Tour de Konstytucja PL w Łodzi już 17 czerwca. W programie m.in. "niezależne stoliki obywatelskie", przy których będzie można porozmawiać z prawnikami, podpisywanie Konstytucji RP, wysyłanie "Listów do Polski" i "Listów do Europy". Swój udział potwierdził sędzia Igor Tuleya.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tour de Konstytucja PL to ogólnopolski projekt Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych z udziałem artystów, prawników i osób zaufania społecznego organizowany z okazji mijającej w tym roku setnej rocznicy uchwalenia pierwszej pełnej konstytucji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Tour de Konstytucja PL

Przez dwa miesiące po kraju podróżować będzie Tour-BUS, na którego trasie zaplanowano ponad 90 wydarzeń promujących wiedzę o polskiej Konstytucji.  

Przygotowany specjalnie na tę okazję zwój Konstytucji RP będzie przewożony z miasta do miasta i podpisywany przez uczestników, stając się w ten sposób "wspólnym obywatelskim dokumentem potwierdzającym wagę praw obywatelskich i oddanie walce o prawa w Konstytucji zapisane". Podczas wydarzeń działać będą też tzw. niezależne stoliki obywatelskie, przy których będzie można porozmawiać z prawnikami. W mobilnym punkcie pocztowym „Tour - Poczta" będzie można napisać i symbolicznie wysłać „List do Polski" i „List do Europy". W ten sposób organizatorzy chcą zebrać opinie, uwagi, propozycje obywatelek i obywateli.

Tour de Konstytucja PL w Łodzi i Pabianicach

W najbliższy czwartek - 17 czerwca - Tour-BUS przyjedzie do woj. łódzkiego, a dokładnie do Łodzi oraz Pabianic. 

Łódzkie spotkanie zostało zaplanowane na godz. 17 w pasażu Schillera. "Obywatele, ludzie kultury i nauki, lekarze, adwokaci, radcowie, sędziowie, prokuratorzy będą zabierać głos, dyskutować i spierać się o Konstytucję" - czytamy w zaproszeniu łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", które jest współorganizatorem łódzkiej edycji, podczas której odbyć mają się trzy krótkie panele dyskusyjne:

  • 17.30 Obywatel i Konstytucja, czyli „Ucieczka z kina Wolność"
  • 18.10 Obywatel a władza, czy „Przepraszam, czy tu biją"
  • 18.30 Konstytucja na co dzień, czyli „Ziemia obiecana"

Swoją obecność na czwartkowej imprezie w Łodzi potwierdzili m.in. sędzia Igor Tuleya, uznawany przez prodemokratyczne środowiska za jednego z najbardziej represjonowanych przez władze sędziów w Polsce, Robert Hojda, działacz i organizator Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, oraz Jacek Bielas Bieleński, łódzki muzyk, pisarz i aktor.

Organizatorzy zapowiadają też minikoncert, rozdawanie gadżetów i kilka niespodzianek. Impreza potrwa do godz. 20. 

Analogiczne wydarzenie przy ul. Zamkowej 16 w Pabianicach zaplanowane zostało na godz. 11. 

 

Patronem honorowym wydarzenia jest VII rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Jednym z patronów medialnych jest "Wyborcza". 

Organizatorzy łódzkiej imprezy to: KOD, Niepokorni Obywatele, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Łodzi, Okręgowa Rada Adwokacka w Łodzi, Protest z Wykrzyknikiem, Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia" w Łodzi, Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia".

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem