W drugiej połowie tego roku drogowcy oddadzą do pełnego użytku trzy z pięciu odcinków powstającej autostrady A1. Zdjęcia z placu budowy pokazują postępy. W wakacje pożegnamy ostatnie fragmenty słynnej gierkówki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Budowa brakujących ok. 82 kilometrów autostrady A1 podzielona jest na pięć odcinków realizacyjnych: Tuszyn - Piotrków (odc. A), Piotrków - Kamieńsk (odc. B), Kamieńsk - Radomsko (odc. C), Radomsko - granica woj. łódzkiego (odc. D) i dalej do węzła Rząsawa w woj. śląskim (E).

CZYTAJ TAKŻE: Pomiar prędkości na autostradzie A1 "wystawił" już 130 tys. mandatów. Efekt - dużo mniej kolizji na budowie autostrady

Do każdego z etapów GDDKiA prowadziła osobne poszukiwania wykonawców. W różnym terminie też podpisywała z nimi umowy. Na większość w 2018 r. Na odcinek B - rok później. Budowa w różnych miejscach jest dlatego w różnym stopniu zaawansowania. Czyli jakim dokładnie?

Budowana autostrada A1 w woj. łódzkim z podziałem na odcinki realizacyjne
Budowana autostrada A1 w woj. łódzkim z podziałem na odcinki realizacyjne  GDDKiA

Jak podaje GDDKiA odcinek autostrady jest gotowy w ok. 77-79 procentach. Etap B - w ok. 45 proc. Część C - w ok. 66 proc. Fragment D - w ok. 85 proc. Ostatni odcinek, czyli E od granicy woj. łódzkiego do obwodnicy Częstochowy - w ok. 70 proc.

Kompletną autostradą pojedziemy od listopada 2022 r. Wtedy też mija czas na oddanie odcinka B, z którego w wakacje znikną ostatnie odcinki słynnej gierkówki. W tym roku otwarte zostaną etapy A (wrzesień), D (październik) i C (listopad). Wykonawca część E ma natomiast skończyć wiosną 2022 r.

CZYTAJ TAKŻE: Zima przypomniała o sobie drogowcom. "Przejęła" budowy A1 oraz S14 w województwie łódzkim [GALERIA]

Czy to terminy realne do dotrzymania przez drogowców? Wiele wskazuje na to, że jak najbardziej. Tym bardziej że wykonawcy pracowali zimą.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Będzie jak znalazł przed wyborami.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Szkoda, że na 20 odcinków nie podzielili ...
  Każdy w innym terminie ...
  @Komentator5678
  W 2010-11 budowali A2 w jednym odcinku i wiemy jak się skończyło...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0