Cztery kategorie, pięcioro zwycięzców. W czwartek w Scenie Monopolis przyznaliśmy Wiosła Kultury, nagrodę łódzkiej "Wyborczej" i Monopolis.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wiosła Kultury przyznaliśmy po raz drugi. Ustanawiając tę nagrodę, chcieliśmy doceniać tych, dzięki którym Łódź staje się miastem barwnym, niepowtarzalnym i pasjonującym.

CZYTAJ TAKŻE: Wiosła Kultury 2020. Nominowani w kategorii wydarzenie. O tym było głośno

- W ostatnim roku mówiliśmy o kulturze mniej niż zwykle, ale dziś będziemy mówić o kulturze przez cały wieczór - zaczęła Joanna Żarnoch-Chudzińska, redaktorka naczelna łódzkiej "Wyborczej" podczas uroczystej gali w Scenie Monopolis. Podziękowała też Krzysztofowi Witkowskiemu, prezesowi Virako, inwestorowi Monopolis, które wspólnie z "Wyborczą" organizuje Wiosła Kultury.

- Kiedy dwa lata temu pojawił się pomysł tej nagrody, nie sądziłem, że będzie to tak wielkie święto kultury w Łodzi. Dziś po miesiącach lockdownu możemy przywracać radość i blask obcowania z koncertem, teatrem i kulturą - dodał Krzysztof Witkowski.

Nagrodą dla artystów są wyjątkowe, to prawdziwe drewniane wiosła, które ozdobiły artystki z łódzkiej ASP.

Wiosła zwycięzcy otrzymali w czterech kategoriach.

Wiosło Kultury w kategorii wydarzenie. Teatr triumfuje

W pierwszej chcieliśmy docenić wydarzenie, które doceniono w kraju i za granicą, dzięki któremu Łódź mogła wypłynąć na szerokie wody.

Czytelnicy w głosowaniu internetowym zdecydowali, że zwycięzcą w tej kategorii są "Śmierć i dziewczyna" oraz "Klaus. Obsesja miłości", czyli mocne premiery 2020 roku Fundacji Kamila Maćkowiaka.

Pierwsza premiera inaugurowała w styczniu nową scenę teatralną na mapie Łodzi - w Monopolis. To tu po sześciu sezonach z Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych przeniósł się teatr Fundacji Kamila Maćkowiaka. Druga odbywała się w trakcie pandemii, przy ciągłym zmienianiu obostrzeń i niepewności, czy z dnia na dzień teatry znów nie będą zamknięte. Obie premiery okazały się ogromnym sukcesem.

- Dziękuję wszystkim, którzy pracowali przy tych spektaklach. Dla mnie to szczególnie ważna nagroda, bo otrzymuję ją tutaj, na Scenie Monopolis, która od ponad roku jest domem naszej fundacji - powiedział Kamil Maćkowiak.

Wiosła Kultury 2020. Laureaci
Wiosła Kultury 2020. Laureaci  Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

W kategorii wydarzenie nominowani byli jeszcze: animacja "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego, książka "Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi" Jolanty Sowińskiej-Gogacz i Błażeja Torańskiego, wystawa "Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie" w Centralnym Muzeum Włókiennictwa oraz opera "Lo Speziale" ("Aptekarz") Teatru Wielkiego w Łodzi i Akademii Muzycznej w Łodzi.

Dwóch zwycięzców w kategorii debiutant

W kolejnej kategorii - debiutant - chcieliśmy docenić artystów, którzy dopiero wypływają na szerokie wody, o których za parę lat będzie głośno, nie tylko w Łodzi.

Uważamy, że po okresie pandemii młodym twórcom szczególnie trudno realizować swoje marzenia i plany, dlatego tym bardziej trzeba pokazywać ich pracę. Stąd w tej kategorii w tym roku było dwóch zwycięzców: jednego wybrali czytelnicy, drugiego kapituła.

Wiosła Kultury 2020
Wiosła Kultury 2020  Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Czytelnicy za najlepszy debiut uznali Venus String Quartet, kwartet muzyczny, który stworzyli studenci Akademii Muzycznej w Łodzi. Zespół powstał półtora roku temu, a już ma na koncie kilkanaście międzynarodowych nagród.

- Dla nas sama nominacja była już ogromnym wyróżnieniem, więc nagroda tym bardziej cieszy - powiedziała Agata Miłoś z zespołu.

Kapituła naszego plebiscytu, w której zasiedli: producentka Ewa Puszczyńska, aktorka Agnieszka Więdłocha, grafik Andrzej Pągowski, prezeska ARTkombinatu Anna Rubaj, aktor i dyrektor artystyczny Sceny Monopolis Kamil Maćkowiak, muzyk Piotr Rogucki, Jędrzej Słodkowski, wiceszef działu Kultura w "Gazecie Wyborczej", Krzysztof Witkowski, prezes Virako, oraz Joanna Żarnoch-Chudzińska, redaktorka naczelna "Gazety Wyborczej" w Łodzi, wiosło w tej kategorii przyznała Julii Orlik.

Studentka Szkoły Filmowej w Łodzi stworzyła przejmujący film animowany "Jestem tutaj" o umierającej kobiecie, którą opiekują się najbliżsi. Animację nagradzano w Polsce i na świecie.

- O ile przez ostatnie miesiące nigdzie nie można było jeździć, o tyle w czerwcu wystąpił wysyp wydarzeń, a fizycznie jest trudno być w kilku miejscach jednocześnie, dlatego nie ma mnie z państwem. Zawsze chciałam mieć takie prawdziwe wiosło, jestem bardzo szczęśliwa, że wygrałam - podziękowała Julia Orlik, która połączyła się online z widzami.

Nominowane w tej kategorii były także: Edyta Klaper, absolwentka ASP w Łodzi, Zofia Stafiej, aktorka, studentka Szkoły Filmowej w Łodzi i Yelyzaveta Pysmak, studentka animacji łódzkiej filmówki.

Wiosła Kultury za pasję do historii Łodzi

Kolejna nagroda - animator - honoruje tych, którzy docierają na łódzkie osiedla i podwórka, pokazując społeczny wymiar kultury.

Nasi czytelnicy w głosowaniu internetowym zdecydowali, że wiosło w tej kategorii powinno powędrować do Łodzi zwanej pożądaniem.

Wiosła Kultury 2020
Wiosła Kultury 2020  Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

To firma założona przez pasjonata historii Łodzi Patryka Robachę, który organizował spacery i wycieczki po mieście. W czasie pandemii przeniósł swoją działalność do internetu. I okazało się, że jego portal zainteresował gości z całego świata. Fanpage ma prawie 14 tys. obserwujących.

Nominację w kategorii animator dostali także: przewodniczka miejska Justyna Tomaszewska, księgarnia "Do Dzieła", Stowarzyszenie Topografie oraz Fundacja Przędzalnia Sztuki prowadzona na Księżym Młynie.

Mecenas i wiosło specjalne

Zwycięzcę w ostatniej kategorii - mecenas - wskazała również kapituła. Laureatem została Ceramika Paradyż, jeden z największych producentów płytek i dekoracji ceramicznych, który od 15 lat wspiera Łódź Design Festival.

Wiosła Kultury 2020. W kategorii mecenas nagrodzono Ceramikę Paradyż. Nagrodę wręcza Andrzej Pągowski
Wiosła Kultury 2020. W kategorii mecenas nagrodzono Ceramikę Paradyż. Nagrodę wręcza Andrzej Pągowski  Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Firma funduje nagrody w międzynarodowym konkursie dla młodych projektantów make me!, ale także przygotowuje wyjątkowe instalacje artystyczne.

- Wspieramy wiele wydarzeń kulturalnych, ale pomagamy też placówkom oświatowym, w ostatnim roku wymagało to wielkiego wysiłku z naszej strony, więc takie wiosło to dla nas ogromne wyróżnienie, statuetka wygląda imponująco - powiedział Piotr Tokarski, prezes zarządu firmy.

Nominowani byli jeszcze: Heliograf, firma, która wypożycza sprzęt studentom filmówki do realizacji filmu dyplomowego, Pelion SA, jeden ze sponsorów Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego Uniwersytetu Łódzkiego, oraz Transfer Multisort Elektronik - TME, tytularny sponsor Letniego Festiwalu Filmowego TME Polówka.

Redakcja łódzkiej "Gazety Wyborczej" przyznała również nagrodę dodatkową "Wiosło specjalne", ozdobione przez grafika, członka naszej kapituły Andrzeja Pągowskiego.

Nagrodę otrzymała Beata Konieczniak, dyrektorka artystyczna Light Move Festivalu.

Wiosła Kultury 2020. Redakcja łódzkiej 'Gazety Wyborczej' przyznała również nagrodę dodatkową 'Wiosło specjalne', ozdobione przez Andrzeja Pągowskiego. Nagrodę otrzymała Beata Konieczniak, dyrektorka artystyczna Light Move Festivalu.
Wiosła Kultury 2020. Redakcja łódzkiej 'Gazety Wyborczej' przyznała również nagrodę dodatkową 'Wiosło specjalne', ozdobione przez Andrzeja Pągowskiego. Nagrodę otrzymała Beata Konieczniak, dyrektorka artystyczna Light Move Festivalu.  Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

- Ten dzień dla mnie jest szczególny, bo dziś mieliśmy pierwsze spotkanie zespołu i zdecydowaliśmy, że w 2021 roku festiwal będzie, nie zdradzę tematu festiwalu, ale on pokaże, jak bardzo chcemy i potrzebujemy być razem - powiedziała Beata Konieczniak.

 Po gali, którą poprowadzili Jakub Michalski i Jan Jarmuż, goście mogli wysłuchać koncertu Kaśki Sochackiej. Potem odbył się wernisaż wystawy "FriendShip", której uczestniczki - Aleksandra Ignasiak, Joanna Cisek, Zuzanna Malinowska, Magdalena Skowrońska oraz Justyna Maksajda - są też autorkami tegorocznych wioseł.

Galę poprzedziła debata, podczas której dyskutowaliśmy o tym, jak zmieni się kultura po epidemii koronawirusa.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  "W ostatnim roku mówiliśmy o kulturze mniej niż zwykle, ale dziś będziemy mówić o kulturze przez cały wieczór". To jakaś samokrytyka naczelnej redaktorki po tym jak z GWŁ wyparował dział kultury, a kultura niemal całkiem z łamów (choć te internetowe są teoretycznie bardziej pojemne niż drukowane)? Cały wieczór? Zbytek łaski :)
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  Jak to fajnie, że swoi swoim dają nagrody :D Żeby nie powiedzieć, że sobie :D Pan Maćkowiak to już się wspiął na wyżyny i zapomniał, że nie jest Niżyńskim.
  już oceniałe(a)ś
  4
  2