Wios豉 Kultury 2020. Zapraszamy do g這sowania na nominowanych w kategoriach: wydarzenie, debiutant i animator. G這s mo積a odda przez stron lodz.wyborcza.pl od 4 do 18 maja.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Już po raz drugi "Gazeta Wyborcza" i Monopolis przyznają nagrody Wiosła Kultury w czterech kategoriach. Zależy nam na docenieniu młodych artystów, ale też wydarzeń, o których było głośno również poza Łodzią.

Wydarzenie, debiutant i animator - to kategorie, w których prosimy czytelników o głosowanie. Oddzielne w każdej z tych kategorii (linki do głosowania znajdą Państwo w tym tekście oraz na końcu poszczególnych artykułów, w których przedstawiamy kolejnych nominowanych).

W przypadku ostatniej, ale równie ważnej kategorii - mecenas - decyzja będzie należała do kapituły, w której zgodzili się zasiąść m.in. aktorzy Agnieszka Więdłocha, Kamil Maćkowiak, muzyk Piotr Rogucki, producentka filmowa Ewa Puszczyńska oraz znany grafik Andrzej Pągowski, autor plakatów filmowych i teatralnych.

Kapituła zdecyduje też, do kogo trafi drugie wiosło w kategorii debiutant.

Wyróżnieni Wiosłami Kultury otrzymają wyjątkowe nagrody  - to prawdziwe, drewniane wiosła, które artyści związani z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi zamienią w niepowtarzalne dzieła sztuki. Ostatnie z wioseł przygotuje Andrzej Pągowski.

Wiosła Kultury 2020. Nominacje w kategorii wydarzenie

Za nami trudny rok. Pandemia koronawirusa i wynikające z niej obostrzenia mocno uderzyły w kulturę. Teatry, muzea i kina były zamknięte, ale musiały ograniczać liczbę widzów. Wiele premier musiało zostać przełożonych. Musieliśmy też na wiele miesięcy pożegnać się z koncertami na żywo i muzycznymi festiwalami.

Nie oznacza to jednak, że w 2020 roku w kulturze nic się nie działo. Artyści nie przestali tworzyć, a ich aktywność w dużej mierze przeniosła się do internetu.

Które z wydarzeń uznają Państwo za najważniejsze w ciągu roku? Nominowani są: "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego - zjawiskowa animacja z Łodzią w tle, która powstawała przez 14 lat; „Śmierć i dziewczyna" oraz "Klaus. Obsesja miłości" premiery 2020 Fundacji Kamila Maćkowiaka, które mogliśmy oglądać w Monopolis; "Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi" Jolanty Sowińskiej-Gogacz i Błażeja Torańskiego - pierwsza książka o niemieckim obozie dla dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi; "Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie" - nowa wystawa Centralnego Muzeum Włókiennictwa, na którą złożyły się tysiące przedmiotów z przeszłości oraz opera „Lo Speziale" („Aptekarz") Josepha Haydna, która zachwyciła widzów Teatru Wielkiego w Łodzi.

Więcej o nominacjach w kategorii wydarzenie przeczytają Państwo TUTAJ.

Wiosła Kultury 2020. Nominacje w kategorii debiutant

Łódź ma szczęście, bo wielu młodych artystów już na etapie nauki w Szkole Filmowej, ASP czy Akademii Muzycznej zdobywa nagrody i jest docenianych przez publiczność. Nie inaczej jest w przypadku twórców, których nominowaliśmy w tym roku do Wioseł Kultury w kategorii debiutant.

Po roli filmie "Jak najdalej stąd" triumfy święci Zofia Stafiej, której uczelnią jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Aktorka otrzymała m.in. dwie nominacje do Orłów: w kategorii najlepsza główna rola kobieca oraz odkrycie roku. - Aktorstwo jest dla mnie uzależniające, potrzebuję go jak oddechu - mówi w rozmowie z Aleksandrą Pucułek.

Venus String Quartet to z kolei muzycy, którzy poznali się w czasie studiów w Akademii Muzycznej w Łodzi. Oni także są doceniani na festiwalach, ostatnio wygrali konkurs w USA, na który wysłali kompozycję Grażyny Bacewicz. Venus String Quartet lubi łączyć styl klasyczny, ze stylem muzyki argentyńskiej i z muzyką współczesnych kompozytorów.

Wiosła Kultury 2019, nagroda łódzkiej 'Gazety Wyborczej' i Monopolis. Za najlepsze wydarzenie uznano Igrzyska Wolności.
Wiosła Kultury 2019, nagroda łódzkiej 'Gazety Wyborczej' i Monopolis. Za najlepsze wydarzenie uznano Igrzyska Wolności.  Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Yelyzaveta Pysmak jest autorką świetnie przyjętej na świecie animacji "Ja i moja gruba dupa". Etiuda Yelyzavety dostała drugą nagrodę Cannes Cinéfondation 2020. I nie jest to jedyne wyróżnienie dla tej animacji o ważnym przesłaniu. Studentka Szkoły Filmowej w Łodzi obecnie pracuje nad filmem dyplomowym.

Edyta Klaper to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Artystka zaprojektowała opakowania dla jednej z najbardziej luksusowych marek kosmetycznych na świecie.

Julia Orlik - studentka filmu animowanego i efektów specjalnych na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej w Szkole Filmowej w Łodzi. Inspiracją dla jej filmu było patrzenie na to, jak jej bliscy opiekują się odchodzącymi członkami rodziny. Trudny temat, ale Julia Orlik go udźwignęła.

- Bałam się, że obraz wyjdzie mi nierzeczywisty, niewiarygodny, bo byłam dalekim obserwatorem takich sytuacji, ale miałam wspaniałych opiekunów Mariusza Wilczyńskiego, Joannę Jasińską-Koronkiewicz, z którymi się konsultowałam - mówi o pracy nad filmem "Jestem tutaj".

Wiosła Kultury 2020. Nominacje w kategorii animator

Animatorzy zmieniają świat wokół nas. Nie zawsze szybko i w spektakularny sposób, ale to, co robią, ma ogromne znaczenie. Pasja, miłość do miasta i ludzi - to jest to, co ich napędza. W czasie pandemii koronawirusa nie można organizować spotkań? Nic to, przenoszą swoją aktywność do internetu albo nieco zmieniają formułę wydarzenia.

Kto w tym roku zasługuje na wiosło w kategorii animator? Głosujcie! Poniżej linki do tekstów, w których piszemy o nominowanych do nagrody Wiosła Kultury 2020.

Księgarnia "Do Dzieła" jest miejscem, w którym odbywają się spotkania autorskie, także z autorami związanymi z Łodzią. Można też śledzić cykl spotkań organizowanych w ramach Festiwalu Reportażu Młodego Pokolenia. Na razie online. Obowiązkowy adres na mapie Łodzi, jeśli nie jesteście statystycznym Polakiem, czyli czytacie więcej niż jedną książkę rocznie.

Sprawdzające się na różnych polach Stowarzyszenie Topografie w 2020 roku mogło pochwalić się ciekawą publikacją, która jest gratką dla tych, którzy interesują się historią Łodzi i historią mówioną - "Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000". Przeczytajcie koniecznie!

Na Księżym Młynie działa Fundacja Przędzalnia Sztuki prowadzona przez dwie artystki: Ewę Żochowską i Natalię Kalisz-Patelak. Fundacja organizuje warsztaty i Stację Księży Młyn - Targ staroci, rękodzieła i sztuki użytkowej. W 2020 roku zadebiutował ARTbulans, czyli Artystyczna Strefa Intensywnej Terapii.

Łódź zwana pożądaniem dostała wiatru w żagle właśnie w pandemicznym roku 2020. Patryk Robacha, pasjonat historii Łodzi, przeniósł spacery po mieście do internetu. I okazało się, że jego portal zainteresował gości z całego świata. Tych, którzy z Łodzi wyjechali lata temu albo mają łódzkie korzenie. Recepta na sukces? Niebanalny sposób opowiadania o przeszłości.

Kolejna nominacja i kolejna osoba, która potrafi ciekawie opowiadać o Łodzi. Także dzieciom. Co wcale nie jest łatwą sztuką, o czym przekonali się ci, którzy próbowali to robić.

- Zazwyczaj odkrywaliśmy bliskie okolice przedszkola lub szkoły. Pokazywałam detale na elewacji: żabkę, sowę, pszczołę. Dzieci nie interesuje nazwisko architekta, który projektował kamienicę, ale to, że w fabryce obok produkowano rowery, już tak - tłumaczy Justyna Tomaszewska, przewodniczka z jedenastoletnim stażem.

Wiosła Kultury 2020
Wiosła Kultury 2020  Logo

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
  Komentarze
  Zaloguj si
  Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
  Prz璠zalnia Sztuki , niesamowite projekty, 鈍ie穎嗆 i energia w realizacji rozmaitych projekt闚, Ksi篹y M造n nabra rumie鎍闚 dzi瘯i dzia豉niom tej ekipy.
  ju ocenia貫(a)
  0
  0
  Justyna Tomaszewska - cudowna!!
  ju ocenia貫(a)
  0
  0