Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jeśli chodzi o inwestycje w Łodzi, to prace na Włókienniczej obejmują nie tylko remont ulicy, ale też gruntowną przebudowę we wnętrzach kamienic i na podwórkach. Ta rewitalizacja w Łodzi ma sprawić, że zmieni się cały kwartał. Nowa Włókiennicza ma być impulsem do rozwoju tej części Łodzi.

Urząd Miasta Łodzi w poniedziałek 24 maja pochwalił się półmetkiem prac. Pokazał, jaką metamorfozę przeszła ulica Włókiennicza. Wzrok przyciąga elewacja kamienicy z kariatydami. To nowy element, ale nie brakuje też dbałości o historyczny detal.

Galeria otwiera się po kliknięciu w zdjęcie.

Fot. Stefan Brajter

Rewitalizacja w Łodzi. Które kamienice odnowiono?

"Willa Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej 11, co obiektywnie trzeba stwierdzić, to najpiękniejszy budynek na tej ulicy. Wyróżnia się mnóstwem detali – mamy tu przekrój wszelkich detali występujących na elewacjach. Są pilastry, płyciny z neorenesansowymi kwiatowymi dekoracjami czy bogate gzymsy. Nie powinno to dziwić, wszak willa ta była nie tylko domem Hilarego Majewskiego, ale pełniła również rolę wizytówki prezentującej możliwości i umiejętności architekta. To determinuje jej wygląd i mnogość różnorodnych zdobień" – podaje Anna Połomka, konserwator zabytków z firmy VIK-BUD.

W willi należącej do dawnego architekta miejskiego Łodzi przywracany jest oryginalny podział wnętrz.

Nie tylko tutaj zachodzi zmiana. Jak podaje UMŁ, wyremontowano elewacje kamienic pod numerami 6, 8, 12, 14, 16. Przy kolejnych budynkach remonty trwają.

Zamiast pieców – centralne ogrzewanie i nowe łazienki. Rewitalizacja obejmie też podwórka, m.in. zieleń. Elementem tworzonego założenia są też place zabaw.

Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

Tak np. zmieni się otoczenie kamienicy przy ulicy Wschodniej 54: "Na podwórku staną ławki, stojak rowerowy oraz ogrodzenie z furtką od strony południowej. Nawierzchnia podwórza zostanie wymieniona i odnowiona. Powstanie z dwóch rodzajów kostki kamiennej. Na wyznaczonych terenach zielonych zostaną posadzone krzewy, rośliny pnące oraz drzewo, a wokół nich będzie zasiany trawnik. Dla pnączy powstanie trejaż na altanie śmietnikowej".

Łączny koszt rewitalizacji 13 kamienic przy ulicy Włókienniczej to 90 mln zł.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.