Włókiennicza - to o niej pisała przed laty Agnieszka Osiecka. Gdy na tej ulicy Andrzej Wajda kręcił "Powidoki", Bogusław Linda pozwolił sobie na niefortunne słowa o Łodzi "mieście meneli". Nieprzypadkowo właśnie Włókiennicza znalazła się na liście ulic do rewitalizacji. I jest nie do poznania.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jeśli chodzi o inwestycje w Łodzi, to prace na Włókienniczej obejmują nie tylko remont ulicy, ale też gruntowną przebudowę we wnętrzach kamienic i na podwórkach. Ta rewitalizacja w Łodzi ma sprawić, że zmieni się cały kwartał. Nowa Włókiennicza ma być impulsem do rozwoju tej części Łodzi.

Urząd Miasta Łodzi w poniedziałek 24 maja pochwalił się półmetkiem prac. Pokazał, jaką metamorfozę przeszła ulica Włókiennicza. Wzrok przyciąga elewacja kamienicy z kariatydami. To nowy element, ale nie brakuje też dbałości o historyczny detal.

Galeria otwiera się po kliknięciu w zdjęcie.

Fot. Stefan Brajter

Rewitalizacja w Łodzi. Które kamienice odnowiono?

"Willa Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej 11, co obiektywnie trzeba stwierdzić, to najpiękniejszy budynek na tej ulicy. Wyróżnia się mnóstwem detali – mamy tu przekrój wszelkich detali występujących na elewacjach. Są pilastry, płyciny z neorenesansowymi kwiatowymi dekoracjami czy bogate gzymsy. Nie powinno to dziwić, wszak willa ta była nie tylko domem Hilarego Majewskiego, ale pełniła również rolę wizytówki prezentującej możliwości i umiejętności architekta. To determinuje jej wygląd i mnogość różnorodnych zdobień" – podaje Anna Połomka, konserwator zabytków z firmy VIK-BUD.

W willi należącej do dawnego architekta miejskiego Łodzi przywracany jest oryginalny podział wnętrz.

Nie tylko tutaj zachodzi zmiana. Jak podaje UMŁ, wyremontowano elewacje kamienic pod numerami 6, 8, 12, 14, 16. Przy kolejnych budynkach remonty trwają.

Zamiast pieców – centralne ogrzewanie i nowe łazienki. Rewitalizacja obejmie też podwórka, m.in. zieleń. Elementem tworzonego założenia są też place zabaw.

Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Tak np. zmieni się otoczenie kamienicy przy ulicy Wschodniej 54: "Na podwórku staną ławki, stojak rowerowy oraz ogrodzenie z furtką od strony południowej. Nawierzchnia podwórza zostanie wymieniona i odnowiona. Powstanie z dwóch rodzajów kostki kamiennej. Na wyznaczonych terenach zielonych zostaną posadzone krzewy, rośliny pnące oraz drzewo, a wokół nich będzie zasiany trawnik. Dla pnączy powstanie trejaż na altanie śmietnikowej".

Łączny koszt rewitalizacji 13 kamienic przy ulicy Włókienniczej to 90 mln zł.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ależ tutaj "łódzkich patriotów" się zleciało.

  A któż z was napisałby, co można by inaczej? Czyli jakaś krytyka konstruktywna?...
  @rtrwt
  No fakt, wszak Polacy, to głównie do krytyki się nadają.
  już oceniałe(a)ś
  4
  2
  @rtrwt
  No tak. W końcu jak wdepniesz w psie góxno to zawsze można powiedzieć że "to na szczęście" a nie krytykować.
  A jak już krytykować to zdarzenie to konstruktywnie. "o, wdepnąłem w pisie góxno, to fajnie, będę mógł wyprać buty... nową pralkę przetestować..."
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  @rtrwt
  Proszę uprzejmie. Na Włókienniczej żadna z kamienic nie zasługiwała, z uwagi na stan techniczny oraz każde inne, na odnawianie. Jedynym wyjątkiem jest kamienica H.Majewskiego. Budynek okazały i wewnątrz ciekawy. I to wszystko. Wpakowano tam niebagatelne kwoty, które nie rozwiązują żadnego problemu Łodzi: mieszkaniowego, społecznego czy potrzeby odnowienia centrum.
  Mamy wyszykowane 200 m ulicy a obok częściowo wyremontowane kamienice na Wschodniej i Kilińskiego. Otrzymamy kilkadziesiąt najdroższych mieszkań komunalnych, do których trudno będzie przeprowadzić ludzi o najniższych dochodach itd. To I strefa co podnosi czynsz więc dla kogo będą te mieszkania ?
  Tak prowadzona rewitalizacja utrwala fatalną strukturę centrum i nie przynosi Śródmieściu potrzebnego oddechu i nowego uporządkowania przestrzeni.
  PR-owo też trudno sprzedać jak wokół morze ruin w ciasnych ulicach ale skoro UM uznał stadiony za najważniejsze i najpotrzebniejsze budowle w Łodzi to i z tym dadzą radę.
  I dlatego rewitalizacja Księżego Młyna nie budzi większych zastrzeżeń z uwagi na zwartą zabudowę, ograniczony obszar i ciekawe obiekty.
  PS. Bezkrytyczne głaskanie rządzących to objaw patriotyzmu ? Dopóki prezydent miasta wydaje nasze czyli mieszkańców pieniądze ma obowiązek robić to mądrze i roztropnie. A każdy z nas ma prawo do uwag jeśli są wydawane bez sensu, rozrzutnie i bez uwzględnienia faktycznych potrzeb.
  A przez ostatnie 10 lat różnie to było.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @Marni
  Środki są trzeba je wykorzystać. Przede wszystkim, bo dają ważność i zatrudnienie wielu urzędasom. Masz rację, że koszty są niewspółmierne do efektów. Niestety trzeba pogodzić się z tym, że urzędnikom w tym mieście brakuje wyobraźni. Ich nie obchodzi, że można pieniądze wydać lepiej z większym pożytkiem spolecznym. Raz to nie ich kasa, a dwa większość z nich nawet nie mieszka w tym mieście. A mieszkańcy w większości co widać po komentarzach nie mają wielkich wymagań. Napisałem w komentarzu o tych sraczkowato-bordowych elewacjach i pseudo rzeźba, ale ludziom się to podoba. Nie liczy się jakość byle było jakoś.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  "Bogusław Linda pozwolił sobie na niefortunne słowa o Łodzi "mieście meneli"

  Niefortunni to są menele.
  @test null
  Menelstwo znajdziesz wszędzie, nawet w tych najwspanialszych miastach świata. A Linda, no cóż, przemija.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  I znów robota na poziomie skopiowania informacji ze strony UMŁ

  uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/polmetek-prac-na-ul-wlokienniczej-id40940/2021/5/24/

  CEŃ DOBRE DZIENNIKARSTWO!

  Ale od ogółu do detalu...
  Dlaczego parapety zewnętrzne mają pochył w kierunku budynku?
  @(?'?-'?)?
  Parapety powiadasz mają pochył w kierunku budynku ?
  Jakieś pomiary wykonałeś, czy tak tylko pieprzysz ?
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  Szkoda, że nie wszystkie kamienice przy Włokienniczej będą miały centralne ogrzewanie.
  @malpiszon100

  Napisz proszę, że sobie jaja robisz.
  Nie lubię Prezydenty i jej dworu, ale po wywaleniu takich pieniędzy na rewitalizację chyba można oczekiwać podłączenia do sieci cieplnej?
  Z drugiej strony wg Veoli jedynie 60% budynków w Łodzi jest do niej podłączonych.
  już oceniałe(a)ś
  8
  5
  @malpiszon100

  Jak to? Przecież Perła Samorządności nie tak dawno mówiła:

  W ramach rewitalizacji, do 2022 r. we wszystkich budynkach miejskich w centrum Łodzi zostaną zlikwidowane wszystkie stare piece - zapowiedziała we wtorek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

  Czytaj więcej na Prawo.pl:
  prawo.pl/samorzad/lodz-do-2022-r-budynki-miejskie-w-centrum-bez-starych-piecow,108124.html
  już oceniałe(a)ś
  2
  7
  @malpiszon100
  Część kamienic należy do prywatnych właścicieli i to ONI decydują czy chcą być podłączeni do sieci miejskiej, czy też nie.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  @glos.wolny.wolnosc...
  Czytam wasze światłe komentarze i Tuwim mi przemknął :
  ,,Spotkali się w święto o piątej przed kinem
  Miejscowa idiotka z tutejszym kretynem."
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  @glos.wolny.wolnosc...
  Veolia wcale nie chce tak wszystkich do wszystkiego podłączać,.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @witzar
  Jak już cytujemy Julka...
  "Próżność riposty mojej czekał,
  Nie dam ci przytyczka ani klapsa,
  Nie powiem nawet pies cię jebał,
  Bo to mezalians byłby... dla psa "

  Fajne?
  już oceniałe(a)ś
  2
  7
  @malpiszon100
  Skąd ta pewność? Tak z ciekawości pytam.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  Wiele zależy od tego, kto zamieszka w odnowionych kamienicach. Pół roku po rewitalizacji pójdę na spacer ulicą Włókienniczą. Ciekawe, co tam wykreuje Łódź.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Nie ma to, jak nasze polskie maruderstwo. Bez wątpienia nasza polska, wyssana z mleczkiem mamusi, cecha narodowa.
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  Czekam na ostateczny szlif nadany przez "lokalną społeczność miłośników piłki nożnej". Święte runa trójliterowców na pewno uświetnią elewacje i dopełnią całości wizji projektantów. Będzie pieknie jak w całej Łodzi.
  już oceniałe(a)ś
  4
  3
  Fantastycznie. Mam nadzieję, że ceny mieszkań będą dostosowane do możliwości finansowych młodych ludzi mieszkających i pracujących w Łodzi.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0