Twórczynie i sympatycy Fundacji Przędzalnia Sztuki wychodzą z pracowni do łódzkich parków, żeby każdy z nas mógł się przekonać, jak może być kreatywny. Wiosła Kultury 2020, nominacje w kategorii animator.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Link do głosowania jest na końcu tekstu, głosy można oddawać od 4 do 18 maja.

Fundacja jest prowadzona przez dwie artystki: Ewę Żochowską i Natalię Kalisz-Patelak. Obie skończyły Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. W 2013 roku dostały pracownie na Księżym Młynie. To był jeden z elementów rewitalizacji tej części Łodzi, która sukcesywnie prowadzona jest do dziś.

- Od samego początku to miejsce nas urzekło - mówi "Wyborczej" Ewa Żochowska. I dodaje: - Zaczęło się od kameralnych warsztatów m.in. plastycznych. Zaprosiłam też na Księży Młyn Łódź Design Festival, z których organizowaliśmy Noce Otwartych Pracowni - wtedy odwiedziło nas wiele osób, nie tylko łodzian, ale i turystów, w tym gości z zagranicy.

W zabytkowym dworze

Fundacja Przędzalnia Sztuki robi obecnie cyklicznie Stację Księży Młyn - Targ staroci, rękodzieła i sztuki użytkowej. Rekord targów staroci do tej pory to ponad 90 wystawców. Najbliższe zaplanowane są na Księżym Młynie 30 maja.

Przędzalnia Sztuki zaprasza też artystów do współpracy przy warsztatach i kolejnych akcjach.

- Dla mnie szczególnie ważne były kameralne warsztaty arteterapeutyczne dla mam niepełnosprawnych dzieci i dorosłych. Zajęcia malarskie, ruchowe, a do tego świece, dobre ciasto, herbata i kominek. Lubimy z Ewą tworzyć światy, w których inni czują się bezpiecznie - opowiada Natalia Kalisz-Patelak.

I dodaje: - Innym razem wykreowałyśmy magiczną przestrzeń dla dzieciaków z domu dziecka. Wszystko działo się w zabytkowym dworze, na wsi. Muzyka na żywo, poduchy na podłodze i artystyczna przestrzeń z instalacją w formie drzewa, do której wchodziło się przez szafę.

Spacery dźwiękowe i wspólne malowanie

- Chcemy pokazać, że sztuka może nam towarzyszyć na co dzień - mówi Ewa Żochowska.

- To był trudny rok, ale w czasie pandemii łodzianie bardziej uświadomili sobie, jak ważna jest dla nich arteterapia - mówi Kalisz-Patelak.

ARTbulans, czyli Artystyczna Strefa Intensywnej Terapii, to akcja, która zadebiutowała w sierpniu 2020 roku.

Żochowska: - Wychodziliśmy z artystami do łódzkich parków, żeby leczyć sztuką. Można było na przykład położyć się na hamaku i posłuchać koncertu na słuchawki i mikrofony kontaktowe w wykonaniu artystki, która grała na żywo na różnych instrumentach. Tylko dla jednej osoby.

W 2020 roku odbyła się też druga edycja Festiwalu "Alfabet Równości" - I jak interpretacja. To cykl warsztatów, których uczestnicy próbowali przełożyć słowo na język sztuki. Na przykład tworząc instalację przestrzenną, będącą odpowiedzią na słowo "tolerancja".

Twórczynie Fundacji Przędzalnia Sztuki mówią, że organizowane przez nie warsztaty zawsze kończą się wyjściem z pracowni i spotkaniem, w którym każdy może uczestniczyć.

- Również po to, aby zaprosić przypadkowych przechodniów do naszych działań artystycznych. Zapraszamy chociażby na spacery dźwiękowe, wspólne malowanie czy grę z muzykami eksperymentalnymi - mówi Żochowska. - Na przykład uczestnicy idą w parach, jedna osoba ma opaskę na oczach. W tym czasie artystka tworzy dźwiękowe pejzaże.

Wiosła Kultury 2020
Wiosła Kultury 2020  Logo

WIOSŁA KULTURY 2020. NOMINACJE W KATEGORII ANIMATOR

Wiosła Kultury to nagroda "Gazety Wyborczej" i Monopolis. Chcemy docenić osoby i wydarzenia, dzięki którym Łódź wypłynęła na szersze wody albo zmieniła się na lepsze. Wydarzenie, debiutant, animator i mecenas - to kategorie Wioseł Kultury. A samą nagrodą są prawdziwe wiosła – drewniane, dwumetrowe, przygotowane przez artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz grafika Andrzeja Pągowskiego, który jest członkiem kapituły Wioseł Kultury.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Super robota dziewczyny!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0