiana kopciuchów na ekologiczne źródła ogrzewania w najbardziej zanieczyszczonych miastach regionu (Opoczno, Rawa Mazowiecka, Radomsko, Tomaszów Mazowiecki, Piotrków Trybunalski, Zduńska Wola, Brzeziny).

Kopalnia Węgla Brunatnego 'Bełchatów'
Kopalnia Węgla Brunatnego 'Bełchatów'  Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Zielone Łódzkie. Żeby powstrzymać skutki zmian klimatycznych, trzeba zadbać o zielone płuca regionu. Należy zwiększyć prawnie chronione obszary zielone do 30 proc. powierzchni regionu.

Koniec z wykluczeniem komunikacyjnym. Skutkiem likwidacji połączeń kolejowych i autobusowych jest wykluczenie komunikacyjne wielu mieszkańców woj. łódzkiego. Należy zbudować siatkę połączeń z małych miejscowości do miast powiatowych.

Budowa hospicjów. Należy zapewnić co najmniej 10 łóżek opieki paliatywnej na 100 tys. mieszkańców regionu.

Bezpieczne drogi. Z przeglądów technicznych wynika, że w 2020 r. 28,6 proc. dróg krajowych i 45,1 proc. dróg wojewódzkich było w stanie złym i niezadowalającym. Wyzwaniem dla władz regionu jest wyremontowanie 50 proc. dróg krajowych i 60 proc. dróg wojewódzkich.

Bezpieczne miasta. Wiele miejscowości regionu jest obciążonych ruchem tranzytowym, zwłaszcza ciężarowym. Należy wybudować obwodnice miast powiatowych w ciągu dróg krajowych i wojewódzkich, co zmniejszy liczbę wypadków.

Stawiamy na rowery. Rower to nie tylko rekreacja, ale również alternatywne źródło przemieszczania się. Należy zbudować ścieżki rowerowe w każdym powiecie i stworzyć szlaki łączące najciekawsze atrakcje w regionie.

Budowa kolei obwodowej. Należy wybudować 600-metrowy łącznik ze Zgierza w kierunku Łodzi Kaliskiej na linii Łódź Widzew – Zgierz. Pozwoli to na okrążenie koleją stolicy regionu.

Nasza akcja Supermiasta i Superregiony 2040 zakończy się uroczystą galą 25 maja. Będzie można śledzić ją online.

Na najważniejsze wyzwania dla Łodzi można głosować TUTAJ >>

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  miałobyć 7 do wyboru, po jednym kliknięciu koniec.
  @wuz111
  zwiększyli do 12 - ale to pula do wyboru jednego głosu w mieście i jednego w regionie
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Co to jest za wybór... budowa hospicjów albo bezpieczne drogi...

  Co będzie kolejne?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0