Recepta na sukces księgarni "Do Dzieła" wydaje się być prosta. Paulina Frankiewicz stworzyła miejsce, którego jej osobiście brakowało w Łodzi. Przestrzeń, która otworzyła się na początku pandemii koronawirusa, z nominacją do nagrody Wiosła Kultury 2020.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Link do głosowania jest na końcu tekstu, głosy można oddawać od 4 do 18 maja.

Księgarnia "Do Dzieła" to miejsce kameralne, w którym coś dla siebie znajdą nawet najbardziej wybredni amatorzy dobrej literatury. A nawet jeśli w danej chwili jakiegoś tytułu nie ma na półce, to na pewno zostanie zamówiony. Uwagę przyciąga też dobrze zaopatrzony kącik z książką dla dzieci. Dla najmłodszych są też organizowane spacery filozoficzno-literackie.

Regularne spotkania autorskie, także z autorami związanymi z Łodzią, czy wreszcie cykl spotkań organizowanych w ramach Festiwalu Reportażu Młodego Pokolenia. Oczywiście wszystkie takie wydarzenia można również śledzić online.

Wiosła Kultury 2020 z nominacją dla księgarni

Jeśli nie po nową książkę, można przyjść do księgarni na kawę. Albo po rozmowę.

Właścicielką księgarni "Do Dzieła" przy ul. Próchnika 3  w Łodzi jest Paulina Frankiewicz, "łodzianka z urodzenia i z wyboru", która jest też autorką bloga "Do dzieła". Przedstawiła się w nim tak: "W rubryce zawód wpisuję: filozofka. W ramach doktoratu na Uniwersytecie Łódzkim zajmuję się filozofią absurdu. Ukończyłam Polską Akademię Księgarstwa; pracowałam w księgarniach kameralnej sieci Art Bookstore. Kibicuję kameralnym księgarniom, otwieram własną w Łodzi. Koordynowałam organizację Weekendu Księgarń Kameralnych (2019).

– Myślę, że niezależnej księgarni nie da się prowadzić dla samego biznesu. Mnie moje praca daje mnóstwo radości i satysfakcji, ale nie da się ukryć, że dopiero w dalszej kolejności jest nastawiona na zysk – mówiła  Frankiewicz na łamach "Wyborczej"  w październiku 2020 roku, przy okazji akcji Noc Księgarń 2020. – To przede wszystkim pasja i cieszę się, że dużo osób to docenia i wraca do mojej księgarni, mimo że w sieci może kupić taniej. To, co w innych dużych miastach jest standardem, czyli połączenie księgarni i kawiarni, oraz organizacja licznych spotkań, u nas okazało się bardzo rewolucyjne.

Miejsce, do którego będziemy wracać z sentymentem

No właśnie, jak to z otwarciem księgarni "Do dzieła" było?

- Kaucję wpłaciłam na początku marca ubiegłego roku, wtedy, gdy zaczęło się głośno mówić o koronawirusie w Chinach. Za chwilę również u nas zaczął się lockdown, ale nie mogłam już się wycofać. Później okazało się, że stali klienci wracają i to nie jest wcale najgorszy moment na otwarcie kameralnej księgarni - mówi nam Paulina Frankiewicz.

I dodaje: - Zależało mi na stworzeniu miejsca, którego osobiście brakowało mi w Łodzi. Przestrzeni do rozmowy o kulturze i do spotkania. Miejsca, do którego będziemy wracać z sentymentem, tak jak do księgarni zapamiętanej z dzieciństwa - mówi "Wyborczej" Paulina Frankiewicz. Podkreślając, że księgarnia "Do Dzieła" jest otwarta na różne punkty widzenia.

Plany na przyszłość? Paulina Frankiewicz chciałaby stworzyć klub książkowy, który będzie spotykał się w jej księgarni.

Wiosła Kultury 2020
Wiosła Kultury 2020  Logo

WIOSŁA KULTURY 2020. NOMINACJE W KATEGORII ANIMATOR

Wiosła Kultury to nagroda "Gazety Wyborczej" i Monopolis. Chcemy docenić osoby i wydarzenia, dzięki którym Łódź wypłynęła na szersze wody albo zmieniła się na lepsze. Wydarzenie, debiutant, animator i mecenas - to kategorie Wioseł Kultury. Nagrodą są prawdziwe wiosła – drewniane, dwumetrowe, przygotowane przez artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz grafika Andrzeja Pągowskiego, który jest członkiem kapituły Wioseł Kultury.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem