Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Link do głosowania jest na końcu tekstu, głosy można oddawać od 4 do 18 maja.

Pandemia, więc ograniczona liczba osób, obowiązują maseczki, ale fanów historii to nie odstrasza. Przyszli na wycieczkę śladem Ślepego Maksa, legendarnej postaci przedwojennego półświatka. Przewodnikiem spaceru jest Patryk Robacha z Łodzi zwanej pożądaniem. Opowieść zaczyna się przy Pomorskiej 7.

- Kopalnią wiedzy jest dla mnie przedwojenna prasa. O Ślepym Maksie z tego źródła dowiedziałem się na przykład, że w czasie procesu o zabójstwo z 1929 roku bronił go późniejszy wojewoda lwowski, a świadkiem był burmistrz Aleksandrowa. Maks wtedy został uniewinniony - mówi Patryk Robacha.

I dodaje: - Zielona 6, kamienica, która stała kiedyś przy synagodze. W czasie kwerendy okazało się, że pod tym adresem na świat przyszedł Aleksander Bardini, a swój pierwszy gabinet lekarski przez rok miał Aleksander Margolis, ojciec Aliny Margolis-Edelman. W tej chwili kamienica jest rewitalizowana, więc dobrze, że przypominamy jej historię.

Łódź widziana w czasie spacerów online

Facebookową stronę Łódź zwana pożądaniem Patryk Robacha założył we wrześniu 2019 roku. Jak mówi - wyłącznie z powodu pasji do historii. W ślad za tym poszły wycieczki i spacery po mieście.

W czasie pierwszej wycieczki Patryk Robacha opowiadał o cmentarzu żydowskim przy ul. Wesołej w Łodzi: - Mówiło się o nim lata temu przy remoncie linii tramwajowej przy Zachodniej, kiedy robotnicy odkryli ludzkie kości, ale to ciągle była zapomniana historia. Do tej pory oprowadziłem po dawnym cmentarzu na Wesołej około 2 tysięcy osób.

W trakcie pandemii spacery bardzo szybko przeniosły się do internetu. Dzięki temu udało się dotrzeć do nowych odbiorców. Twórca strony nagrywał spacery online telefonem, a potem wrzucał je do sieci.

Patryk Robacha:

- Na ten moment Łódź zwana pożądaniem ma w sumie 2 mln wejść. W czasie spacerów online miałem odbiorców z całego świata, m.in. z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Holandii, a nawet Australii. W relacjach online brało udział nawet po 300-400 osób

Warszawiacy odkrywają Bałuty

- Ostatnio pokazywałem Bałuty parze z Warszawy. Zachwyciło ich, że to takie miejsce z żywą historią. Byliśmy przy szpitalu imienia dr Heleny Wolf, pokazałem im kościół parafialny pw. Dobrego Pasterza w stylu zakopiańskim, oczywiście mówiliśmy o getcie, ale też o wyjątkowym bałuckim street arcie. Chodziliśmy po zaułkach i bramach przez pięć godzin. Zapewnili, że jeszcze do Łodzi wrócą - opowiada Patryk Robacha.

Patryk Robacha mówi o sobie, że jest bałuciarzem z urodzenia i potomkiem rodziny Emila Schmechela, którzy na początku XX wieku wybudował kamienicę przy Piotrkowskiej, przez współczesnych łodzian nazywaną domem buta. - Mój pradziadek był bratem Emila - dodaje.

Do tej pory Łódź zwana pożądaniem zorganizowała ponad 100 spacerów po Łodzi.

Na Facebooku powstała też fotograficzna grupa Łódź, jaką znam. - Łączymy amatorską fotografię z miejskimi historiami i to naprawdę działa - podkreśla Patryk Robacha. I dodaje: - My sami kreujemy obraz tego miasta, nikt inny za nas tego nie zrobi. Kiedy słyszę, że łodzianin mówi o Łodzi, używając krzywdzących stereotypów, to rozmawiam. Nie chcę od razu zaczynać od wzbudzania miłości do miasta, sympatia na początek wystarczy. Chcę do niej przekonywać, pokazując, że nawet obdrapana kamienica może mieć wielką historię.

Wiosła Kultury 2020Wiosła Kultury 2020 Andrzej Pągowski

WIOSŁA KULTURY 2020. NOMINACJE W KATEGORII ANIMATOR

Wiosła Kultury to nagroda "Gazety Wyborczej" i Monopolis. Chcemy docenić osoby i wydarzenia, dzięki którym Łódź wypłynęła na szersze wody albo zmienia się na lepsze. Wydarzenie, debiutant, animator i mecenas - to kategorie Wioseł Kultury. Nagrodą są prawdziwe wiosła - drewniane, dwumetrowe, przygotowane przez artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz grafika Andrzeja Pągowskiego, który jest członkiem kapituły Wioseł Kultury.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.